Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Desetkrát v ordinaci aneb kolik zaplatíte

  2:54aktualizováno  2:54
Dnešní MF DNES přináší přehled, který by měl přiblížit, jak hluboko do peněženky budou muset lidé sáhnout, pokud projde zdravotnická reforma ODS. Za návštěvu lékaře a lék na recept by se platilo 30, za den v nemocnici 60 korun.
Daibetik zaplatí u lékaře minimálně 780 korun měsíčně.

Daibetik zaplatí u lékaře minimálně 780 korun měsíčně. | foto: Profimedia.cz

Redakce vybrala deset skupin lidí, na které poplatky "aplikovala". Průběh nemoci či počet návštěv u lékaře se liší případ od případu, proto jsou údaje orientační.

1. Mladý zdravý člověk
K lékaři chodí maximálně třikrát za rok na preventivní, tudíž bezplatné návštěvy (muži dvakrát k zubaři a jednou k praktickému lékaři, žena navíc jednou ke gynekologovi).
Celkem: 0 Kč

2. Průměrný Čech
Podle statistik navštěvují Češi lékaře během roku v průměru dvanáctkrát (muži) a jedenáctkrát (ženy) a z každé návštěvy u něj si odnášejí v průměru jeden předpis na jeden lék.
Celkem: 660 (žena) až 720 (muž) Kč

3. Těhotná žena
Na kontroly k lékaři chodí do 33. týdne těhotenství zhruba jednou měsíčně. Pokud nejde o komplikované těhotenství, absolvuje v průměru ještě dvě vyšetření u jiných lékařů.

Po 33. týdnu pak chodí na kontroly jednou za čtrnáct dní. Ke konci těhotenství navštěvuje lékaře jednou týdně. Zaplatí však jen za tři návštěvy – u gynekologa a dvou jiných lékařů. Během těhotenství dostane žena zhruba dva předpisy s jedním lékem, občas i předpis na vitaminy. V porodnici leží zhruba pět dní.
Celkem: 450 Kč a více

4. Čtyřleté dítě
Průměrně dítě prodělá zhruba jednou za dva měsíce chřipku, pokud však chodí do školky, většinou je nemocné častěji.

Když se k tomu přidá i angína a zánět středního ucha, musí s ním rodiče k lékaři zhruba devětkrát za rok. Po každé návštěvě následují i další kontroly. Pokaždé rodič odchází minimálně s jedním předpisem na jeden lék.
Celkem: 540 Kč a více

5. Člověk s náhlým onemocněním
Když k praktickému lékaři přijde člověk třeba s náhlou velkou bolestí hlavy, pošle ho lékař ke specialistovi. Ten udělá vyšetření, a pokud nic nezjistí, putuje pacient k dalšímu.

Je zapotřebí zjistit, zda bolest hlavy nepochází třeba od špatných dioptrií, zablokované páteře, nebo zda je příčina vážnější. Na závěr si pacient odnese určitě alespoň jeden recept. Je možné, že bude následovat třeba hospitalizace. Tu do našich propočtů nezahrnujeme. Rehabilitace je bezplatná.
Celkem: 120 Kč a více

6. Pacient s alergií
Na kontrolu chodí průměrně jednou za půl roku. Odnáší si v průměru tři předpisy, každý na jeden lék. Na většinu léků se doplácí.
Celkem: 180 Kč a více

7. Pacient se zlomenou nohou
Pokud se stane, že si například dospělý člověk zlomí na několikrát nohu, čeká ho minimálně měsíční hospitalizace v nemocnici s operací.

Po propuštění domů následují každých čtrnáct dní kontroly u specialisty. Léčba trvá zhruba rok a po roce pacient musí znovu do nemocnice, nejméně na týden, nechat si vyndat "šrouby" z kostí.

Následovat bude minimálně měsíční rehabilitace, kterou pacient prodělá i po první operaci (dohromady zhruba dvacetkrát).
Celkem: 2920 Kč a více

8. Těžký diabetik
Člověk, který si musí píchat inzulin, chodí k lékaři zhruba jednou za dva měsíce. Při každé návštěvě většinou následují až dvě vyšetření u jiného odborníka. Jednou za půl roku musí tento pacient na vyšetření očí.

Protože má skoro každý diabetik problémy s tlakem, musí ještě chodit na měření tlaku k praktickému lékaři, tyto návštěvy jsou u pacientů různě časté. Z každé návštěvy lékaře si odnáší recept s jedním lékem na dva měsíce.
Celkem: 780 Kč a více

9. Pacient v důchodu
Pokud bude rok navštěvovat své lékaře důchodce, který má lehkou cukrovku, menší problémy se srdcem a tlakem, pak ho čeká minimálně jednou za dva měsíce návštěva odborníka na cukrovku.

Ten předepíše dva léky: na cukrovku a na snížení cholesterolu. Jednou za necelé dva měsíce pak musí navštěvovat praktického lékaře kvůli problémům se srdcem a tlakem. Odtud si odnáší i předpis minimálně na dva léky.
Celkem: 1080 Kč a více

10. Pacient s leukemií při intenzivní léčbě
Pacient s leukemií při intenzivní léčbě dochází do nemocnice každé tři týdny na chemoterapii (která se opakuje zhruba šestkrát).

Navíc dochází jednou týdně ke svému specialistovi a průměrně si odnáší jeden předpis na jeden lék týdně. Pokud nestihne přijít na kontrolu vždy do sedmi dnů, platí dalších třicet korun za návštěvu.

Protože je léčba u každého onkologického pacienta jiná, nepočítáme, kolik pacient zaplatí za pobyt v nemocnici a za další návštěvy lékařů.
Celkem: 3120 Kč a více

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...Najdete na iDNES.cz