Pamětní deska Oldřichu Kašíkovi v Chlumci nad Cidlinou

Pamětní deska Oldřichu Kašíkovi v Chlumci nad Cidlinou - Pamětní deska jedné z obětí skupiny bratří Mašínů, kteří se v 50. letech minulého století prostříleli na západ. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Deska, která označuje Mašíny za teroristy, v Chlumci zůstane

  • 867
Dvě nedaleká města, dva protichůdné názory na skupinu bratří Mašínů. Tak jako v celé společnosti. Zatímco v Kolíně chtějí ocenit nedávno zesnulého Milana Paumera z skupiny bratří Mašínů, v Chlumci nad Cidlinou stále zůstává deska na památku jejich oběti. Označuje odbojáře za teroristy a zatím to tak zůstane.

Ve středočeském Kolíně uvažují o tom, že Paumerovi a Mašínům udělí čestné občanství města. Už dříve Paumerovi poděkovali a odškodnili ho společně s dalšími bojovníky proti komunismu.

V nedalekém Chlumci nad Cidlinou na Královéhradecku naopak visí deska na paměť strážmistra Oldřicha Kašíka, kterého mašínovci zastřelili v roce 1951.

Milan Paumer se spolu s Mašíny začátkem 50. let podílel na sabotážních akcích proti komunistickému režimu a poté se s nimi prostřílel na Západ. Na desce v Chlumci nejsou Paumer a Mašínové přímo jmenováni, ale jsou označeni za teroristy:

"V této budově, kde byla zřízena stanice SNB, byl dne 13. 9. 1951 zákeřně zavražděn teroristy mladý strážmistr SNB Oldřich Kašík, narozen 13. 1. 1914. Otec dvou nezaopatřených dětí padl při výkonu služby zákeřnou rukou nepřátel socialistického státu. Čest jeho památce."

Mašínovci chtěli při přepadení získat zbraně k boji proti komunistickému režimu a podle vlastních slov zabili Kašíka neúmyslně.

SKUPINA BRATŘÍ MAŠÍNŮ

Kromě Ctirada a Josefa Mašínů do ní patřili Milan Paumer, Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák. Prvním třem jmenovaným se podařilo v roce 1953 uprchnout do západního Berlína, ostatní tři byli zatčeni a popraveni.

Odbojová skupina působila v letech 1951 až 1953 a při její činnosti přišlo o život šest lidí. Kromě strážmistra Kašíka v Chlumci Mašínové v Čelákovicích podřizli hrdlo příslušníku SNB, o život přišel také pokladník při přepadení vozidla s penězi. Při útěku potom Mašínové s Paumerem zabili tři příslušníky východoněmecké policie.

Paumer se roce 1989 vrátil do Česka, zemřel letos v červenci v Poděbradech. Mašínové dodnes žijí v USA.

V názorech na činnost odbojové skupiny pravděpodobně nikdy nedojde ke konsensu. Vždy budou existovat jejich zastánci i jejich odpůrci, dokladem toho je i česká politická špička. Zatímco premiér Petr Nečas vyjádřil na Paumerově pohřbu svou podporu a expremiér Topolánek udělil Mašínům a Paumerovi čestnou plaketu předsedy vlády, prezidenti jim odmítají udělit nejvyšší státní ocenění. Václav Havel ani Václav Klaus zatím nevyhověli opakovaným návrhům.

"Brácha ho klepnul přes hlavu, ale ten esenbák místo toho, aby si tam lehnul, po mně skočil. Jednou rukou si sahal pro pistoli... a tak jsem dvakrát vystřelil... My jsme nejeli do Chlumce s úmyslem někoho zabít. Ale situace se vyvinula tak, jak se vyvinula," popsal průběh přepadení Josef Mašín.

Pamětní desku navrhla před 11 lety odstranit kulturní komise města. Radní ale toto doporučení nepřijali a deska na domě visí dodnes. Město mezitím vilu prodalo do soukromého vlastnictví.

"Ta deska by tam být neměla, text na ní je poplatný komunistické ideologii a já osobně s ním nesouhlasím, ale majiteli domu nemáme právo nic nařizovat," řekl chlumecký starosta Miroslav Uchytil.

Je tam napsaná pravda, říká potomek zastřeleného

Nynější majitelé domu však o její likvidaci neuvažují. "Desku rozhodně sundávat nebudeme. Vždyť je tam napsaná pravda, nebylo to nic jiného než vražda," uvedl jeden ze současných majitelů domu Stanislav Maček.

Do domu se přistěhoval deset let po incidentu a dodnes má v bytě skvrnu od krve pocházející z tehdejšího přepadení. Pamětní deska byla odhalena v době, kdy už v domě Maček bydlel. Ostatní obyvatelé domu říkají, že jim nevadí.

"Kdyby město chtělo desku opravdu sundat, tak ji odstranili po revoluci, měli na to dost času. My jsme dům koupili teprve před pěti lety," dodal spolumajitel domu.

"Nikdo to nechce slyšet, ale myslím, že je to tak," komentuje zmínky o teroristech na pamětní desce také jeden ze potomků oběti.

Jeho dědeček, strážmistr Oldřich Kašík, si v osudný den přehodil službu a stal se obětí naplánovaného přepadení.

Pamětnice: Byla to prachsprostá vražda

"Byla to prachsprostá vražda a já neschvaluju to, co se tady stalo," říká rozčileně šestaosmdesátiletá pamětnice Anna Archalausová. Do domu se nastěhovala ve stejném roce, kdy se stalo neštěstí, s manželem Vratislavem, který v té době dokonce sloužil společně se zabitým Kašíkem.

Jak by se mělo naložit s pamětní deskou, která o mašínovcích mluví jako o teroristech?

celkem hlasů: 3921

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 1. října 2010. Anketa je uzavřena.

Zachovat ji
Zachovat ji 2498
Odstranit ji
Odstranit ji 822
Nahradit ji novou s popisem širších souvislostí
Nahradit ji novou s popisem širších souvislostí 601

"Nejvíc mě mrzí, když o Oldřichu Kašíkovi mluví jako o fanatikovi. Žádný fanatik to nebyl, do služby teprve čerstvě nastoupil a jenom chtěl uživit rodinu," obhajuje Kašíka pamětnice.

"Připadá mi, že Mašíni spíš chtěli sebrat prachy a fouknout pryč. Podle mě by měli dostat vyznamenání spíš lidi, kteří tady tehdy žili a dělali opravdové sabotáže, ne že zabíjeli nevinné," míní potomek Kašík, který si také přeje, aby deska v Chlumci zůstala.

Naopak starosta Chlumce nad Cidlinou či starosta Kolína Jiří Buřič by byli pro odstranění desky, která je podle Buřiče jen pokračováním zhoubného dopadu komunistické ideologie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video