Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Deset otázek a odpovědí ke krizi, která otřásá Nečasovou vládou

  12:42aktualizováno  12:42
Není to už ani tak hádka o křesla, jako spíš spor o to, kolik peněz dostanou ministerstva, která řídí Věci veřejné. Středobodem vládní krize se staly miliardy na platy učitelů. iDNES.cz přináší deset odpovědí na hlavní otázky, které souvisí s vládní krizí.

Předseda VV Radek John po jednání vlády (5. ledna 2011) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

1. Co je v současnosti překážkou dohody mezi ODS, TOP 09 a VV?
Podle ODS a TOP 09 dohodu blokují stále se měnící požadavky Věcí veřejných. Podle VV je to spor o rozpočet na příští rok a o daně. Stranu rozlítilo hlavně to, že ministr financí Miroslav Kalousek navrhl, aby školství dostalo v příštím roce o devět miliard korun méně. A v dalších letech mají být ještě razantnější škrty - 12,4 a 11 miliard korun. Ministr školství Josef Dobeš to považuje pro školství za likvidační. VV přišly i s tím, že daňová reforma, jak je napsaná, udělá do veřejných financí další "sekeru", což má být záminkou k dalším škrtům či zvyšování DPH na 19 či 20 procent - místo již dohodnutých 17,5 procenta.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg na tiskové konferenci k zásahům v NP Šumava

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg na tiskové konferenci k zásahům v NP Šumava

2. Proč jednání o koaličním dodatku uťala právě TOP 09?
"Nikdy jsem se nenechal vydírat a nenechám se vydírat ani Věcmi veřejnými," prohlásil předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg po dalším nočním jednání v Kramářově vile. VV při něm útočily především na záměry ministra financí Kalouska z TOP 09. "Jsme konfrontováni se stále novými požadavky. I o rozpočtu se bude jednat. Ale určitě ne pod ultimátem VV, že to musí být do 30. června," řekl iDNES.cz Kalousek. VV jsou nově ochotny jednat i po 30. červnu, kdy končí jejich ultimátum vládě, řekla Karolína Peake.

3. Bude vládu opět zachraňovat prezident Václav Klaus?
Prezident Klaus dokázal rozhádané partnery ve vládě dát dohromady loni před vánočním hlasováním o nedůvěře vládě, když se hádali o výměnu policejního prezidenta. Není vyloučeno, že se pokusí znovu zasáhnout - současná koalice je mu totiž programově nejbližší ze všech vlád, které jmenoval. Vít Bárta se v minulosti pochlubil, že s Klausem některé věci konzultuje. A se současným předsedou ODS Petrem Nečasem má Klaus lepší vztahy než s jeho předchůdcem Mirkem Topolánkem.

Ministr školství Josef Dobeš přihlížel maturitám na libereckém Gymnáziu F. X. Šaldy.

Ministr školství Josef Dobeš přihlížel maturitám na libereckém Gymnáziu F. X. Šaldy.

4. Dostanou učitelé příští rok slíbené čtyři miliardy navíc na platy?
Podle navrženého rozpočtového rámce pro ministerstvo školství to s přidáváním učitelům, které slíbila vláda při svém vzniku, vypadá špatně. Ministr školství Josef Dobeš by musel někde jinde škrtnout 13 miliard korun oproti letošnímu roku, aby se dostal na 111,7 miliardy korun, které mu nabízí Kalousek, a zároveň mohl dát učitelům slíbené čtyři miliardy navíc. "Závazek, že učitelům přidáme, platí a je to technicky řešitelné," řekl iDNES.cz Kalousek. Kde se peníze najdou, neřekl.

5. Můžou se strany dohodnout na personálních změnách ve vládě?
Odpověď zní - pro někoho možná překvapivě - mohou, a velmi snadno. I když právě kvůli personáliím původně Věci veřejné vyvolaly smírčí řízení o vypovězení koaliční smlouvy. Čtyři křesla a "důstojné zastoupení" ve vládě, jak o něm VV mluví, mohou znovu získat tak, že místopředsedkyně VV Karolína Peake získá post vicepremiérky, která povede Legislativní radu vlády a VV vymění na resortu dopravy nestraníka Radka Šmerdu za svého člena. Křeslo pro Peake nabídl premiér Nečas, a i když zatím brání výměně Šmerdy, na této věci by určitě netrval, pokud by jen na tom záviselo pokračování koalice. VV úplně přestaly mluvit o výměně ministrů Alexandra Vondry a Ivana Fuksy z ODS a Kalouska z TOP 09, na čemž původně trvaly.

