Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Deset otázek a odpovědí pro voliče do krajských zastupitelstev

  16:24aktualizováno  16:24
Kromě voleb do třetiny Senátu proběhnou již v neděli 12. listopadu poprvé v historii České republiky volby do zastupitelstev krajů. Volební místnosti se otevřou v osm hodin ráno a volby skončí ve dvaadvacet hodin večer. Zde je deset otázek, které s volbami do krajských zastupitelstev souvisejí.

1. KDY SE BUDE VOLIT?

To je hlavní novinka: Volby do krajů (a asi i všechny další) budou v neděli, takže se nedá hlasovat "v pátek po práci", "cestou na chatu" nebo "po sobotním nákupu". Volební místnosti budou otevřeny v neděli 12. listopadu od 8 do 22 hodin. V Praze se zastupitelstvo vybírá až v roce 2002.

2. CO SE BUDE VOLIT?

Krajské zastupitelstvo, čili regionální parlament o 45, 55, nebo 65 členech (podle velikosti kraje). Volí se na čtyři roky.

3. KOHO BUDEME VOLIT?

Členy zastupitelstva, nikoli přímo jeho předsedu - krajského hejtmana (ačkoli někteří kandidáti už teď rovnou "kandidují na hejtmana"). O hejtmanovi rozhodne až zastupitelstvo, stejně jako o radě kraje, tedy jakési krajské "vládě". Pozor, někteří kandidáti na hejtmana se nechali slyšet, že když budou zvoleni do zastupitelstva, ale už se nestanou hejtmany, vzdají se i křesla v zastupitelstvu.

4. KDO KANDIDUJE?

Celkem se přihlásilo 41 politických stran, hnutí a koalic. Nejméně stran - deset - nastoupilo v Pardubickém kraji, nejvíc - patnáct - v Ostravském, Libereckém a Plzeňském kraji. Zákon povoluje jen kandidaturu registrovaných politických stran, ne nezávislých kandidátů. Přihlásily se třeba i "Akce za zrušení Senátu" (Plzeňský kraj), "Prosperita Vysočiny" (Jihlavský kraj) nebo "Nestraníci pro Moravu" (Brněnský kraj).

5. JAK SE BUDE VOLIT?

Každá strana bude mít svůj hlasovací lístek jako ve volbách do Poslanecké sněmovny. Volič si vybere jednu stranu, její lístek vloží do úřední obálky a tu do volební urny. Oproti obecním volbám je zásadní rozdíl v tom, že si nemůže vybrat kandidáty z různých stran a sestavit si tak "své" zastupitelstvo. "Určitě nebudu volit jen jednu stranu," uvažovala v MF DNES paní Mirka Čechová z Jindřichova Hradce. Bohužel, bude muset.

6. KDYŽ MUSÍM VYBRAT JEDNU STRANU, MŮŽU DÁT PŘEDNOST NĚKTERÝM KANDIDÁTŮM?

I v krajských volbách bude fungovat systém preferenčních hlasů. Na vybrané kandidátce můžete zakřížkovat jedno až čtyři jména, která se tím pádem dostanou na první až čtvrté místo hlasovací listiny. Ale aby se pořadí na kandidátce skutečně změnilo, musí totéž udělat (u stejných kandidátů) aspoň 10 procent voličů té které politické strany. Praxe ukazuje, že preferenční hlasy změní pořadí kandidátů jen minimálně.

7. JAK SE BUDOU HLASY POČÍTAT?

Krajský volební zákon už vychází z dohod ODS a sociální demokracie. Matematická metoda přepočtu hlasů na křesla v zastupitelstvu je stejná jako u voleb do Poslanecké sněmovny. Efekt je ale jiný a velké strany nebudou zdaleka v takové výhodě. Celý kraj je totiž jeden velký volební obvod, kdežto v parlamentních volbách se má v každém obvodu volit v průměru šest poslanců.

8. KDO BUDE KRAJSKÝ ZASTUPITEL ZA NÁŠ OKRES, ZA NAŠE MĚSTO?

To se nepozná (pomineme-li, že každý zastupitel odněkud pochází). Právě proto, že voliči v celém kraji budou vybírat ze stejných kandidátních listin. Příklad Středočeského kraje: v Mladé Boleslavi, v Kladně i v Příbrami budou volit stejné kandidáty strany X.

9. KTERÉ STRANY SE DOSTANOU DO ZASTUPITELSTVA?

Stejně jako u voleb do sněmovny je potřeba získat aspoň 5 procent hlasů. (Vláda navrhovala 3 procenta, poslanci to zpřísnili.) Pět procent, a to je naopak rozdíl, platí i pro koalice.

10. KDE MOHU HLASOVAT?

Právo volit v jednom z krajů mají státní občané České republiky, kteří mají v kraji trvalé bydliště. Čili volit je potřeba v místě, kde jste trvale přihlášeni. Člověk s trvalým bydlištěm v Praze nemůže letos volit nikde, občan z domovské obce u Českých Budějovic může volit jen zastupitelstvo Budějovického kraje.


 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

Činnost NBÚ bude kontrolovat Rozner. Je to slušný člověk, hájí ho SPD

Poslanec Miloslav Rozner (SPD)

Předsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu se stal poslanec hnutí Svoboda a přímá...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...Najdete na iDNES.cz