Okurky je třeba dobře omýt a oloupat. Při dodržování hygienických návyků se bakterii vyhnete.

Okurky je třeba dobře omýt a oloupat. Při dodržování hygienických návyků se bakterii vyhnete. | foto: shutterstock.com

Deset otázek k infekci: Okurky omývejte a léčit se sami nezkoušejte

  • 251
Španělské okurky, které v Německu vyvolaly vlnu nebezpečného krvácivého průjmu, dorazily i do České republiky. iDNES.cz vyzpovídal hlavního hygienika České republiky Michaela Víta. V odpovědích na deset otázek vysvětlil, jak se infekce šíří i jak se nenakazit.

Zemřou další lidé, přiznali Němci

V Německu je nejméně 30 lidí v kritickém stavu po nákaze nebezpečnou střevní bakterií. Lékaři proto počítají s dalšími úmrtími. Dosud infekci v Německu podlehlo 14 osob, u dalších více než 1200 byla infekce prokázána, nebo na ni mají zdravotníci podezření.

Zdroj: ČTK

Proč se k nám nedostávají informace? Vědí odborníci, jak na toto onemocnění reagovat?
Informace jsme už minulý týden dali praktickým lékařům, lékařům pro dorost a pro děti, infektologům a podobně. Všichni mají instrukce, jak se chovat v případě, že se u někoho objeví krvácivý průjem. I my potřebujeme mít zpětnou vazbu.

Onemocněl někdo i v České republice?
Bakterie má asi sto různých sérotypů (Pozn. redakce: Existuje asi ve stovce různých skupin, které mají společné antigenní vlastnosti. Proti jednotlivým sérotypům se však tvoří různé druhy protilátek.). Žádný z případů evidovaných v České republice nebyl sérotyp číslo 104 - tedy ten s toxickým účinkem.

Okurky oloupejte. Nebo je nejezte

Jak se chovat při podezření na nakaženou zeleninu?
Lidé se musí chovat podle základních hygienických návyků. Zeleninu před konzumací pečlivě omýt pod studenou tekoucí vodou, z okurek je nutné odstranit slupku. Při přípravě zeleninového salátu doporučuji jiné kuchyňské nádobí a nástroje než na hotová jídla. Tyto základní hygienické podmínky by měly zabránit přenosu.

Je lepší zeleninu nejíst?
Pokud si někdo nadále není jistý, že jsou tato opatření dostačující, ať se okurkám a případně i další zelenině raději na čas vyhne.

Inspektoři rozšiřují mimořádnou kontrolu zeleniny

Odeberou 260 vzorků

Může se bakterie v lednici přenést i na ostatní zeleninu?
Ano. Další zeleninu je třeba pořádně omýt.

Jak se chovat, když máme v rodině člověka nakaženého průjmem?
Především si umývat ruce. A to jak před jídlem, tak při přípravě jídla a po něm. Bakterie se přenáší i podáním rukou, může se dostat i na nádobí či na domácí mazlíčky.

Co je krvácivý průjem

Nemoc se objevila v severním Německu v půlce května. Komplikace způsobuje bakterie se zkratkou EHEC - enterohemoragická Escherichia coli. Toxická varianta prospěšné střevní bakterie Escherichia coli se vyskytuje v žaludcích skotu a dalších zvířat. Do oběhu se dostává prostřednictvím jejich masa, mléka nebo výkalů. Tato forma bakterie napadá převážně dospělé a ze sedmdesáti procent se jí nakazí ženy. Inkubační doba nemoci je deset dní. Nemocného trápí těžké krvácivé průjmy, selhání ledvin a na základě hemolýzy také chudokrevnost. Hygienici nabádají k větší osobní hygieně i dodržování pravidel při přípravě jídel v kuchyni.

Co má člověk dělat, když má podezření, že onemocněl?
Pokud má bolesti břicha, průjem a stopy krve ve stolici, měl by vyhledat svého praktického lékaře. Téměř devadesát procent nakažených tvoří dospělí nad osmnáct let. V historii napadaly toxické bakterie malé děti, u této bakterie tomu tak není, nyní jsou nejohroženější dospělí. Ze sedmdesáti procent navíc napadá ženy.

Proč?
Přesný důvod zatím není znám. Nikdo zatím nedokázal potvrdit dohady, že je to kvůli tomu, že ženy jedí více biozeleniny. Nemohu to potvrdit, samozřejmě je jednou z možností, že bakterie pochází z biozeleniny. Sám si ale nepamatuji, že by průjmová onemocnění byla kauzálně spojena s touto zeleninou. Je důležité dodržovat předpisy při jejím pěstování a při používaní biologických hnojiv.

Zabírají na onemocnění běžně dostupné léky?
Nedoporučuji to. Bakterie produkuje toxin, který může způsobit takzvanou hemolýzu krvinek (Pozn. redakce: Porušení cytoplazmatické membrány krvinek a následně jejich zánik. Při silné hemolýze dochází ke ztrátě hemoglobinu v krvi a lidé trpí chudokrevností.) a následně může dojít k selhávání ledvin, což je velmi závažné onemocnění. Lidé by proto měli vyhledat svého praktického lékaře a na samoléčbu se nespoléhat.

Je pravda, že pokud člověka zasáhne bakterie, musí do konce života brát léky?
Nějakou dobu je potřeba se léčit, ale že by to člověka postihlo na celý život, není pravda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video