Nepokoje v thajské metropoli pokračují už šestý týden (22. dubna 2010)

Nepokoje v thajské metropoli pokračují už šestý týden (22. dubna 2010) | foto: AP

Demonstranty má vyhnat z Bangkoku armáda, vojáci ale sympatizují s opozicí

  • 4
V Thajsku dál pokračují protesty proti nové vládě. Demonstranty se snaží z centra Bangkoku vyhnat i thajský premiér Apchisit Vedžadžíva. Návrh protivládních demonstrantů na řešení krize v zemi odmítl a na "červené košile" hodlá poslat armádu. Vojáci ale sympatizují spíše s opozicí.

Podle agentury AFP sice premiér kompromisní návrh, aby byl do 30 dní rozpuštěn parlament, označil za přijatelný, opozice ale poté jednání opustila.

Premiér se na obrazovkách objevil po boku vrchního velitele armády Anuponga Paočindy, který v posledních dnech odmítal rozehnat opoziční hnutí silou.

"Jsme armádou národa, monarchie a lidu. Vykonáme svou práci, aniž bychom někomu stranili. Budeme následoval politiku vlády," prohlásil generál.

Premiérovi vadí, že takzvané "červené košile", jak se protivládním demonstrantům říká, se nevyhýbají násilí a zastrašování.

Demonstranty slova premiéra zatvrdila

Demonstranti na slova reagovali prohlášením, že vytrvají. "Nepůjdeme domů, dokud nezvítězíme," řekl předák demonstrantů Kvančaj Prajna.

Podle něj mnoho policistů a vojáků v provinciích straní opozici a "nepůjdou ji do Bangkoku rozehnat". Vyzval své přívržence v krajích, aby vyslání případných posil do hlavního města zabránili.

Vrchní velitel armády Paočinda prohlásil, že armáda bude následovat politiku vlády. "Pokud nastane potřeba obnovit mír, uděláme to," uvedl.

Zároveň ale zdůraznil, že krize musí být vyřešena legálními prostředky. Připustil navíc, že část vojáků a policie nemá k zásahu chuť a někteří s opozicí přímo sympatizují.

"Jsme obrovská organizace, je možné, že někdo smýšlí jinak. Avšak počet jinak smýšlejících není dost významný na to, aby se dalo říct, že armáda je rozdělená," řekl generál podle AP. "Nechceme použít sílu, ale situace se vystupňovala k násilí a armáda musí být připravená," zdůraznil.

Nespokojenci chtějí předčasné volby

Už v pátek demonstranti vyslovili obavu, že se proti nim chystá zásah armády. Údajně byli připraveni svléci znak své příslušnosti, červená trička nebo košile, aby zmátli vojáky.

Demonstranti, kteří protestují už několik týdnů, sympatizují s vypovězeným bývalým premiérem Tchaksinem Šinavatrou a snaží se prosadit Vedžadžívovu demisi a vypsání předčasných voleb. V posledních dnech obsadili část obchodní čtvrti Bangkoku, kde postavili barikády a ozbrojili se podomácku vyrobenými zbraněmi - bambusovými kopími, dřevěnými štíty a dlažebními kostkami.

Situace se vyostřila po 10. dubnu, kdy vojáci ve snaze zatlačit demonstranty spustili palbu, při níž bylo zabito 25 lidí a zraněno více než 800 dalších - čtěte také VIDEO: Střelba do demonstrantů vyhnala v Thajsku do ulic další davy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video