Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pouta Saúdské Arábie povolují, post šéfredaktora listu obsadila žena

  14:16aktualizováno  14:16
Piliře striktně patriarchální společnosti Saúdské Arábie se pomalu bortí. Anglicky píšící list Saudi Gazette povede žena, odhodlaná bojovnice za ženská práva Sumaja Džabarti. Stane se tak vůbec první ženou v zemi, která se postaví do čela některého z tamních médií.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Byla jsem příjemně překvapená," komentovala své povýšení Džabarti v telefonickém rozhovoru pro list The Wall Street Journal. "Nemyslela jsem si, že by naše země byla připravena na to mít v čele deníku ženu. Ale věřím, že to o něčem vypovídá. Nemyslím si, že to je náhoda," prohlásila.

Navzdory tomu, že většina deníků vycházejících v Saúdské Arábii je vlastněná soukromníky, v otázkách personálního složení mají poslední slovo státní úředníci. Tímto je tak téměř vyloučeno, že by se v tisku objevily informace, které by režim považoval za nevhodné.

Zatímco drtivá většina saúdských listů vychází v arabštině a podléhá přísné cenzuře, dvojice anglicky psaných deníků se vždy těšila o poznání větší svobodě a mohla se věnovat i tématům, která byla v ostatních médiích tabu. S ohledem na jazykovou bariéru zkrátka dlouhé prsty cenzorů na anglicky psané listy nedosáhly a mohli v nich působit i liberálněji smýšlející redaktoři.

Jak ale sama Džabarti říká, problém není ani tak v zásazích cenzorů, ale spíše v mentalitě lidí. Ještě když působila na pozici zástupkyně šéfredaktora, často se jí její podřízení ptali na to, jestli vůbec smějí použít v textu slova jako "sex", ale třeba také "vepřové", jenž muslimové nekonzumují. 

Co do svobody tisku patří Saúdská Arábie k jedněm z nejrestriktivnějších zemí. V žebříčku 180 zemí světa, který minulý týden sestavila organizace Reportéři bez hranic, se umístila na 164. místě (jak to vypadá se svobodou tisku v dalších zemích světa, se můžete přehledně podívat zde).

Džabarti vystřídá na postu dosavadního šéfa deníku Khalída Almínu, po jehož boku v médiích působí už téměř 13 let. Když před dvěma lety vedl konkurenční list Arab News, Džabarti jmenoval svou zástupkyní, čímž už tehdy zdolala jedno prvenství: stala se první Saúdkou, která v kariérním žebříčku tamního mediálního světa vyšplhala tak vysoko.

Poté, co její šéf přesedlal do deníku Saudi Gazette, Džabarti jej následovala, stejně jako řada dalších jeho spolupracovníků. A už tehdy se šuškalo, že by ji rád viděl do budoucna na nejvyšší pozici.

Nová šéfredaktorka doufá, že její dosazení na nejvyšší post jednoho z tamních deníků inspiruje další ženy v Saúdské Arábii a otevře jim dveře na cestě do vyšších pozic v mediálním světě jedné z nejuzavřenějších zemí světa.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Žádnou armádu v Sýrii nestavíme. Jen pomůžeme místním, tvrdí Američané

Bojovníci arabsko-kurdské koalice SDF v Rakká (16. října 2017)

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson popřel informace, že Spojené státy na severu Sýrie sestavují vojenskou...

V Mexiku objevili v poli s cukrovou třtinou tajné hroby. Bylo v nich 33 těl

V Mexiku našli v poli s cukrovou třtinou v tajných hrobech nejméně 33 těl (18....

V mexickém státě Nayarit byly v poli s cukrovou třtinou nalezeny čtyři tajné hroby s nejméně 33 těly. Podle úředníků...

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zahynulo 52 lidí

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Z hořícího vozu se zachránilo jen pět lidí. Všichni...

Najdete na iDNES.cz