Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Deset rad ke stávce: v práci se domluvte, kvůli újmě na zdraví se suďte

  12:33aktualizováno  12:33
Čtvrteční stávka způsobí řadu problémů. Zastaví se železnice, v mnoha městech nepojede hromadná doprava. Dopady pocítí řada lidí. Co dělat, když nestihnete přijít včas do práce nebo máte na čtvrtek zakoupenou jízdenku na vlak? Zde je deset praktických rad, jak problémy zmírnit nebo jim předejít.

Vlaky se zastaví na celý den, jízdenku můžete vrátit. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

 1. Co hrozí zaměstnanci, který přijde pozdě do práce
Stávka v žádném případě neznamená, že do práce chodit nemusíte. Pokud zrovna nemáte zaměstnání v docházkové vzdálenosti, můžete vyrazit autem. Zkuste se dohodnout s kolegy na společné dopravě. Ani auto však není záruka, že přijedete včas: i kdyby nebyly blokády, doprava může zkolabovat tak jako tak, protože použít místo veřejné dopravy auto bude chtít více lidí.

"Zaměstnavateli každopádně dejte vědět, že budete mít problém, ať s tím může počítat," radí advokát Jiří Urban. Tím si "kryjete záda" – pokud tak neučiníte, může vám hrozit postih za pozdní příchod a nedodržování pracovní doby. Jinak by však zaměstnavatel neměl v době stávky své zaměstnance postihovat. "Ani jim například vyhrožovat výpovědí," říká advokát Jan Černý.

2. Co zmůže zaměstnavatel, když zaměstnanci nepřijdou
Zaměstnavatel může chtít po zaměstnancích, pokud se nedostaví do práce, náhradu. Jakou, to je velmi individuální. Může po zaměstnanci chtít, aby si chybějící hodiny napracoval, nebo aby si vypsal dovolenou. "Nějakou tu půlhodinu zaměstnavatelé většinou neřeší. Při delší absenci je nutné se domluvit," říká advokát Černý. Na podobné problémy někdy pamatují vnitřní předpisy firem.

Co radí magistrát

- Omezte pohyb po Praze

- Autem jezděte ve více lidech

- Pokud můžete, cestujte na kole, nebo pěšky

- Sledujte informační stránky magistrátu, dopravního podniku a společnosti Ropid

- Respektujte pokyny policie

- Obrňte se trpělivostí

3. Mám na čtvrtek koupenou vlakovou jízdenku
České dráhy budou zákazníkům proplácet koupené nevyužité jízdenky, místenky i příplatky na vlaky, které měly vyjet v době konání stávky. "Jízdenku bych doporučoval vrátit v úterý nebo ve středu, protože je možné, že ve čtvrtek budou stávkovat i pracovníci na přepážkách," nabádá mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Mezinárodním jízdenkám bude o jeden den prodloužena platnost. Jízdenku také můžete přesunout na jiný termín. "Jinak vedení Českých drah nemůže rozhodnutí odborů stávkovat nijak ovlivnit," dodal mluvčí.

4. Mám letenku na čtvrtek a zaplacený hotel v zahraničí
Pokud kvůli stávce nebudete na letišti včas, je to váš problém. Na náhradu škody právo nemáte. Je na vás, abyste se na letiště dopravili s dostatečným předstihem. "Vzhledem k tomu, že se jedná o zásah vyšší moci, tedy neodvratitelnou událost, které nemohla cestovní kancelář ani letecká společnost zabránit ani při vynaložení veškerého úsilí, klienti nemají nárok na žádné finanční odškodnění za způsobenou škodu," tvrdí mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Jak pojedou vlaky? Stáhněte si dokument o omezení na železnici

5. Nepřijedu včas do nemocnice a poškodí mi to zdraví
To je jeden z mála případů, kdy by se reálně dala vysoudit náhrada škody na odborech. 

Stávka

6. Nestihnu lékařské vyšetření, na které čekám měsíce
Pokud byl pacient zapsán na pořadníku, znamená to, že lékaři posoudili jeho vyšetření jako "odkladný výkon zdravotní péče". Pokud by se nyní posuzoval už jako případ neodkladné péče, byla by nemocnice povinna jej vyšetřit přednostně. "Ale jen kvůli tomu, že vyšetření z jakéhokoliv důvodu zmeškáte, nemá nemocnice povinnost brát nikoho přednostně," podotýká Jiří Urban z advokátní kanceláře Tomáše Rašovského.

7. Potřebuji dát dítě do školky, ale ta nebude fungovat
To záleží jen na vašich možnostech. "Podle zákona nejde o důležitou osobní překážku v práci. Pokud nebudete či nemůžete čerpat náhradní volno nebo dovolenou, zkuste dítě svěřit příbuzným nebo někomu, komu důvěřujete," míní Jiří Urban.

8. Mám firmu a přišel jsem kvůli stávce o zisk
Podnikatel Tomáš Ježek poslal už v pondělí dopis odborům. A společně s ním účet za "zmařenou investici" k proplacení. Jeho softwarová firma měla ve čtvrtek pořádat seminář. Pronajala si kvůli tomu školicí středisko v Praze, zajistila propagaci. Většina zákazníků, kteří se na seminář přihlásili, však kvůli stávce účast zrušila. "Došli jsme k závěru, že jste hrubým způsobem a svévolně porušili naše zájmy, čímž došlo ke zmaření naší investice. Žádáme o uznání našeho nároku na náhradu způsobené škody," napsal Ježek odborářům.

V podobné situaci zřejmě nebude sám. Podle advokáta Jana Černého se však náhrady pravděpodobně nedomůže. "Takových případů se určitě vyrojí víc, ale lidé by si měli uvědomit, že pokud by se žaloba dostala až k soudu, soudce by v prvé řadě zvažoval, jestli se škodě nedalo předejít. Teprve kdyby se prokázalo, že nešlo, tak by ji snad mohl uznat. Ale jedná se o legální stávku, kdy je nutné počítat se škodami. Pokud by soud nařídil náhradu nějakých škod, tak jen v naprostém minimu případů, například v akutních zdravotních případech," míní advokát Černý.

9. Mám termín přijímacího řízení na vysokou školu
Děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima vyšel studentům vstříc a kromě čtvrtečního termínu přijímaček stanovil další na sobotu – uchazečům stačí předložit pozvánku na původní termín. Nejlepším řešením pro každého uchazeče je zavolat nebo ještě lépe napsat na příslušnou školu a na termíny se zeptat. Pokud však škola žádný nevyhlásí, nezbývá než se do blízkosti školy přesunout s předstihem a například přespat v nedalekém hotelu.

10. Chci prodloužení kuponu na MHD
Kdo by chtěl od Dopravního podniku kompenzaci za den, kdy mu kupon nebyl k ničemu, ten se zřejmě nedočká. "Stávka patří do kategorie ‚zásah vyšší moci‘, náhrady nebudou," uvedla Martina Neckářová z pražského Dopravního podniku.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Dva hasičské tanky přijely do Prahy na pomoc s vyprošťováním zřícené trojské lávky z Vltavy. Dosud nasazená technika na...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...Najdete na iDNES.cz