Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Deset kroků k přijetí na střední školu

  8:22aktualizováno  8:22
Téměř půlrok zbývající do prvního kola přijímaček na střední školy se zdá být dost dlouhý. Rodiče budoucích studentů by se ale neměli nechat zmást a už teď začít odškrtávat splněné body z desatera pro úspěšné přijetí na vysněný obor.
V přípravě na SŠ je dobré vyzkoušet si testy nanečisto. Ilustrační foto

V přípravě na SŠ je dobré vyzkoušet si testy nanečisto. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

1. Dohodněte se s dítětem, co bude studovat
Nejdříve byste se měli dohodnout, zda váš syn či dcera má podobné představy jako vy, zda studovat vůbec chce. Zjistit, co ho nebo ji nejvíc baví a zajímá. Pokud nemá jasně vyhraněný zájem, což podle psychologů má jen pět procent dětí v tomto věku, obraťte se třeba na třídního učitele, který vašeho potomka zná z této stránky možná lépe než vy a částečně dokáže posoudit, co by asi zvládl a co už ne.

Pomoci vám může výchovný poradce, který funguje na základní škole. V každém okrese také působí pedagogickopsychologické poradny. Tam soustavou psychologických a osobnostních testů dítě ohodnotí a dokážou poradit, zda má předpoklady ke studiu a když ano, tak k jakému.

2. Vyberte dítěti vhodnou školu
Jakmile máte představu o druhu studia, je třeba najít vhodnou školu. V knihkupectvích najdete množství brožur s přehledy škol. Obrátit se můžete i na odbory školství na krajských úřadech, informační střediska úřadů práce, na Ústav pro informace ve vzdělávání nebo na Národní ústav odborného vzdělávání.

Tam například funguje Centrum kariérového poradenství, kde vám při osobní návštěvě, telefonem i mailem poradí, jak správnou školu najít a vybrat. O vybrané škole si uděláte představu i prostřednictvím internetu, kde má dnes každá střední škola své stránky s informacemi. Určitě nevynechejte dny otevřených dveří.

3. Zjistěte, z čeho budou přijímačky
Našli jste vhodnou školu a její podmínky vám vyhovují? Teď je třeba začít myslet na přípravu ke zkouškám. Ptejte se, jaké zkoušky škola dělá a zda pořádá přípravné kursy. Pokud je neorganizuje, rozhodně vám poradí, jaké testy děti čekají a jak se na ně nejlépe připravit. Jestli je lepší navštěvovat speciální přípravu nebo třeba stačí doučování na základních školách.

4. Zvolte správné tempo přípravy
Do běžného denního režimu je třeba dostat pevně stanovenou a hlavně dodržovanou dobu věnovanou přípravě. Stanovit přesné dávky nejde, rodiče by měli podle výsledků dětí, podle jejich aktivit a schopnosti soustředění určit dobu učení na přijímačky. Je dobré zvyknout děti na pravidelnost a začít včas.

5. Otestujte, jak na tom dítě je ve srovnání s jinými
Zhruba po měsíci přípravy můžete přihlásit potomka na zkoušky nanečisto nebo na srovnávací zkoušky. Kromě toho, že zjistíte, jak si se svými vědomosti a schopnostmi stojí, vyzkouší si budoucí student atmosféru, jaká při opravdových testech panuje, i práci v časovém limitu. To často pomáhá při zvládnutí trémy. Své zážitky a zkušenosti může zkonzultovat se spolužáky a problémy s lektory. Při skutečných zkouškách se bude cítit o mnoho lépe. Srovnávací zkoušky nabízejí například společnosti Scio nebo Zkoušky nanečisto

6. Upravte přípravu podle výsledku testu
Srovnání s ostatními a výsledky u zkoušek nanečisto vám napoví, zda je třeba s přípravou přidat, nebo naopak lze tempo zvolnit. Pokud vyjde vaše dítě ze srovnání výborně, může přípravu trochu omezit, ale nemělo by ji vynechat úplně. Jakmile zjistíte zásadní nedostatky, můžete ještě leccos zachránit. Najít další doučování, přidat čas na učení nebo na přípravu lépe dohlížet.

7. Sežeňte si přihlášku do vybrané školy
Nesmíte také zapomenout včas vyplnit a podat přihlášku. Tiskopis, který potřebujete, byste měli dostat na základní škole. Můžete jej najít a stáhnout i na internetové stránce budoucí školy nebo ministerstva školství v sekci střední školy. Tiskopis přihlášky lze koupit i v prodejnách SEVT.

8. Vyplňte pozorně všechny údaje
Na přihlášce vyplníte jméno, příjmení, datum narození a státní příslušnost uchazeče. Uvedete konkrétní název a adresu střední školy, číslo oboru a formu studia. Nezapomeňte na kontaktní údaje. K přihlášce přidejte další potřebné doklady, například posudek zdravotní způsobilosti, potvrzení o dysfunkci z psychologické poradny.

9. Hlídejte si termíny zkoušek
Přihlášku na střední školu podejte řediteli základní školy nejpozději do konce února 2007 (na obory s talentovou zkouškou do 15. listopadu). Od druhé poloviny března očekávejte pozvánku s přesným místem a hodinou konání zkoušek. Pro děti, které se ze závažných důvodů nemohou dostavit, je zpravidla vypisován náhradní termín.

10. Připravte se dobře na den D
Posledních pár týdnů před termínem přijímaček je dobré ještě absolvovat zkoušky nanečisto a znovu porovnat, jak si dítě stojí. Den před zkouškou (přijímačky jsou v pondělí 23. 4.) by si děti měly udělat příjemný program podle uvážení. Večer si připravit pomůcky, raději ve dvojím vydání, kdyby náhodou přestala psát tužka, a s dostatečnou svačinou a pitím vyrazit.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz