Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Děti bránily ohroženou školu křídou a pastelkami

  10:00aktualizováno  10:00
"Neberte nám naši školu!" volali žáci při happeningu, který včera v podvečer začal před základní školou Horáčkova v Praze 4. Doprovázeni vojenským terénním vozem a vyzbrojeni barevnými "pastelkami středního doletu", které má škola v emblému, pak s rodiči vyrazili na pochod k nuselské radnici.

Happening před radnicí Prahy 4 | foto: Ivana Čapková

Nesli transparenty s nápisy jako Školu ubráníme!, Kdo nám pomůže?, Dejte nám klid na učení!

Před radnicí v Táborské ulici pak jako "domobranci – školobranci" skandovali: "Opravte nám školu!" Protestovali tak proti postupu radnice v otázkách tzv. optimalizace školství na Pankráci.

Radnice tu totiž chtěla sloučit či přestěhovat prosperující jazykovou školu s dlouhou tradicí do školy K Sídlišti. Obě tyto školy – na rozdíl od mnohých jiných v Praze 4 - ovšem nemají problémy s nedostatkem žáků. Ba naopak.

Horáčkova ročně odmítá z kapacitních důvodů více než polovinu dětí, které se do ní hlásí. Při přijímacích zkouškách na střední školy pak má stoprocentní úspěšnost. Její kvality potvrdila i školní inspekce, delegace cizinců sem chodí na prohlídky.

Přesto to nestačí a radnice se se svými optimalizačními aktivitami upnula právě sem. Škola leží na lukrativním pozemku.

I like my school
"Nemáme na to opravit dvě školy vedle sebe," argumentuje při všech jednáních místostarosta Krištof a opakovaně rodičům vysvětluje, že tyto dvě školy mají malé spádové oblasti, což je v rozporu s novým školským zákonem.

Přesto radnice od svého původního záměru přestěhovat Horáčkovu do sousední školy K Sídlišti upustila. Teď jde o to, jak dostát slibu a pro školu, která potřebuje do pěti let rekonstrukci, sehnat slíbené peníze.

Kromě křídových obrázků a nápisů, kterými děti pomalovaly chodník před radnicí, odevzdali také radním své vzkazy. Napsaly je na tablo, které teď bude viset několik dní zastupitelům na očích. Kromě toho žáci zaslali kolem stovky dopisů ve čtyřech jazycích do Štrasburku. V nich popisují, proč tolik brání svou školu, co je na ní mimořádného.

Shodují se, že kvalitní výuka jazyků, zkušení a dobří učitelé, zajímavé projekty, výměnné pobyty v zahraničí, příprava k jazykovým zkouškám vyššího typu. A obvykle ještě dodávají věty typu: "I like this school very, very much, because going to this school is fun for me…"

Chceme záruky
"Chceme jednoznačné vyjádření a záruky, že současné rozhodnutí zastupitelstva Prahy 4 ´ponechat kvalitní a prosperující školy Horáčkova a K Sídlišti v jejich současných budovách´ je dlouhodobé - minimálně po dobu jejich funkčního čtyřletého období," říká jeden z rodičů Pavel Charousek, který průvod dětí a rodičů k magistrátu přivedl.

"Požadujeme, aby na jednání zastupitelstva 14. června byla odsouhlasena první část rekonstrukce budovy Horáčkova, která byla předchozími radními přislíbena," říká další zástupkyně rodičů Katarzyna Wrzosek a argumentuje, že byl dokonce vypracován plán rekonstrukce za 1,7 milionu korun.

"Nabídli jsme magistrátu pomoc při administrativním postupu pro získání peněz z Evropské unie, ale místostarosta Pražák se s námi odmítl bavit s tím, že Horáčkova není jeho prioritou," řekla jedna z maminek Petra Šindelářová.

Všichni rodiče pak svorně volají po systematické koncepci rozvoje státních škol na Praze 4, které musí předcházet aktuální - solidní demografická studie, a následně rozsáhlá diskuse s voliči, rodiči Prahy 4.

Podle rodičů, kteří se pak zúčastnili krátkého jednání s místostarosty Pražákem a Krištofem, radní podmínili další jednání skončením "nefér praktikami" v podobě mediálního tlaku. Zároveň přislíbili rodičům účast v pracovní skupině, která bude připravovat žádosti o finanční podporu z Evropské unie pro rozvoj celé Prahy 4.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...Najdete na iDNES.cz