Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podrobná on-line reportáž
12:59
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, děkujeme vám za pozornost, kterou jste věnovali naší on-line reportáži z protestu zemědělců. Více souvislostí a informací najdete ve zprávách na našem zpravodajském portálu. Redakce iDNES.cz.
12:58
Prezident agrární komory odhaduje, že na protest dorazilo kolem čtyř tisíc zemědělců, dodal ale, že na číslech tolik nezáleží. Odhady policie mluví o dvou tisících účastníků.
12:56
"Odjíždíme ve dvě domů, v Praze neutrácíme," řekli reportérovi iDNES.cz s úsměvem farmáři ze Šumavy na dotaz na další program.
12:49
V tuto chvíli už Veleba vyzval účastníky protestu k rozchodu, znovu zní písnička Ach synku, synku. Protestující ještě před Sněmovnou skandovali jméno poslance Kalouska, který chtěl návrh o navýšení rozpočtu pro zemědělce stáhnout z dnešní schůze.
12:43
Jan Veleba iDNES.cz řekl, že zemědělci předali svou deklaraci poslancům, přímo Bohuslavu Sobotkovi, předsedovi rozpočtového výboru Sněmovny.
12:40
Ve Sněmovně zatím stále běží debata o přesunech peněz v návrhu rozpočtu. Třeba sociální demokraté vznesli návrhy v objemu asi dvanácti miliard.
12:37
Průvod protestujících už dorazil k hlavnímu vchodu do Sněmovny. Zemědělci zpívají písničku Ach synku, synku, doprovází je kapela.
12:30
Průvod zemědělců se blíží ke Sněmovně. Je atrakcí pro turisty i školní výlet. Děti mávají šálami, informuje z místa reportér iDNES.cz.
12:40
 • Protestující zemědělci vyrazili z Hradčanského náměstí Nerudovou ulicí ke Sněmovně (2. prosince 2009)

  Protestující zemědělci vyrazili z Hradčanského náměstí Nerudovou ulicí ke Sněmovně (2. prosince 2009) / Autor: Roman Vondrouš ČTK

12:21
Podle reportéra iDNES.cz se farmáři snaží po ukončení projevů namačkat do Nerudovy ulice. Podle jeho odhadu je jich kolem dvou tisíc.
12:14
Hradčanské náměstí se postupně vyprazdňuje, zemědělci míří Nerudovou ulicí k Malostranskému náměstí k sídlu Sněmovny.
12:10
"Naši politici jsou nevyzpytatelní," poznamenal jeden z účastníků protestu, zda se dá očekávat, jak dnes poslanci ve Sněmovně rozhodnou.
12:09
Jeden ze zemědělců si vzal s sebou stoletý cep, který podle něj symbolizuje, že se zemědělci nedají.
12:09
"Nebudu předjímat události," řekl Veleba na dotaz, co bude dál, neuspějí-li dnes zemědělci se svými požadavky. Ve dnech 10. a 11. prosince se dozorčí rada a představenstvo agrární komory sejde a situaci probere. Jan Veleba nechtěl říct, zda budou následovat další protesty.
12:06
Veleba připomněl požadavky zemědělců, sice jim chybí 5,5 miliardy korun, oni ale budou žádat jen 1,5 miliardy.
12:15
 • Demonstrace zemědělců, kteří v Praze protestují za více peněz. (2.12.2009)

  Demonstrace zemědělců, kteří v Praze protestují za více peněz. (2.12.2009) - Farmáři se s píšťalkami a transparenty sešli na Hradčanském náměstí před Pražským hradem. / Autor: ČTK

