Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dětem na kroužku servírovali k večeři červy, rodičům to ale neřekli

  12:03aktualizováno  12:03
Maminko, k večeři jsem si dal smažené moučné červy, cvrčky a chrousty. S takovou zprávou se vrátil domů desetiletý kluk, který strávil noc v přírodovědném centru na Základní škole Bezručova v Hradci Králové. Maminku v tu chvíli mohli křísit.

Vaření hmyzu. (Ilustrační foto) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

O konzumaci červů ji, stejně jako další rodiče, nikdo neinformoval. Podle hygieniků však organizátoři akce žádné předpisy neporušili.

Třináct dětí mohlo zkusit červy v rámci noci strávené v přírodovědném centru, které už několik let na této základní škole provozuje občanské sdružení Základní článek Asociace Brontosaurus.

"Děti jsme vybrali z těch, které chodí na zdejší chovatelský kroužek. Ochutnávka hmyzu ale nebyla hlavním tématem. Děti tam měly i normální jídlo a smažené červy mohly konzumovat dobrovolně," řekl vedoucí přírodovědného centra Pavel Novák.

Děti sice mohly červy jíst dobrovolně, ale rodiče o této možnosti nikdo neinformoval.

"Dostala jsem jen papírek, kde bylo napsáno, že děti si s sebou mají vzít spacák a další věci a zaplatit kolem sta korun na jídlo. O tom, že budou mít k večeři červy, tam nic napsáno nebylo. Proto jsem byla překvapená, když mě to syn druhý den oznámil," uvedla maminka Jana.

Podle Nováka však rodiče nebylo nutné informovat: "Nemyslím si, že je nutné informovat rodiče o tom, že ta možnost tady bude. Celý program jsme připravili a prodiskutovali s dětmi. Domnívám se, že maminka podléhá hysterii, neboť děti byly šťastné a pochvalovaly si to. Navíc je ke konzumaci červů nikdo nenutil," řekl Novák, ale pak dodal, že možná přece jen měli být rodiče informováni.

Novák se hájil i tím, že červi prošli tepelnou úpravou. "Červy jsme upekli na pánvi a lidé, kteří je připravovali, tomu věnovali dost energie. Hygienické předpisy neznám, ale nedomnívám se, že by to pojídání byla chyba," konstatoval Novák.

Novák přirovnal pojídání červů ke školnímu stravovacímu systému. "Když děti ve školní jídelně dostanou polévku, mají tam také rozšlehané různé housenky a nikdo to neřeší," uvedl Novák.

Poté co vedoucí centra několikrát obhajoval, že rodiče o připravovaném pojídání hmyzu neměli tušení, nakonec povolil: "Mamince a případně dalším rodičům se omlouvám. Potraviny závadné nebyly. Chtěli jsme jen, aby děti ochutnaly jídlo, které například jedí domorodí Australané," prohlásil Novák a ujistil, že červi jsou daleko méně závadné jídlo než potraviny, které děti normálně konzumují.

"Zároveň bych pozval lidi na další akci - den sarančat. Až totiž v Evropské unii dojdou veškeré potraviny a Argentina přestane dovážet maso, v budoucnu nám stejně nezbude nic jiného než požívat hmyz," dodal Novák.

Ani podle Veroniky Krejčí z Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje pořadatelé akce žádné normy ani předpisy neporušili: "Podle zákona o ochraně zdraví tato akce nespadá do režimu stravovací služby. Proto nemohla být kontrolována. Organizace nemá ani povinnost její konání oznámit."

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal prezident Zeman. Hašek mluvil o puči

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Najdete na iDNES.cz