Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

'Děti hanby' chtějí očistu

  0:01aktualizováno  0:01
Norové se rozhodli uzavřít choulostivou kapitolu poválečných let. Parlament zvažuje odškodnit děti nacistických vojáků a norských žen, které se po válce staly terčem nenávisti i týrání. Osudy těchto lidí, které nyní poslanci a experti analyzují, jsou uloženy v archivu v Oslu.

Ten vlastní tajné dokumenty o choulostivé kapitole druhé světové války a jejím poválečném vývoji.

Pod názvem "Tajná akta Lebensborn" se skrývá donedávna nejvíce střežené tajemství Norska. Informace o více než dvanácti tisících dětí norských žen a vojáků wehrmachtu jsou klíčem k vypořádání se s minulostí a k případnému odškodnění bezpráví.

Za války vyšší rasa, po válce bastard
V perspektivě Hitlerovy "Nové Evropy" měli Norové hrát jakožto árijsky čistá rasa významnou úlohu, což akceptovala jen nevalná část obyvatelstva v čele s vlivným nositelem Nobelovy ceny, slavným spisovatelem Knutem Hamsunem.

V roce 1935 na popud šéfa SS Heinricha Himmlera vznikl projekt "Lebensborn". Z rasově politických důvodů měl podporovat rozmnožování nordických dětí vojáky jednotek SS. Německo mělo totiž na konci Výmarské republiky nejnižší porodnost v Evropě.

"Německé" ženy, jak byly tyto Norky po válce nazývány, dobrovolně rodily ve speciálních zařízeních, bylo o ně pečováno, dostávaly materiální pomoc, děti byly očíslovány a eventuálně předávány k adopci. Celkem prošlo Lebensborny v Norsku kolem 12 tisíc matek.

Za války se jejich dětem dostávalo nejlepší péče jako příslušníkům "vyšší árijské rasy", po válce se z nich stali štvanci a "němečtí bastardi"-" tyskebarn". Mnozí Norové žádali, aby je poslali do Německa. Děsili se německých genů a obávali se, že by se potomci vojáků wehrmachtu mohli stát německou pátou kolonou.

Paul Hansen měl rovněž všechny předpoklady stát se "übermensch". Otec Němec, matka Norka. Vše však bylo jinak. Krátce po válce, byť zcela zdráv, byl dán do ústavu pro postižené, kde musel setrvat až do plnoletosti. Nikdy neměl kontakt s jinými dětmi a do skutečného života se dostal až ve 21 letech, s chabou znalostí psaní a čtení.

"Zlořečeným dítětem hanby" byla také Gerda Fleischerová, jejímž otcem byl německý voják. Po válce poznala, co znamená být dítětem nenáviděného okupanta. Peklo začalo již ve škole, kde čelila nejenom bití od spolužáků i učitelů, ale také nenávisti, kterou nechápala. Jak líčila v rakouské televizi ORF, ve 13 letech utekla z Norska a pustila se do hledání otce, kterého našla v Kolíně nad Rýnem. Ten se však k ní nehlásil.

Poválečné postoje norské společnosti se vyhrotily v nenávist vůči "německým" ženám a jejich dětem. Pro ně nastalo nejdramatičtější období jejich života. Dlouhá léta se nad tímto tématem vznášelo mlčení. "Nikdo v Norsku dosud nechtěl zpracovat válečnou kapitolu," říká Eva Simonsenová, historička na univerzitě v Oslu.

Až v osmdesátých letech se osud dětí vzešlých z projektu "Lebensborn" stal opět tématem. Mnozí Norové se teprve tehdy dozvěděli, že mají německého otce. Teprve v roce 1986 byl přijat zákon, který umožňoval adoptivním dětem dozvědět se jména svých biologických rodičů.

Asi 700 dětí se padesát let po skončení války sdružilo do Norského svazu válečných dětí. Jejich osud se dostal na jednání parlamentu. Premiér Kjell Magne Bondevik je ve svém novoročním projevu v roce 1999 požádal o odpuštění. Nestačilo to a část z postižených o rok později podala žalobu o odškodnění.

Ti by se ho nyní mohli po dlouhých letech boje dočkat. Uznání jako oběti státu, který trpěl porušování lidských práv a připustil, aby byli v dětských letech diskriminováni, částečně i týráni a fyzicky nebo psychicky poškozeni.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...Najdete na iDNES.cz