12:04
Prezident Jan Veleba už je připravený na pochod směrem ke Sněmovně. "Nevíme, jak to uděláme, máme řádně nahlášený konec akce na Malostranském náměstí, tam jsou ale zaparkovaná auta zákonodárců, nevíme, jestli se tam vejdeme, uvidíme, jaká bude koncovka."
12:02
Masarykova socha se zahalila do stínu, s ní i řečníci, a tak víc pociťují nižší teplotu vzduchu. Prezident Jan Veleba podupává, aby se trochu zahřál.
12:00
V pravé poledne se rozezněly sirény. Šnejdrla to okomentoval: "Přátelé, to je symbolika." Zemědělci chtějí jejich zvuk trumfnout, troubí, pískají, křičí hesla. S proslovem Šnejdrla čeká na odeznění sirén.
11:57
Před pochodem ještě vystoupil místopředseda agrární komory Jindřich Šnejdrla. Dvoukolejná zemědělská politika Unie poškodila podle něj cukrovarnictví, zemědělství, chov vepřového masa a ohrožuje nyní chov hovězího i produkci mléka. Podmínky pro nové členy Unie podle něj nejsou spravedlivé.
11:52
Měsíčně ubývá 6 tisíc kusů dojných krav, řekl řečník Pavel Sáňka za producenty mléka. Požádal o přijetí dostupných opatření, o koordinaci vztahu mezi obchodem a zpracovateli, kteří nemají důstojné postavení vůči obchodníkům. Posílit by se měla podle něj i odbornost úředníků na ministerstvu nebo dialog mezi nimi a zpracovateli.
11:51
 • Demonstrace zemědělců, kteří v Praze protestují za více peněz. (2.12.2009)

  Demonstrace zemědělců, kteří v Praze protestují za více peněz. (2.12.2009) - Farmáři se s píšťalkami a transparenty sešli na Hradčanskén náměstí před Pražským hradem. / Autor: ČTK

11:48
Někteří zemědělci sledují proslovy podmračeně, jiní po každé větě troubí a pískají. Další část se baví a vtipkuje. "Jdeme na ně", ozývá se, když řečníci mluví o pochodu ke Sněmovně.
11:43
Před zemědělce předstoupil profesor Jan Vašák. "Nedávno se sem (na náměstí) vozil sníh ze Šumavy. Když jsou peníze na sníh, měl by být i pro zemědělce." Venkovan má podle něj šestkrát menší nároky než obyvatel velkoměsta. Připomněl, že na Hrad je hezká vycházka, ale doporučil přítomným, aby si nic nekupovali. Obyčejná voda tu vyjde dvacetkrát víc draho než mléko zemědělců.
11:40
Zdeněk Koubek je posledním řečníkem. Podle něj nemá české zemědělství žádnou koncepci. Připomněl slova Václava Havla před 20 lety o tom, že naše země nezkvétá. "Naše zemědělství upadá," doplnil.
11:38
Jan Veleba přečetl přítomným SMS zprávu, kterou dostal od Stano Becíka, bývalého slovenského ministra zemědělství. Napsal, že věří, že se českým farmářům podaří získat potřebné peníze z rozpočtu.
11:36
Byl načten návrh o navýšení rozpočtu pro zemědělce ve Sněmovně, uvedl Veleba před shromážděnými. Pak prý proti návrhu vystoupil Miroslav Kalousek. To vyvolalo pískání v davu.
11:33
Další z řečníků požaduje rovné podmínky v dotační politice, jako v ostatních zemích Unie. Podmínky by se podle něj měly dorovnat.
11:30
 • Na Hradčanském náměstí se sešli zemědělci na protest proti rozpočtu pro příští rok (2. prosince 2009)

  Na Hradčanském náměstí se sešli zemědělci na protest proti rozpočtu pro příští rok (2. prosince 2009) / Autor: Jan Wirnitzer, iDNES.cz

Diskuse

jistota a prosperita: ze státního rozpočtu bych viňal kapitolu kultura... (12:44)

paroubkovy.koule2: Vyzyvam zakonodarce, aby zemedelce poslali do riti (11:28)

paroubkovy.koule2: Nic neni spatne, je to tak dobre. Nas nej chmel je asi na pivo zbytecne drahej. A i bez nej mame nej pivo na svete. (11:25)

Vsetíňák: z něj stanou léky a kosmetika. Přitom se všude říká, že žatecký červeňák je nejkvalitnější chmel na světě. Ale český pivovary radši kupujou ten z Ukrajiny. Co je špatně? (11:02)

Vsetíňák: Já nevim co si o tom čským zemědělství myslet. V létě jsem byl na chmelový brigádě na Žatecku a dozvěděl jsem se, že ten chmel co sklízíme nejde do českých pivovarů ale popluje do Japonska,kde se (11:01)