Deštivé počasí přeje podzimním houbám

  • 17
Příroda si z nás dělá legraci. Letní vedra nepřicházejí, místo nich prší a na horách dokonce ještě mrzne. To však nevadí houbám. Ty nechávají mykology v údivu, neboť se prý v lese objevují druhy, které obyčejně rostou nejdřív v červenci. Výjimkou není ani jinak podzimní václavka obecná.

I v polovině června může rtuť teploměru klesnout pod bod mrazu. Ve čtvrtek ráno se tak stalo na několika místech České republiky.

Mrzlo na Vysočině v Přibyslavi a v jižních Čechách v Černé v Pošumaví, na Churáňově a v Novém Rychnově.

"V Deštném v Orlických horách dokonce naměřili minus 1,8 stupně Celsia," informuje Český hydrometeorologický ústav.

Oteplí se nejdřív příští úterý
Od večera má počasí v Česku ovlivňovat studená fronta přicházející od Severního moře. V pátek bude převážně oblačno, místy s přeháňkami. Teploty se vyšplhají k 17 až 21 stupňům.

Ani o víkendu se podle předpovědi nedá očekávat výraznější oteplení. V neděli nebude odpoledne dokonce víc než 17 stupňů. Teprve od úterý příštího týdne by se mohly teploty znovu dostávat nad 20 stupňů Celsia.

Vydatné deště svědčí houbám
Zlaté časy nastaly houbařům. Nynější počasí je pro růst hub přímo ideální: je teplo a dešťové přeháňky bývají vydatné. Rostou téměř všechny druhy.

"Hub je dost, ale není jich zase tolik jako třeba přede dvěma roky, kdy v některých místech nebylo pomalu kam šlápnout," řekl zkušený liberecký mykolog Zdeněk Pelda.

"Tehdy rostl hlavně hřib strakoš. Teď jsou v lesích zastoupeny skoro všechny druhy hub. Závojenky podtrnky, májovky, koťátka, ale i různé druhy hřibů. Už jsem viděl i hřib borový, ten je barevnější, má sametově hnědou hlavu a bělejší nohu," popsal houbu Pelda.

"Také už roste klouzek, ať už obecný či modřínový." Pelda věnuje houbaření denně hodinu až půldruhé hodiny a chodí na svá oblíbená místa. "Je to moje záliba, do lesa chodím při cestě z práce domů," vysvětlil.

Některé druhy vyrostou za pár hodin
Houby v tomto příznivém počasí mohou dokonce vyrůst už během několika hodin. "S kolegou chodíme do stejného lesa, on ráno a já odpoledne, a na stejném místě, kde byl on, nasbírám houby i já, a to s několikahodinovým zpožděním," vysvětlil Pelda

"Přitom se nedá říci, že by je kolega ráno přehlédl. Někdy skutečně mohou vyrůst takhle rychle." Nejrychleji rostou například křemenáče nebo hřiby. "Jiné však potřebují i týden,“ dodal Pelda.

Dešťové přeháňky růstu hub prospívají, avšak na jejich kvalitě je to znát. "Je vidět, že často prší, obvykle bývají houby suché, ale teď jsou hodně zmoklé, některé jsou dokonce zacákané od bláta."

Pozor na pečárku zápašnou
Podle jednatele České mykologické společnosti Miroslava Smotlachy rostou nyní i houby, které lidé obyčejně v lese nacházejí až v červenci.

"Rostou hřibovité houby, bedly, pečárky, holubinky," upozornil. Z hřibovitých hub lidé nacházejí především hřiby koloděje a kováře, ale také křemenáče a kozáka březového. Čas jarních hub naopak definitivně skončil.

Smotlacha také varoval před hojným výskytem pečárky zápašné. "Je mírně jedovatá, takže nemůže způsobit vážné problémy, ale žaludeční potíže ano." Lidé si tuto houbu často pletou s jinými, jedlými druhy žampionů.

Jako kuriozitu mykolog zmínil výskyt václavky obecné, kterou mu přinesli houbaři z Královéhradecka. "Tyto houby rostou až na podzim. Příroda si z nás dělá trochu legraci," podotkl Smotlacha.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video