Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zrušte už marihuanovou prohibici v USA, vyzval New York Times

  8:17aktualizováno  8:17
Jeden z nejvlivnějších deníků New York Times se vyslovil v neděli pro legalizaci marihuany v USA. „Odvolejte prohibici podruhé,“ je titulek článku o konopí podepsaného redakční radou listu. Marihuana je nejrozšířenější nelegální drogou v USA.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: AP

„Spojeným státům trvalo třináct let, než přišly k rozumu a zrušily prohibici, třináct let, ve kterých lidé pokračovali v pití alkoholu. Občané jinak dbající zákonů se stali kriminálníky a zločinecké organizace vzkvétaly,“ uvedl New York Times. Apeluje tak na vládu prezidenta Baracka Obamy.

Redakční rada v komentáři píše, že ke svému závěru došla po důkladné diskuzi inspirované neustále silnějším hnutím za legalizaci marihuany ve Spojených státech. New York Times připomíná i náklady, které si žádá potírání marihuanové kriminality. Jen v roce 2012 bylo podle FBI zatčeno kvůli přechovávání této drogy 658 tisíc lidí (pro porovnání, 256 tisíc lidí bylo vyšetřováno kvůli kokainu).

Deník dokonce přišel s návrhem, aby se marihuana mohla prodávat až od 21 let, protože podle něj nelze opomenout zvýšená zdravotní rizika jejího užívání u mladých lidí. Zároveň radí, aby byla nějak regulována produkce této drogy, až bude legální. „Vytvořit pravidla pro produkci, prodej a reklamu bude složité, ale myslíme si, že je to řešitelný problém,“ pokračuje deník.

„Prohibice“ na konopí platí 40 let

Americký Kongres schválil současný zákaz marihuany už před víc jak čtyřiceti roky. „Způsobil tak velkou újmu společnosti jen proto, aby zakázal látku, která je mnohem méně nebezpečná než alkohol,“ dodal New York Times ve svém komentáři, kterým apeluje na Obamovu vládu.

Deník vyjádřil rovněž přesvědčení, že problémy se závislostí na marihuaně jsou relativně malé, zejména ve srovnání s alkoholem a tabákem.

Státy Colorado a Washington již zlegalizovaly užívání marihuany pro rekreační účely. Kabinet prezidenta Baracka Obamy následně rozhodl o tom, že uživatele ve státech Colorado a Washington stíhat nebude, ačkoli na federální úrovni je marihuana nelegální.

New York Times je podle agentury Reuters zatím největším listem v USA, který vyzval ke zrušení federálního zákazu marihuany. Pro určitou formu legalizace marihuany se již vyslovila řada menších novin, například Star-Ledger.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Najdete na iDNES.cz