Vít Bárta na volební konferenci Věcí veřejných.

Vít Bárta na volební konferenci Věcí veřejných.

6. Vrátí se Vít Bárta do vlády, nebo ho koalice vydá k trestnímu stíhání?
I když chtějí VV vyměnit ministra dopravy Radka Šmerdu, sám Bárta s návratem do vlády nepočítá. VV mají jako kandidáta vytipovaného současného náměstka a svého ekonomického experta Lukáše Hampla. Bárta s návratem do vlády nepočítal ani před tím, než policie požádala Sněmovnu o jeho vydání ke stíhání kvůli podezření, že podplácel Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí, aby byli loajální k vedení strany. Vydání Bárty je pravděpodobné. Pifku na něj mají jak vládní, tak opoziční poslanci. Bárta iDNES.cz řekl, že se ani nikdo nepokusil ho přitlačit do kouta tím, že by nemusel být vydán, kdyby byly VV "hodné".

7. Co udělají Věci veřejné po 30. červnu, kdy vyprší jejich ultimátum vládě?
Mohou úplně opustit vládu a hlasovat v parlamentu proti ní. Nebo si strana vymyslí nějakou výmluvu a ultimátum posune k pozdějšímu datu. Co zřejmě strana udělá, pokud se koalice nedohodne, naznačila šéfka klubu VV Karolína Peake v rozhovoru pro iDNES.cz. "Budeme už jednat v režimu ukončené koaliční smlouvy, ale jsme ochotni jednat dál. Žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvaří," řekla Peake. Sama ale patří k méně radikálnímu křídlu ve straně a má reálnou šanci získat křeslo vicepremiérky a šéfky Legislativní rady vlády. "Myslím, že sázení na koně by mělo nyní větší šanci na úspěch než sázení na koalici," tvrdí Bárta.

Stanislav Polčák (30 let), TOP09, Praha

Stanislav Polčák

8. Může vzniknout menšinová vláda ODS a TOP 09?
Teoreticky ano. Pokud se koalice nedomluví na změnách ve vládě a na koaličním dodatku k programu, byla by tato varianta první ve hře - Věci veřejné to navrhovaly už v létě 2010 při sestavování vlády. "Pokud VV potvrdí výpověď z koaliční smlouvy, musí se jednat o novém formátu vládnutí. A začít by se mělo tím, že by u jednacího stolu opět seděly tři strany, které sestavily současnou vládu," řekl iDNES.cz jeden z vyjednavačů TOP 09 Stanislav Polčák.

9. Co by rozpad koalice znamenal pro vládní reformy - daňovou, zdravotní, sociální?
Jejich osud by byl velmi nejistý. Projít v navrhované podobě by mohly v případě, že by pokračovala menšinová koalice ODS a TOP 09 tolerovaná Věcmi veřejnými. I za takové vládní konstelace by ale zesílil tlak VV na další úpravy reforem, na jejich "sociální korekci", což by se pak strana snažila prezentovat jako úspěch a využila by toho v kampani před krajskými volbami v příštím roce.

Miroslava Němcová, předsedkyně Poslanecké sněmovny

Miroslava Němcová, předsedkyně Poslanecké sněmovny

10. Jsou reálné předčasné parlamentní volby?
Zatím ne. I kdyby Věci veřejné vládu opustily, neznamená to pád vlády, pokud by nedala sama demisi nebo pokud by VV nehlasovaly s opozicí pro její svržení. "Předčasné volby jsou až to poslední řešení," řekla iDNES.cz šéfka Sněmovny Miroslava Němcová z ODS. Pohrůžku předčasnými volbami mohou ale koaliční partneři používat vůči Věcem veřejným, aby v koalici ustoupily, protože v předčasných volbách by podle průzkumů měly menší šanci, že opět získají poslance.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...Najdete na iDNES.cz