Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Den NATO v Ostravě bude velkolepým představením

  14:08aktualizováno  14:08
Nejmodernější vojenské letouny současnosti, atraktivní dynamické ukázky na zemi i ve vzduchu, výzbroj a výstroj elitních armádních, policejních i záchranářských jednotek. To vše slibuje sedmý ročník Dne NATO v Ostravě.

Na Dni NATO v Ostravě se poprvé představí i letouny Eurofighter Typhoon F2. | foto: RAF

Velkolepá show se uskuteční v sobotu 15. září na letišti Leoše Janáčka v Ostravě-Mošnově.

Organizátoři opět zajistili celou škálu toho nejlepšího, čím disponuje Česká republika a její spojenci v oblasti bezpečnosti.

Mezi největší lákadla velkolepé sobotní přehlídky bude patřit dvojice nejmodernějších a nejvýkonnější evropských bojových letounů Eurofighter Typhoon F2 britského Královského letectva, nejnovější verze letounu F-16C Block 52+ polských vzdušných sil nebo letová ukázka C-17 Globemaster III pro strategickou přepravu.

Britové do Ostravy vyšlou i čtyři letouny Tornado F3 a dva stroje Tornado GR.4. Na ostravském nebi se kromě letounů a vrtulníků českých vzdušných sil včetně strojů Jas-39 Gripen představí i letoun F-18 Hornet, transportní CASA C-295M ze Španělska nebo C-27J SPARTAN.

Mezi vrcholy pak bude patřit vystoupení skupiny F-16CJ Viper East Demo Team amerických vzdušných sil. Spojené státy ve statické ukázce představí i čtyřmotorový létající tanker KC-135 Stratotanker, který bude otevřen pro veřejnost.

Premiéru na mošnovském letišti budou mít německá Luftwaffe, která do Ostravy vyšle na statickou ukázku dva letouny – Tornado IDS a F-4F Phantom II.

Poprvé v historii Dne NATO v Ostravě se této akce zúčastní rovněž ukrajinské vzdušné síly. Návštěvníkům představí svůj jediný exemplář "létající nemocnice".

Největší zastoupení co do počtu techniky i personálu bude mít česká armáda. Ta představí nejen nejmodernější zbraňové systémy, ale i unikát ze sbírek jejího muzea – těžký tank Merkava I, a to v dynamické ukázce.

V dynamických ukázkách na zemi diváci budou moci vidět výzbroj a výstroj elitních českých i zahraničních jednotek.

Polská armáda například letos chystá pro diváky zajímavou atrakci. "Po loňském obrovském úspěchu prezentace terénních vozidel HMMWV (tzv. humvee) letos nabídnou divákům unikátní příležitost svézt se v tomto legendárním voze," uvedl Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, které akci pořádá.

Den NATO v Ostravě je nekomerční akcí a vstup na ni je zdarma. Svou koncepcí a rozsahem jde o ojedinělou akci nejen v České republice, ale i ve střední Evropě. V loňském roce ji navštívilo podle odhadů policie 55 tisíc návštěvníků, v letošním roce předpokládají organizátoři, že tento rekord bude překonán. - vše o Dni NATO v Ostravě zde

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Najdete na iDNES.cz