Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Demonstrace v listopadu 1989 rozpoutal učeň v Teplicích

  14:11
Sametová revoluce v roce 1989 pro většinu lidí začala 17. listopadu na pražské Národní třídě. Pro obyvatele Teplic se ale zlomové události spojené s pádem komunismu odvíjely už o šest dní dříve.

Snímek jedné z ekologických demonstrací, které v Teplicích probíhaly od 11. 11. 1989. | foto: Archiv Pavla Žáčka

Ekologické protesty v Teplicích, které proběhly od 11. do 13. listopadu 1989, značně vyděsily představitele tehdy vládnoucí KSČ. Dodnes ale nebylo zcela zřejmé, kdo za jejich zorganizováním stál.

MF DNES se nyní podařilo získat svědectví lidí, kteří byli před dvaceti lety přímo "u toho".

Plakáty vylepoval Oněgin

Plakáty, které zvaly veřejnost na první demonstraci, se v Teplicích objevily už ve středu 8. listopadu. Vylepil je tehdy šestnáctiletý učeň Zbyšek Jindra, mezi svými přáteli známý pod přezdívkou Oněgin (na snímku). Pomáhal mu jednadvacetiletý Jindřich Uhlíř, kytarista místní punkové kapely Jateční ulice.

Učeň Zbyšek Jindra, přezdívaný Oněgin.

"Myslím, že jsme zrovna seděli U Fóglů (lidový název restaurace U Ptáčků v teplické čtvrti Šanov - poz. red.), když mi Oněgin řekl: Něco pro tebe mám. A ukázal mi ty plakáty. Byly na listech formátu A5, kopírované byly buď sítotiskem, nebo cyklostylem, to už si nevybavuji. První, co jsem mu na to řekl, byla věta: Ty vole, za tohle nás zavřou," vzpomíná dnes Uhlíř.

Veřejná bezpečnost zasahuje

Oba kamarádi ještě to odpoledne vyšli do ulic, plakáty vylepovali na autobusových zastávkách, na sloupech veřejného osvětlení nebo je házeli do schránek. Kolem deváté večer je chytili policisté, tehdy příslušníci Veřejné bezpečnosti.

"Naložili nás do žigulíku a odvezli na okresní komisařství. Tam nás drželi asi čtyři hodiny. Nadávali nám, křičeli na nás, co si to dovolujeme. Samotný výslech byl ale v klidu, nepamatuji si ani, že by po mně chtěli třeba nějaká jména," říká Uhlíř.

Část plakátů se policistům podařilo strhnout, hodně jich ale v ulicích zůstalo. Státní bezpečnost jejich počet odhadla na 50, podle Uhlíře jich ale bylo asi 300.

Proč to všechno?

Smogové inverze v roce 1989 na severu Čech trvaly nepřetržitě už od poloviny října. Žlutošedá mlha byla tak hustá, že se skrze ni nedalo vidět na pět metrů. Navíc páchla sírou z dolů. Lidé kvůli tomu byli silně nespokojení, a není tedy divu, že na výzvu z plakátů zareagovali.

protesty v Teplicích

Polovina října - Začínají nepřetržité inverze. Sever Čech je zahalen hustou mlhou. Koncentrace oxidů síry a množství spadlého popílku z elektráren několikanásobně překračují stanovené limity. Lidé jsou upozorňováni, aby nevětrali a příliš nevycházeli. Inverze trvají až do poloviny listopadu.

8. 11. - Učeň Zbyšek Jindra a jeho kamarád Jindřich Uhlíř vylepují po Teplicích plakáty s výzvou, aby se lidé dostavili v sobotu 11. listopadu na náměstí Zd. Nejedlého a vyjádřili nesouhlas s "nelidským přístupem vůdčích osobností politického aparátu k ochraně životního prostředí a zdraví obyvatelstva"

11. 11. - Na náměstí Zd. Nejedlého se schází zhruba 800 lidí. Demonstrace má spíše živelný průběh. Nejčastěji se skanduje heslo Chceme čistý vzduch. Následuje průvod ulicemi v centru města. Policie zatím nezasahuje.

