Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Deště v Mosambiku neustávají

  10:47aktualizováno  10:47
- Záplavy, které již měsíc sužují jihoafrický Mosambik, přímo i nepřímo už postihly desetinu obyvatel země a podle oficiálních zdrojů přišlo o život přes tři sta osob. Meteorologové však podle mosambického rozhlasu předpovídají další deště způsobené slábnoucím cyklónem Diana.

Postižené zemi přichází pomoc ze všech končin světa. Humanitární pracovníci se s vrtulníky snaží pomáhat desetitisícům lidí, kteří se ocitli bez střechy nad hlavou, bez potravin a lékařské péče.

Podle oficiálních zdrojů přišlo o život přes 300 osob, ale toto číslo není konečné, poněvadž řada lidí se stále pohřešuje. Vrtulníky neustále odvážejí obyvatele ze střech zatopených příbytků a z korun stromů, kam se uchýlili před rozbouřeným vodním živlem.

Dosavadní tempo ale pořád ještě nestačí, poněvadž na záchranu za ztížených povětrnostních podmínek stále čeká asi 10 tisíc obyvatel.

Předchozí vývoj:
V Mosambiku se podařilo zachránit holčičku hodinu po narození na stromě
Posádka vojenského vrtulníku zachránila dítě, které přivedla na svět hodinu předtím dvaadvacetiletá Sofie z vesnice Mondiano severně od mosambické metropole Maputo. Na stromě se matka zdravého novorozeněte, Rosity, zachránila před postupujícími vodami. Na stejném stromě čekal na vyzdvižení další tucet žen a dětí.

Jihoafrický zdravotník na palubě rodičce oddělil placentu a poskytl jí nezbytnou první pomoc. "Naplnilo mě radostí, když jsem uslyšela přilétat vrtulník," říká matka, která v náručí svírá miminko zabalené do prádla zmazaného od krve a prachu.

Obě měly štěstí, protože záchranářům se v Mosambiku zoufale nedostává vrtulníků. Jedině s jejich pomocí mohou zachránit obyvatele postižených oblastí, kteří je vyhlížejí ze střech svých domů nebo stromů. Vrtulníky byly v úterý odvolány i z dopravy potravin a léků do izolovaných oblastí a všechny byly vyslány na vyzvednutí lidí.

V prvních dnech záplav měl Mosambik na sbírání tisíců lidí z korun stromů a z budov k dispozici jen dva vrtulníky Jihoafrické republiky. Nyní létají i stroje z Francie a Malawi.

Nad hladinu vykukují většinou jen koruny stromů a typické kuželovité střechy tradičních obydlí. Na stromech se nezachraňují jen lidé, ale i drobné zvířectvo jako psi a kozy. Větší kusy dobytka lze spatřit, jak zápasí s vodou. Nad hladinou lze občas zahlédnout rohaté hlavy hovězího.

Berte katastrofu v naší zemi vážně, prosí prezident Mosambiku
Mosambický prezident Joaquim Chissano vyzval mezinárodní společenství, aby nyní udělalo více pro jeho chudou zemi na jihovýchodě Afriky. V důsledku katastrofálních záplav nejhorších za posledních 50 let přišlo o střechu nad hlavou přes milion lidí.

Prezident dále řekl, že Mosambik je vděčný za pomoc, kterou již dostal, ale varoval, že to nestačí. "Náš lid nemá nic a svět může udělat více," prohlásil.

Katastrofu umocňují vyplavené miny, které jsou neblahým dědictvím 16 let trvající občanské války, jež skončila před osmi lety.

Humanitární pomoc
Spojené státy oznámily, že poskytnou Mosambiku potraviny za dalších asi sedm milionů dolarů a tři miliony dolarů v jiné formě pomoci. Mosambická vláda odhaduje potřeby na 65 milionů dolarů.

Mluvčí Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCAH) Donato Kiniger v pondělí v Ženevě oznámil, že organizace obdržela příslib od dárcovských zemí na 13,5 miliardy dolarů pomoci pro Mosambik.

Mluvčí Světového programu pro výživu (WFP) Christiane Berthiaumová konstatovala, že statisíce lidských životů jsou v Mosambiku ohroženy, protože chybějí vrtulníky. WFP má díky jihoafrické armádě sedm vrtulníků a pět lehkých letadel, což však nestačí, dodala.

WFP poslal přes 1200 tun potravin do 50 distribučních bodů pro více než 100.000 osob. Zároveň požádal o dalších 2,8 miliónu dolarů na dobu 14 dní.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že v oblasti hrozí epidemie cholery, malárie a úplavice, protože zde musely být přerušeny očkovací programy.

Podle UNICEF tvoří 17 procent obětí děti mladší pěti let.

V Mosambiku jsou bez střechy nad hlavou statisíce lidí.

Vrtulník přenáší ženu z korun stromu do bezpečí.

Jihoafrický voják zachraňuje matku Sofii Pedrovou, která právě ve větvích porodila dceru.

Voják jihoafrické armády pomáhá vyčerpanému muži.

Tato rodina strávila v koruně stromu tři dny.

Rodina si zachránila holý život ve větvích stromů.

Lidé bojují o život na střechách budov.

V oblastech bez stromů lidem nezbývá než doufat, že hladina řek už nestoupne.

Kluk čekal na přiblížení vrtulníku tři dny.

Dívka se jmenuje Rosita Pedrová a narodila se ve větvích stromu, kam se její matka uchýlila před vodou.

Jihoafrický voják zachraňuje matku Sofii Pedrovou, která právě ve větvích porodila dceru.

Dva muži procházejí kolem zaplaveného stromu v jihoafrickém Mosambiku

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...

Velká prohra pro Mayovou. Poslanci prosadili finální hlasování o brexitu

Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu utrpěla jednu z největší porážek na postu premiérky. Parlament si proti její...Najdete na iDNES.cz