Miloš Zeman několik sekund po tom, co se stal novým prezidentem České...

Miloš Zeman několik sekund po tom, co se stal novým prezidentem České republiky. V druhém kole porazil Karla Schwarzenberga (26. ledna 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Deset otázek a odpovědí: Zemanovo bydlení, ochranka, vztahy s vládou

  • 328
Miloš Zeman se po zvolení prezidentem přestěhuje na Pražský hrad, ochranku už dostal, a až si odpočine na Vysočině, čeká ho setkání s pracovníky Kanceláře prezidenta republiky. Redakce iDNES.cz přináší deset otázek a odpovědí na to, co by vás v souvislosti se Zemanem na Hradě mohlo zajímat, včetně jeho politických aktivit ve funkci hlavy státu.

1. Kde bude prezident bydlet?

Zeman už potvrdil, že se přestěhuje na Pražský hrad. Podle něj je to totiž praktičtější, než kdyby každý den do práce dojížděl z bytu v pražských Stodůlkách, kde bydlí jeho žena s dcerou Kateřinou.

"Prezident každý den přijímá několik návštěv, ať z domova, nebo ze zahraničí. No, a teď si představte, že kdyby na ten Pražský hrad musel jezdit a trvalo by mu to třeba hodinu, jako u mě ze Stodůlek, že, a další hodinu zpátky, tak tím vlastně promarníte dvě hodiny času denně, které můžete věnovat právě těmto návštěvám," řekl nově zvolený prezident v televizi Prima Family.

2. Jak to bude mít Zeman s ochrankou?

Nárok na ni má už od okamžiku zvolení, ne až 8. března, kdy složí slib a ujme se funkce. Než byl zvolen, doprovázela ho ochranka soukromá, teď už ho hlídá i oficiální. Ochranka ho už o víkendu doprovázela, když odjel z Prahy na několik dnů na chalupu v Novém Veselí na Vysočině, kde odpočívá.

"Když mně nějaký idiot pomaloval plot, tak si myslím, že ochranka možná bude užitečná," svěřil se Právu. V kampani několikrát řekl, že prezidentskou ochranku rozpráší kvůli tomu, že špatně hlídala končícího prezidenta Václava Klause při útoku airsoftovou pistolí v Chrastavě.

3. Kde bude úřadovat do inaugurace?

Česko má do 7. března prezidenty dva, jednoho dosluhujícího - Václava Klause, druhého zvoleného - Miloše Zemana, který se ještě neujal funkce. Zeman bude po návratu z Vysočiny úřadovat z kanceláře v Loretánské ulici poblíž Pražského hradu, odkud vedl on a jeho tým prezidentskou kampaň.

4. Koho si s sebou vezme na Hrad?

Zeman už řekl, že s sebou na Hrad vezme svého osobního tajemníka Jaroslava Hlinovského a řidiče, který ho vozí. Na Hradě chtěl ponechat ve funkci kancléře Jiřího Weigla, ale ten odejde s Klausem, stejně jako jeho další nejbližší spolupracovníci Ladislav Jakl a Petr Hájek. "Budu se snažit, aby funkce nezastávali amatéři," prohlásil Zeman.

Ještě před inaugurací se sejde s pracovníky Kanceláře prezidenta republiky a bude se jich ptát, zda chtějí zůstat, nebo odejít. Zeman už popřel, že by jakoukoli funkci na Hradě mohl zastávat jeho bývalý šéfporadce na Úřadu vlády Miroslav Šlouf.

5. Zúčastní se tradiční děkovné mše Te Deum?

Zeman v rozhovoru pro regionální Deník prohlásil, že když ho o to požádá kardinál Dominik Duka, rád mu vyhoví a děkovné mše Te Deum v katedrála sv. Víta se zúčastní. Nástupem na Hrad získá Zeman od Klause jeden ze sedmi klíčů k místnosti s korunovačními klenoty.

