Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kalousek dostal v davu ránu, plivali na něj a křičeli: Demisi!

  14:51aktualizováno  16:03
Ránu do hlavy a plivance schytal ministr financí Miroslav Kalousek, když chtěl před svým úřadem diskutovat s asi třemi stovkami demonstrantů proti vládě. Dav ho ani nechtěl nechat promluvit a jeho slova zanikala ve volání "Demisi!" a "Do vazby!". Když Kalousek odcházel z demonstrace vedené odboráři, dostal úder zezadu a další paní mu chtěla dát facku.

Fotogalerie

Rozzlobená účastnice demonstrace, starší paní z Prahy 5, která přišla demonstrovat i s několika svými psy a se samolepkou Stop vládě, řekla ministrovi, že ho nenávidí, a zeptala se ho, zda mu může dát facku.

Žena se rozpřáhla, ale dát Kalouskovi facku jí zabránil policista. "Je to svobodná občanka," glosoval to ministr.

Počínáním demonstrantů vedených odboráři byl Kalousek znechucen. "Přišel jsem za nimi proto, že se nebráním diskusi. Já s nimi chtěl mluvit, ale nedovolili mi to. Jen zbabělec se schová za dav a nechce slyšet argumenty druhých. Jaroslav Zavadil přivedl pouze skupinu zbabělců, žádný skutečný chlap tam nebyl," reagoval pro iDNES.cz na protest před ministerstvem Kalousek.

Čtvrteční akce je vyvrcholením série protestů nazvaných "Okupujme ministerstva". Přišel na ni i předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil a předseda odborového svazu KOVO Josef Středula.

Zavadil: Měli ministra nechat mluvit, ale jsou hodně naštvaní

Šéf odborové centrály Zavadil pro iDNES.cz připustil, že lidé měli nechat Kalouska mluvit. "Ale je potřeba si také uvědomit, že naštvanost lidí je opravdu veliká, větší, než si vláda myslí," řekl Zavadil.

Před ministerstvem už od odpoledních hodin stál stánek s peticemi proti přijetí zákona o církevních restitucích a dopis s výzvou ministru Kalouskovi, aby odstoupil. Na petičním stanu jsou vylepeny plakáty s černobílou fotografií ministra Kalouska, navíc doplněné velkým anglickým nápisem WANTED, tedy "hledá se". Zavadil ve svém vystoupení ministrovi financí vzkázal, aby začal hledat úspory i na příjmové stránce rozpočtu.

"Jen od ledna do května byl schodek rozpočtu 80 miliard korun, přitom za celý rok to má být 105 miliard. Škrty se míjejí účinkem," prohlásil Zavadil. Středula mluvil o tom, že vládními škrty přijde průměrný zaměstnanec o 11 300 korun ročně, důchodce o 15 tisíc ročně a rodina se dvěma dětmi o 2 800 korun za měsíc.

Protestů odborů a občanských iniciativ, které vytvořily platformu Stop vládě, se u ministerstev školství, práce a sociálních věcí i zdravotnictví zúčastnilo vždy jen pár desítek lidí. Ve čtvrtek před finance jich přišlo víc. Přesto nejsou odboráři nespokojeni. "My jsme nikdy neavizovali, že ty akce budou masové. Není možné každý měsíc uspořádat stotisícovou akci," řekl iDNES.cz Zavadil. Potvrdil, že přes léto odboráři protesty nechystají.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci, tvrdí šéf odpadářů

Nákladní loď společnosti CMA CGM.

Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má...

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Najdete na iDNES.cz