Možná klíčový důkaz v kauze Pandur nemá kdo vyšetřovat. Hlavní kriminalista je na nemocenské a proslýchá se, že chce od policie odejít.

Možná klíčový důkaz v kauze Pandur nemá kdo vyšetřovat. Hlavní kriminalista je na nemocenské a proslýchá se, že chce od policie odejít. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Depeše přinesly klíčový důkaz v kauze pandurů, vyšetřovatel ale trucuje

  • 481
Tajné depeše amerického velvyslanectví v Praze, které zveřejnil "pirátský" server WikiLeaks, mohou výrazně pomoci při vyšetřování možné korupce v kauze obrněných vozů Pandur. Klíčový detektiv protikorupční policie František Zahálka je ale na nemocenské a uvažuje prý o tom, že u policie skončí.

Zdroje MF DNES z policie i státního zastupitelství dokonce tvrdí, že americké depeše přinesly důkaz, o nějž dlouho usilovaly.

Potíž je v tom, že se americkými depešemi prakticky nemá kdo zabývat. Klíčový detektiv protikorupční policie František Zahálka, který je mozkem týmu rozkrývajícího nákup obrněných transportérů Pandur, je už týdny na nemocenské.

Podle kolegů se mu udělalo špatně poté, co se musel podrobit prohlídce kanceláře kvůli úniku výslechu důležitého svědka v kauze Pandur Stephana Szücse. A uvažuje prý o tom, že u policie skončí.

"Pevně věřím, že se vrátí. Je to velmi důležitý policista. Jistotu ale nemám," řekla MF DNES žalobkyně Marcela Kratochvílová. Šéfka odboru nejzávažnější hospodářské kriminality na vrchním státním zastupitelství tvrdí, že i bez Zahálky vyšetřování pokračuje.

Skutečnost je však jiná. Pandury sice od loňského července vyšetřuje česko-rakouský tým, ale ve skutečnosti českou stranu zastupoval hlavně Zahálka. Právě on a žalobkyně Kratochvílová se v případu jako jediní opravdu vyznají a veškeré důkazy mají v hlavě.

Zahálka nikomu nevěří, informace pečetí

Novinkou jsou americké depeše, v nichž ambasáda upozorňuje na varování, které dostal výrobce pandurů Steyr. "Začátkem roku 2008 nám zástupce Steyru sdělil, že náměstek ministra Barták zorganizoval příležitost pro Marka Dalíka s účelem získat značný úplatek od Steyru," napsala ambasáda.

Zahálka už výpověď manažera Steyru Stephana Szücse má nějakou dobu. Szücs uvedl, že si Dalík na podzim 2007 řekl o téměř půl miliardy korun, pokud má projekt pokračovat. Depeše dokazují, že si Szücs "zázračně nevzpomněl" až po letech, ale informoval Američany už v době údajné korupce.

A to je velmi důležitá okolnost. Tehdejší premiér Mirek Topolánek, jeho přítel Marek Dalík i exministr obrany Martin Barták účast na korupci kategoricky popírají.

Zahálka podle svých kolegů přestal v poslední době všem okolo věřit. Informace si nechával pro sebe, pečetil je do obálek. Na nemocenské údajně s kolegy příliš nekomunikuje. Uzavřel se do sebe.

Nevěří si ani žalobci

Detektivovo chování vedení policie znepokojuje. Aby byl klíčový detektiv při vrcholícím vyšetřování miliardové korupce týdny mimo, je problém. Všichni se shodují, že by byl Zahálkův odchod z týmu fatální. Jeho nástupcům by trvalo dlouho ve složité kauze se zorientovat. "Mám od pana Zahálky zprávu, že se do 14 dnů vrátí do služby," tvrdil Respektu náměstek šéfa protikorupční policie Jiří Veselý.

Vyšetřování armádních zakázek brzdí i nedůvěra mezi státními zástupci. Přestože korupční kauzy při nákupu pandurů i vozů Tatra jsou si velmi podobné, mají i obdobné obsazení a důkazy se vzájemně podporují, vyšetřují se na různých místech.

Spojení pátrání se zatím neplánuje – důvodem je, že by se tak muselo stát na Vrchním státním zastupitelství v Praze. A k němu panuje v policii i na Nejvyšším státním zastupitelství nedůvěra. Čeká se v podstatě na to, až odejde šéf pražských žalobců Vlastimil Rampula. Ten již byl odvolán, ale podal si rozklad.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video