Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Desetina učitelů nemá kvalifikaci, se studiem musí začít do konce roku

  13:36aktualizováno  13:36
Každý desátý český učitel nemá požadovanou kvalifikaci. Kdo z nich do konce roku nezačne studovat, nebude moci dál učit. Výjimku mají jen starší kantoři s dlouholetou praxí. Podle ministerstva školství ale nehrozí, že by školy měly od příštího roku nedostatek učitelů.
Každý desátý učitel nemá požadovanou kvalifikaci (ilustrační snímek).

Každý desátý učitel nemá požadovanou kvalifikaci (ilustrační snímek). | foto: Ladislav Němec, MAFRA

"Podle odhadu bylo k 30. 9. 2013 v České republice kolem 10 procent nekvalifikovaných pedagogických pracovníků," řekl iDNES.cz Patrik Kubas z tiskového odboru ministerstva. Statistika se vztahuje k učitelům mateřských, základních, středních i vyšších odborných škol.

Ministerstvo ale upozorňuje, že řada nekvalifikovaných učitelů už studium zahájila, nebo to má letos v plánu. Navíc povinnost mít požadované vzdělání se nevztahuje na učitele, kterým bude na začátku příštího roku šedesát let a měli k 1. lednu 2005 za sebou minimálně 15 let praxe. Podle Kubase tak nyní nejde odhadnout, kolik procent učitelů bude muset k 1. 1. 2015 školy opustit. 

Požadavky na kvalifikaci učitelů zpřísnil zákon o pedagogických pracovnících, který platí už od začátku roku 2004. Stát ale dal učitelům delší čas na doplnění vzdělání. Lhůta se nakonec posunula až na začátek roku 2015, do kdy musí učitelé zahájit studium (podmínkou také pochopitelně je, že jej později úspěšně dokončí).

Zákon klade na učitele z různých stupňů vzdělání rozdílné požadavky na kvalifikaci. Většinou je to ale magisterské pedagogické vzdělání.

Uchazečů je dost, někteří kvalitní učitelé ale odejdou

Ministerstvo nemá obavy, že by se školy od příštího roku potýkaly s nedostatkem učitelů. "Už nyní máme ze strany škol a zřizovatelů, a to nejen ve velkých městech, informace, že se v případě výběrových řízení na místa učitelů hlásí značné množství kvalifikovaných učitelů, jejichž zájem nyní nelze pokrýt," uvedl Kubas. Resort i tak ale raději chystá pro krajské úřady a další zřizovatele rady pro případ potíží.

Velký zájem o učitelská místa potvrzuje i ředitelka pražské ZŠ a MŠ náměstí Svobody Michaela Rybářová. "V podstatě každý den mám v e-mailu žádosti o práci. Aprobovaných učitelů i studentů pedagogických fakult je hodně," řekla iDNES.cz Rybářová. Na její škole ještě nezačalo studovat šest učitelů, většina se k tomu ale chystá. 

Větší potíže vzhledem k desetileté přechodné době nepředpokládá ani předseda školských odborů František Dobšík. "Máme určité signály jen od učitelů odborného výcviku. Některé profese jsou hodně specifické a získat tam předepsané vzdělání by mohl být problém," řekl iDNES.cz Dobšík. V průběhu příštích dvou týdnů o tom podle něj bude jednat tripartita.

Rybářová ale varuje, že školy od ledna bude muset opustit řada kvalitních kantorů, kteří studovat nezačnou. Podle ní není spravedlivé chtít po zkušených učitelkách, které se kromě špatně placené práce starají o svou rodinu, aby ještě ve volném čase studovaly vysokou školu. "Mám jednu takovou paní učitelku, která kvůli tomu odchází ze školství," podotkla ředitelka. Navíc pochybuje, že nařízené studium bude mít pro dlouholeté učitele výraznější přínos.

Místopředsedkyně Asociace pedagogů základního školství proto navrhuje, aby se snížila zmíněná věková hranice, po jejímž překročení učitelé studovat nemusí. "Nebo bych dala jistou volnost ředitelům škol, aby posoudili, jestli ten člověk umí učit i bez doplnění kvalifikačního studia," uvedla Rybářová. Žádná podobná změna se ale nechystá.

Fakulty nabízejí zkrácené studium i e-learning

Vysoké školy učitelům nabízejí řadu výhod. Například kantoři s pedagogickým vzděláním, kteří si chtějí doplnit aprobaci pro výuku angličtiny, mohou na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně studovat jen tři roky místo běžných pěti let.  

"Výuka probíhá vždy šestkrát za semestr, přičemž docházka není povinná. Využíváme e-learningové opory všech předmětů, aby učitelé mohli studovat komfortně a efektivně," řekla iDNES.cz proděkanka fakulty a vedoucí tamní katedry anglického jazyka a literatury Světlana Hanušová. Právě cizí jazyky vyučuje na základních a středních školách mnoho nekvalifikovaných učitelů.

Jak upozorňuje proděkan Pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Jiří Škoda, učitelům je také narozdíl od ostatních studentů logicky uznávána pedagogická praxe.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Část Pražského okruhu získala posudek EIA, stavbu blokují majitelé pozemků

Pražský okruh

Plánovaný úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi na východě a dálnicí D1 směřující k Brnu získal kladné posouzení vlivu...

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Jermanová složila mandát, při odchodu dala Kalouskovi svůj zelený svetřík

Petr Gazdík a Jaroslava Jermanová během zasedání Poslanecké sněmovny (12. února...

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO se v pátek vzdala poslaneckého mandátu, aby se mohla plně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz