Takzvaný shelf cloud často doprovází bouřkové systémy se silným větrem. Odborně se mu říká oblak arcus a slangový název je húlavový límec - doprovází zesílení větru při příchodu bouřek, kterému se říká húlava.

Takzvaný shelf cloud často doprovází bouřkové systémy se silným větrem. Odborně se mu říká oblak arcus a slangový název je húlavový límec - doprovází zesílení větru při příchodu bouřek, kterému se říká húlava. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Střední Evropou prošlo pět ničivých derech. Běžná jsou dvě, říká meteorolog

  • 130
Velmi silné bouřky z konce minulého týdne byly součástí systémů, jež se táhly od Rakouska až na severovýchod Polska, kde poničily rozsáhlé oblasti lesů a způsobily velké škody na majetku. Podle meteorologa Davida Rývy je doprovázela takzvaná derecha – větrné jevy, které se ve střední Evropě objevují průměrně dvakrát do roka. „Letos už jich bylo pět,“ říká v rozhovoru Rýva.

Co znamená derecho (česky derečo, pozn. red.) a jaké jsou jeho následky?
Je to označení doprovodného větrného jevu v bouřce podobně, jako je možným doprovodným jevem třeba tornádo. V případě většího bouřkového systému ovšem vítr působí na větší ploše a může dosahovat síly vichřice (rychlost větru v nárazech přesahuje sto kilometrů v hodině – pozn. red.). Zasahuje rozsáhlé území o délce minimálně čtyři sta kilometrů a způsobuje extrémní škody.

David Rýva

Meteorolog David Rýva

V roce 2010 pracoval na pobočce Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Komořanech. Od roku 2014 pracuje na radarovém oddělení observatoře Praha-Libuš. Věnuje se studiu bouří, zejména derech, a je jedním ze zakládajících členů občanského sdružení Amatérská meteorologická společnost.

Většinou derecho způsobuje typ bouře, kterému se říká mezoměřítkový konvektivní systém. Konvekce znamená vertikální pohyby v atmosféře. Vidíme ji v bouřkovém mraku, kde se projevuje jako stoupající teplý vzduch, který vytvoří oblak. Mezoměřítkový znamená, že jde o jev rozměru řádově desítky až stovky kilometrů.

Proč se využívá španělský termín pro označení této bouře?
Má to více významů. Jedním z nich je přímý, přímočarý, což značí protiklad k tornádu, které rotuje. Vítr v derechu přichází většinou přibližně z jednoho směru a nerotuje. Název zavedl kolem roku 1888 doktor Gustavus Hinrichs. Vedl tehdy ostrý spor s vojenským meteorologem jménem John Finley, který chybně derecha označoval jako tornáda. I to je pojem ze španělštiny (tornar, pozn. red.), který značí mimo jiné rotaci.

Za jakých podmínek derecha vznikají?
V atmosféře musí být energie a musí tam být něco, čemu se říká střih větru – s rostoucí výškou se mění rychlost i směr větru. Pokud je ve výšce výrazně silnější vítr než při zemi, vznikají organizované a často i větší celky bouřek, které mohou působit rozsáhlé škody na větším území.

Zejména poslední derecho z minulého týdne bylo extrémně silné – začínalo na severovýchodě Čech a přešlo až na sever Polska.

Kolikrát se derecho v minulém týdnu objevilo?
Dvě jsme zaznamenali 10. srpna. Jedno zasáhlo v časných ranních hodinách Moravu a potom přešlo k severovýchodu Polska. Napáchalo tam poměrně dost škod v okolí města Lodž a následky na porostech a domech byly znát ještě za Varšavou.

Potom vznikla další bouře v severní Itálii, kde působila škody už v okolí Benátek a Padovy. Pak šla přes Chorvatsko, Slovinsko a východ Rakouska a stočila se na sever, zasáhla jihozápad Slovenska, prakticky celou Moravu a jih Polska.

Třetí začalo vznikat v oblasti středních Čech a v Praze, kde byly hlášeny první následky silného větru 11. srpna během odpoledne. Nejsilnější projevy u nás mělo na severu Čech, kde se stále zjišťuje, zda tam navíc nebylo i tornádo. Derecho postupovalo dál do Polska, kde způsobilo katastrofální škody. Mluví se tam dokonce o možná nejhorší bouři od druhé světové války. Jsou tam velké pásy lesa srovnané se zemí, bouře zabila pět lidí a desítky jich zranila.

Rozsáhlý lesní polom u obce Libňatov na severovýchodě Čech, který vznikl během bouře z 11. srpna 2017.

14.srpna 2017 v 22:38, příspěvek archivován: 15.srpna 2017 v 10:40

Dnes provedený letecký průzkum ukázal rozsáhlý lesní polom u obce Libňatov, který vznikl během bouře 11.8.2017 https://t.co/kJS8Q1zmmI

Jak silná derecha se objevovala v minulosti? Existují o tom záznamy?
Derecha se tady vyskytovala vždy, jenom jsme to nedokumentovali. Abychom je mohli lépe předpovídat, tak sestavujeme databázi derech v minulosti a přišli jsme na rok 1929, kdy bylo 4. července nejextrémnější derecho. Zasáhlo jižní polovinu Německa, sever Rakouska a většinu Česka. Zabilo šedesát lidí a způsobilo škodu ve výši jedné miliardy tehdejších korun. Bylo popsáno, že v okolí Pardubic zmizelo devadesát procent veškerých stromů a lesních porostů. Rok předtím – 3. července 1928 – byl podobný případ v Polsku, kdy derecho zasáhlo východ Německa a Polsko. Tenkrát mělo šedesát dva obětí.

Letos se derech objevilo zatím pět. Je to rekord, protože tolik jich bylo jenom v roce 2002. Od roku 2000 máme v průměru 2,2 derecha za rok včetně těch slabších, která i tak působí velké škody.

Bouře ze začátku srpna.

První předpovědi na tento týden předpovídaly výskyt dalšího derecha. Může se ještě objevit?
Model Aladin má nyní po jistých úpravách sklony nadhodnocovat sílu větru. Výskyt dalšího derecha je velmi nepravděpodobný, podmínky na to nebudou. Bude přecházet fronta a mohou se vyskytnou bouřky, ale nebude to snad už nic extrémního. Lidem dala dost zabrat už ta předchozí tři derecha z minulého týdne.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video