6. Koho navrhne do Ústavního soudu a bankovní rady ČNB?

Zeman počítá s tím, že znovu jmenuje Pavla Rychetského, kterému letos končí mandát a který chce být ústavním soudcem už jen pět let, tedy po dobu Zemanova mandátu. S Rychetským chce konzultovat také jména dalších možných kandidátů do Ústavního soudu. Za méně pravděpodobné Zeman označil, že by navrhl Zdeňka Koudelku a soudce Jana Sváčka, které neúspěšně navrhoval už Václav Klaus.

Do bankovní rady ČNB chce Zeman vyslat exministra financí Jiřího Rusnoka, ekonoma Jana Švejnara a lovit chce i mezi experty odborů. Zmínil například Martina Fassmana.

7. Jaké budou jeho vztahy s vládou?

Miloš Zeman hned po zvolení řekl, že by vláda měla skončit a přistoupit na předčasné volby (více o tom čtěte zde). Politici ODS, TOP 09 a strany LIDEM s předčasnými volbami nesouhlasí a Zeman nemůže docílit pádu vlády stejně jako levicová opozice ve Sněmovně, dokud se nenajde 101 hlasů pro její svržení. Fakticky by se tak k myšlence pádu vlády musela přidat buď ODS, nebo TOP 09.

Zeman počítá s tím, že bude chodit častěji na jednání vlády, když bude řešit důležité věci, a aktivně při jednání vlády vystupovat. Je věcí vlády, jak vážně bude připomínky prezidenta brát. Prezident může vetovat zákony, které schválí obě komory parlamentu, ale když bude mít koalice 101 hlasů pro přehlasování veta, bude moci Zeman vládní plány pouze přibrzdit.

8. Bude usilovat o změnu prezidentových pravomocí?

Nově zvolený prezident řekl, že nepočítá s tím, že by využíval některé pravomoci, které teď má. Konkrétně nepočítá s vyhlášením amnestie a milosti chce dávat jen velmi zřídka. Prakticky vůbec. "S výjimkou případu, kdy někdo umírá ve vězeňské nemocnici a chce ty poslední týdny života strávit doma, ale to není milost v pravém slova smyslu," řekl Zeman (více zde).

K tématu prezidentských pravomocí se mohou poslanci a senátoři dostat, když budou řešit úpravy v ústavě. Zeman řekl, že by si přál, aby se volební systém změnil tak, aby si voliči mohli vybírat poslance současně z kandidátek více stran tak, jak je to u komunálních voleb.

9. Jaké budou jeho vztahy se Stranou práv občanů Zemanovci?

Zůstane jejím čestným předsedou, ale tvrdí, že stranu nebude nijak protežovat. "Chci být prezident, který nebude nadržovat žádné politické straně," řekl Zeman. "V každém případě budu tu stranu volit, to je jeden hlas z osmi milionů, v žádném případě nebudu tu stranu jakkoli propagovat," slíbil v prvním velkém povolebním rozhovoru pro Českou televizi. Za přirozenou by považoval spolupráci či koalici SPOZ se sociální demokracií, kterou dříve vedl.

10. Bude se mstít některým lidem v sociální demokracii?

Zeman má důvod mít "pifku" na některé lidi v ČSSD kvůli tomu, jak se k němu strana zachovala před deseti lety při volbě prezidenta. V tajné volbě ho nepodpořili někteří poslanci ČSSD, protože Zemanovo zvolení nechtěli jak Vladimír Špidla, tak Stanislav Gross.

V dalších deseti letech měl Zeman s vedením ČSSD velmi napjaté vztahy, ostřeloval ji vzkazy z Vysočiny. A mezi jeho "neoblíbence" patřili i předseda Bohuslav Sobotka a místopředseda Lubomír Zaorálek. Strana ho však podpořila před druhým kolem volby a Sobotka zve nyní Zemana na sjezd, kde bude hájit "jeho" koncept jednobarevné vlády ČSSD (rozhovor se Sobotkou zde).

Zeman může překvapit tím, když si zachová vůči ČSSD nadhled, protože dosáhl nejvyšší funkce ve státě. "Jak řekl můj velký vzor Tomáš Masaryk po svém zvolení, i já pravím: Odkládám všechny nechutě," řekl Zeman v rozhovoru pro Deník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video