Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řeka Smědá se vylila z koryta, uzavřela silnici z Černous do Boleslavi

  6:45aktualizováno  22:13
Silný déšť zvedá hladiny českých řek. Pro Liberecký kraj začalo platit povodňové ohrožení. Hladina řeky Smědá u stanice Předlánce přesáhla 260 cm a voda se rozlila do polí. Platí zde třetí povodňový stupeň, druhý je na řece Jizera u Jablonce. Další toky jsou na prvním stupni. V devíti krajích platí výstraha před vydatným deštěm.

V Libereckém kraji platí od 18:40 nová výstraha s extrémním stupněm nebezpečí. „V povodí Smědé v oblasti Jizerských hor spadlo za uplynulých 24 hodin kolem 80 mm srážek, z toho 60 mm za posledních 10 hodin. Intenzita deště bude ve večerních hodinách slábnout,“ uvedl meteorolog Josef Hanzlík v aktuální výstraze.

Předlánce napjatě sledují stav řeky. Před lety to byl pro místní horor

Na horním toku Smědé na stanici Předlánce přesáhla hladina řeky 260 cm, což odpovídá třetímu stupni povodňové aktivity. V minulých dnech se přitom pohybovala v rozmezí do 20 cm. Její hladina by měla kulminovat před čtvrteční půlnocí.

Podle hasičů se voda z řeky vylila na louky, ale nedostala se na komunikace a neohrožuje žádný z objektů v Předláncích. „Hasiči jsou na nohou v celé oblasti frýdlantského výběžku, kde monitorují vodní toky, dovybavují se materiálem na pytlování a čerpání,“ uvedla mluvčí libereckých hasičů Zdenka Štrauchová.

Fotogalerie

V celém kraji vyjížděli do 18:00 k více než 60 událostem. Většinou šlo o popadané stromy anebo automobilové nehody. Kvůli ucpanému kanálu voda zaplavila nájezd z ulice České mládeže v Liberci na silnici 35 ve směru na Prahu.

Mluvčí libereckého kraje Markéta Dědková před devátou večer informovala, že rozvodněná Smědá uzavřela komunikaci III/0353 v úseku od křižovatky se silnicí III/0352 Černousy - Boleslav. „Očekáváme, že uzavírka bude platná do zítřejších ranních hodin,“ doplnila Dědková.

Třetího stupně povodňové aktivity dosáhla deset minut před osmou večer řeka Jizera v oblasti Jablonce. Její hladina vzrostla na 210 cm. „V povodí Jizery v oblasti Jizerských hor spadlo za uplynulých 24 hodin kolem 90 mm srážek, z toho 65 mm za posledních 11 hodin. Intenzita deště večer zeslábla,“ dodal Hanzlík.

Podle meteorologů bude v oblasti v noci slabě pršet, maximální úhrny srážek ale dosáhnou pěti milimetrů. Hladina Jizery už ve 20:10 poklesla a povodňový stupeň se snížil na druhý. Prvního povodňového stupně řeka dosáhla v Železném Brodě. Hladina zde dosáhla 222 cm. Normální stav se pohybuje kolem jednoho metru.

První stupeň povodňové aktivity byl před půl třetí odpoledne vyhlášen na řece Lužická Nisa. Ve 21:30 klesla hladina na normální stav. V půl čtvrté začal platit 1. SPA také na řece Smědá u Bílého Potoka a Raspenavy. O čtyři hodiny později zde hladina klesla na normální stav.

Povodňová bdělost platí na Mladoboleslavsku a dále v okresech Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov v Královéhradeckém kraji, v okrese Děčín v Ústeckém kraji a také v Plzeňském a Jihočeském kraji.

Evakuace tábora

Hasiči evakuovali ve čtvrtek odpoledne dětský tábor v Raspenavě na Liberecku. Pryč muselo 35 lidí. "Děti nevyhnala velká voda, ale měly od vydatného deště všechno mokré. Děti byly umístěny do chatek tamního rekreačního a sportovního areálu," uvedla mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová.

Na severu Čech (Královéhradecký a Liberecký kraj) meteorologové vyhlásili výstrahu na velmi vydatný déšť s vysokým stupněm nebezpečí. V platnosti byla jen do 22:00. Vydatný déšť (nízký stupeň nebezpečí) pak může zasáhnout Prahu a také Středočeský, Pardubický a Ústecký kraj.

Vydatný déšť postihl i Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj. Výstraha zde platila ale jen do šesti hodin odpoledne.

„Za posledních čtyřiadvacet hodin spadlo v Čechách většinou od 15 do 40 mm srážek, ojediněle zejména v horských oblastech nad 60 mm. Trvalé a místy i vydatné srážky budou v Čechách, zejména v oblasti Jizerských hor a Krkonoš v nejbližších hodinách pokračovat,“ uvedl v aktualizované výstraze meteorolog Štefan Handžák.

14.července 2016 v 17:09, příspěvek archivován: 14.července 2016 v 17:23

Profil Předlánce https://t.co/P2Ih85UwSX, 14.07.2016 17:00 vzestup hladiny na 2.SPA

Déšť zvedá také hladiny jihočeských řek

Kromě severu Čech se problémy s velkou vodou vyskytly také na protějším cípu republiky. Před čtvrtou hodinou odpoledne se rozvodnila řeka Černá u Ličova, o hodinu a půl později se zvedla hladina také na Malši v oblasti Pořešína. Tok se vrátil do normálního stavu po deváté hodině večer.

