Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko „dramaticky vysychá“. Dešťovka nabídne domácnostem až 105 tisíc

  15:03aktualizováno  15:03
Stát rozdělí mezi domácnosti dalších 240 milionů korun, které mají zefektivnit hospodaření se srážkovou a odpadní vodou. Druhé kolo dotačního programu Dešťovka odstartuje 7. září, zájemci se mohou s podmínkami seznámit už od čtvrtka. Jedna domácnost bude moct získat až 105 tisíc korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Cíl Dešťovky je jasný – začít efektivněji využívat vodu. „Je zřejmé, že Česká republika dramaticky vysychá. Jsme na začátku určitého trendu počasí a sucha se stávají reálnou hrozbou. Proto jsme spustili program Dešťovka,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Program Dešťovka

  • Žádosti jsou přijímány od 7. září od 10:00 prostřednictvím webu www.dotacedestovka.cz do vyčerpání peněz.
  • Žadatel se do tří týdnů po podání žádosti dozví, zda je žádost v pořádku, a na realizaci projektu má rok. Dotace budou vypláceny až po realizaci projektu.

Finance nabízí stát pro tři základní systémy. Ten nejjednodušší využívá dešťovou vodu jako zálivku zahrady, složitější systémy kombinují využívání srážkové vody na zahradě a v domácnosti, případně recyklování odpadních vod. Ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Valdman uvedl, že využíváním dešťové vody mohou lidé ušetřit jak na vodném, tak na stočném.

Ministerstvo odhaduje, že celková částka by měla vystačit zhruba na 5 000 projektů. Jednotlivé domácnosti mohou dostat až 50 procent z investice, až 105 tisíc korun.

Stát dá lidem v druhém kole více času: na doložení jednoduchého odborného posudku k žádosti o peníze budou mít místo pěti dnů měsíc. Na realizaci projektů jim dává rok od přijetí žádosti. „Snažíme se být vstřícní, tolerujeme nepřesnosti v žádostech a v případě nejasností kontaktujeme zájemce,“ řekl Valdman. Garantována je také rychlá administrace, na vyřízení žádosti mají úřady maximálně tři týdny.

O projektu Dešťovka mluvil v Rozstřelu ministr Brabec:

Polovina pro „suché oblasti“

Stát také rozšířil definici „suchých oblastí“. Oproti prvnímu kolu programu je totiž polovina peněz určena pro oblasti ohrožené suchem. Ty mohou čerpat peníze i na nejjednodušší projekty, tedy využití dešťové vody na zalévání zahrady.

Nově si o peníze budou moci říci lidé z obcí, ve kterých není veřejný vodovod nebo ve kterých byli vyzváni k šetření vodou obecním rozhlasem nebo hromadným e-mailem. Používání vody muselo být omezeno minimálně ve dvou letech od roku 2014 nebo dlouhodobě na čtvrt roku.

„Chceme, aby peníze dostaly i suché oblasti a nestalo se tak, že na ně finance nezbudou, nebo by se na ně dostalo méně,“ řekl Brabec. Seznam takových míst je uveden na webových stránkách SFŽP. Ministr dodal, že v současné době je na něm 1 215 katastrů.

Na co je možné použít peníze z programu Dešťovka
Aktivita Celková maximální výše dotace Maximální fixní část dotaceMaximální proměnná část dotace – dle velikosti akumulační nádrže Dotace na zpracování projektu
Akumulace srážkové vody pro zálivku zahrady – pouze v oblastech s akutním nedostatkem vody 55 000 Kč 20 000 Kč3 500 Kč/m³ není
Akumulace srážkové vody pro splachování WC a zálivku zahrady65 000 Kč30 000 Kč3 500 Kč/m³není
Využití přečištěné odpadní vody bez využití srážkové vody105 000 Kč45 000 Kč3 500 Kč/m³10 000 Kč
Využití přečištěné odpadní vody s využitím srážkové vody 105 000 Kč 60 000 Kč3 500 Kč/m³ 10 000 Kč

Oproti prvnímu kolu se částka čerpaná ze SFŽP zdvojnásobila. O dotace na využití dešťové vody byl v prvním kole programu v květnu letošního roku obzvláště velký zájem. Přes sto milionů korun bylo vyčerpáno během 28 hodin (psali jsme zde). Zájem projevily nejvíce domácnosti ze Středočeského, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje.

Ministerstvo přijalo 2 279 žádostí. Nejvíce financí připadlo na systémy na dešťovou vodu určenou pro splachování a současně zalévání zahrady. O ně si zažádalo přes 1 700 domácností. V procesu financování je v současné době zatím jen 8 projektů.

Zájemci, na které se kvůli vyčerpání peněz v prvním kole nedostalo, dostanou svoji další šanci v druhém kole. Budou se moci k žádostem vrátit a dopracovat je. V systému je přes 3 000 projektů za 70 milionů korun.

Reálné přínosy programu bude moci stát vyhodnotit až v příštím roce. Ministr řekl, že nové vedení resortu, které vzejde z podzimních sněmovních voleb, by mohlo pokračovat i kombinací s programy na šetření vody z Operačního programu Životní prostředí.

Dešťovka je jedním z mnoha programů, kterými se stát snaží zadržet vodu v krajině a pomoci šetření této strategické komodity. Na projekty zaměřené na boj proti suchu z evropských peněz vyčlenilo ministerstvo 13,5 miliardy korun, do roku 2020 počítá s dalšími 6,5 miliardami korun.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...Najdete na iDNES.cz