Deset "povinných" šumavských míst

Nespočet zajímavostí ve všech ročních obdobích nabízí Národní park Šumava stejně jako její chráněná krajinná oblast.
Nespočet zajímavostí ve všech ročních obdobích nabízí Národní park Šumava stejně jako její chráněná krajinná oblast.

Jižní Čechy

Následující přehled deseti míst, která by turista při návštěvě jihozápadního pohraničí neměl minout, jsou jen vrcholkem mnohem většího počtu přírodních krás, historických, technických a kulturních památek, které jsou na Šumavě k vidění.

1. Rozhledna na Poledníku

Bývalé vojenské zařízení stojí na 1315 metrů vysokém kopci a od poloviny července, kdy bylo otevřeno pro veřejnost, překonává všechny návštěvnické rekordy. Za dobrého počasí je odtud vidět značná část Šumavy, při ideálních podmínkách dokonce i Alpy.

2. Povydří

Podél kaňonovitého údolí řeky Vydry, která se u Čeňkovy Pily spojuje s Křemelnou a vytváří řeku Otavu, vede naučná stezka. Ta návštěvníkům poskytuje všestranné poučení o výjimečných hodnotách zdejší přírody.

3. Černé a Čertovo jezero

Jezera vznikla asi před 12 tisíci lety. V okolí rostou zbytky původních smrčin a mnoho vzácných zástupců horské flóry. Mezi jezery probíhá hlavní evropské rozvodí. Vody z Černého jezera odtékají do Severního moře, z Čertova jezera pak do Černého moře. Pokud je Železnorudsko stranou vašich tras, určitě stojí za zhlédnutí alespoň některé ze zbývajících ledovcových jezer na Šumavě: Plešné, Prášilské či Laka.

4. Boubínský prales

Nejstarší přírodní rezervace na Šumavě vznikla už v roce 1858. Téměř 150 let se tu vyvíjí horský smíšený les bez lidského zásahu. Po obvodě vede naučná stezka.

5. Šumavské slatě

Rašeliniště na náhorních plošinách, kterých je tu přes dvacet. Nejvíce se vyskytují v oblasti Modravy, Horské Kvildy a Borových Lad. K některým vedou naučné stezky, například k Tříjezerní slati u Modravy nebo k Jezerní slati poblíž Horské Kvildy.

6. Pramen Vltavy

Místo pod Černou horou, kde poblíž státní hranice s Německem pramení česká národní řeka. Nedaleko odtud je Bučina, kde se nachází naučná stezka nazvaná Národní park a hraniční přechod pro pěší do Německa.

7. Schwarzenberský plavební kanál

Pětačtyřicet kilometrů dlouhá stoka, která byla postavena mezi lety 1789 až 1822, pomocí níž se přibližovalo dřevo z oblasti Želnavy a Stožce. U obce Jelení prochází 419 metrů dlouhým tunelem a spojuje povodí Vltavy s povodím Dunaje. Podobnou technickou památkou je Tetovský kanál, který propojuje Vydru s Křemelnou.

8. Trojmezí a Třístoličník

Oblast, kde se stýkají hranice tří středoevropských zemí: České republiky, Německa a Rakouska. Poblíž, nad Plešným jezerem, je i památník Adalberta Stiftera.

9. Mrtvý Luh u Stožce

Údolní rašeliniště na Volarsku. Nedaleko odtud je například dřevěná Stožecká kaple a ve Volarech lze vidět několik původních dřevěných domů, které jsou spojovány s příchodem obyvatel alpských zemí do této oblasti v době renesance.

10. Informační střediska

Za zhlédnutí stojí jakékoliv infostředisko národního parku. Vimperská správa jich dosud otevřela jedenáct: postupně od roku 1992 na Bučině, Svinných Ladách, Idině Pile, Slunečné, Modravě, v Železné Rudě, Prášilech, Dobré Vodě u Hartmanic, na Kvildě, Rokytě a zatím poslední v Kašperských Horách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video