Kvůli trvalému dešti jihočeští hasiči vyjížděli ve čtvrtek k desítkám událostí. Ve víc než dvaceti případech pomáhali odklízet stromy spadané na silnice a koleje. Nejvíc stromů rozřezávaly jednotky na Českobudějovicku a Českokrumlovsku. V oblasti okolo Českých Budějovic pak hasiči pročišťovali propustě a kanalizace. Vydatné srážky zanechávaly velké a nebezpečné laguny na silnicích a loukách, kde pak hrozily rozlitím do blízkých domů.

Prvního povodňového stupně před třetí hodinou ráno dosáhla i jihočeská Blanice ve stanici Blanický mlýn, kde hladina vody překonala hraničních 120 centimetrů. V 8:40 poklesla na normální stav, odpoledne se vlivem pokračujících srážek znovu dostala na povodňový stupeň. Prvního povodňového stupně dosáhla i Vsetínská Bečva ve stanici Velké Karlovice, která vystoupala na 185 centimetrů. Ve dvě hodiny odpoledne ale znovu klesla na normální stav.

Už v pondělí přešly přes část ČR bouřky. Takhle to vypadalo ve Fulneku:

Naopak na Moravě si po vyšším přídělu srážek stýskají. I zde se sice hladiny toků po bouřkách zvýšily u řek Moravy a Dyje a největší vzestupy zaznamenali na Bečvě v Dluhonicích nebo Moravě v Olomouci, podle Povodí Moravy je to přesto málo a deficit vody z předešlých let to nenahradí.

„Podobné dešťové srážky, jako se vyskytovaly v posledních dvou dnech, by krajina v povodí Moravy potřebovala jako sůl. Objemově ovšem ani tak v žádném případě nepokrývají dlouhodobý deficit trvající již od roku 2014. Zvýšení hladin a průtoků řek využijme tam, kde to situace dovolí, k naplnění nádrží. Ty plníme, abychom mohli zajistit odběry povrchové vody jak přímo z vodních nádrží, tak z řek, ve kterých můžeme odpouštěním vody nadlepšovat průtoky v době, kdy ji bude opět málo,“ vysvětlil generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Ve čtvrtek bude podle meteorologů zataženo až oblačno a na většině území se občas objeví déšť, místy trvalý a vydatný, zejména na horách na severu. K večeru budou srážky postupně slábnout a částečně ubude i oblačnosti. Nejvyšší teploty v Čechách vystoupají na 12 až 16 °C, na Moravě a ve Slezsku na 16 až 20 °C. V tisíci metrech na horách se budou teploty pohybovat kolem 10 °C, v Jeseníkách a Beskydech kolem 16 °C.

V noci na pátek a v pátek přes den odborníci očekávají oblačno až polojasno. Na horách se místy, jinde jen ojediněle, objeví déšť nebo přeháňky. Nejnižší teploty klesnou na 11 až 7 °C, nejvyšší vystoupají na 16 až 20 °C.

V sobotu bude polojasno, na východě oblačno až zataženo a místy dorazí slabý déšť. Ráno se ojediněle vytvoří mlhy. Nejnižší noční teploty budou velmi nízké - 10 až 6 °C. Nejvyšší denní teploty dosáhnou 19 až 23 °C, na severovýchodě bude jen kolem 17 °C.

V neděli bude také polojasno, postupně až oblačno a místy se objeví přeháňky nebo občasný déšť. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 13 až 9 °C, nejvyšší denní teploty mezi 21 až 25 °C.

V pondělí bude převažovat oblačno. Místy čekejme přeháňky, ojediněle i bouřky. Nejnižší noční teploty budou 15 až 11 °C, nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C.

Vyhlídka počasí od úterý do čtvrtka předpokládá, že bude polojasno, jen při přechodně zvětšené oblačnosti se místy objeví přeháňky. Nejnižší noční teploty klesnou na 15 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají na 22 až 27 °C.

Podívejte se živě na stav hladiny Vltavy v Českém Krumlově.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...

Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Další z rubriky

Jedli zasadili k narození syna, teď je z ní vánoční strom u radnice

Příjezd a stavba vánočního stromu na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých...

Na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. láká pozornost místních i turistů zhruba 15 metrů vysoká jedle...

Děti ztrácejí důvěru k dospělým, třetina chce pryč z ČR, ukázal výzkum

Ilustrační foto.

Více než polovina českých dětí se cítí šťastně, a to zejména díky dobrým vztahům v rodině a s kamarády. Vytrácí se ale...

První hádka poslanců. O členy výboru, který bude řešit vydání Babiše

Andrej Babiš skládá poslanecký slib. (20. 11. 2017)

Nově zvolení poslanci zamířili v pondělí poprvé do Sněmovny. Složili slib, vyfotili se a pak přišla i první hádka. O...

Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka

O metodě BLW si přečtěte v rozhovoru s Ditou PtáčkovouNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.