12. 11. - Druhá demonstrace a průvod ulicemi. Účastní se jí přes tisíc lidí. V ulici Jankovcova dochází k prvnímu střetu demonstrantů s ozbrojenými složkami Veřejné bezpečnosti. Kritická situace nastala i v ulici 28. října, kde se policie chystala rozehnat demonstranty vodním dělem. Večer je sestavena petice s ekologickými požadavky.

13. 11. - Opět plné náměstí. Na petici reaguje vedení národního výboru vyhýbavě. Lidé dávají najevo svou nespokojenost. Policie, která si přivolala posily z Ústí, vytlačuje demonstranty z náměstí. Ti se přemísťují před sídlo okresního vedení KSČ. Tajemník Antonín Váňa vychází před demonstranty a slibuje veřejnou debatu příští týden na zimním stadionu.

V sobotu 11. listopadu se začali scházet na náměstí Zd. Nejedlého, dnešní Benešovo. "Kolem kašny se nejdříve sešel jen malý hlouček, za chvíli už ale bylo náměstí plné. V tu chvíli jsme s Oněginem vůbec netušili, co máme dělat," říká Uhlíř.

Podle záznamů, které si vedla StB, se na náměstí sešlo 400 lidí. Ve skutečnosti jich bylo víc. Někteří uposlechli výzvu z plakátu a přišli v plynových maskách nebo dýchacích rouškách. Přesný text výzvy se ale nedochoval.

"Byli tam skoro všichni z teplického undergroundu, také studenti z gymnázia a konzervatoře, z nedaleké restaurace Split přišli ´máničky´, které tam tehdy od rána vysedávaly," popisuje Jan Sajdl, jeden z účastníků demonstrace.

Žádný program ale nebyl připraven. Někdo občas vylezl na okraj kašny a pokoušel se pronést krátký projev. Většinou ale ani nebyl slyšet. Po nějaké chvíli se do děje opět vložil Zbyšek "Oněgin" Jindra.

"Pamatuji si, že vylezl na kašnu a zakřičel: Co kdybysme si udělali malý průvod?" vzpomíná další z přítomných Zdeněk Rusín. Dav se pak skutečně dal do pohybu a vydal se do ulic centra města. Začala se skandovat hesla. Nejčastěji: "Chceme čistý vzduch" nebo "Nechte nás dýchat".

"Nikdo z nás neměl rád komunisty, ale drželi jsme se toho, že protest nebude nijak politický. Šlo nám skutečně jen o to ovzduší. Na náměstí se ale objevil nějaký člověk, který začal mluvit o politických vězních. Řekli jsme mu, že to sem nepatří. Ať jde pryč," vzpomíná Sajdl.

Demonstrace za čistý vzduch v Teplicích pokračovaly další dva dny a byly čím dál masivnější. Na rozdíl od té první se odehrávaly i za přítomnosti policistů se štíty, přilbami a dlouhými bílými obušky, které několikrát také použili.

O akcích se dozvídá Svobodná Evropa

Sajdl získal přes své známé v Praze telefonický kontakt na zpravodaje rádia Svobodná Evropa a nadiktoval mu zprávu o událostech v Teplicích.

"Cože, Teplice? Tisíc lidí? Nespletl jste se?" divil se hlas na druhém konci telefonní linky tomu, že se lidé dokázali postavit režimu také někde jinde než v Praze.

Třídenní demonstrace za čistý vzduch nakonec donutily místní stranické funkcionáře k dialogu s veřejností. "V severních Čechách nastal průlom bez ohledu na vývoj v Praze. Ryze ekologická tematika dostala v roce 1989 novou dimenzi - politickou," napsal historik Miroslav Vaněk ve svém odborném textu Předehra k 17. listopadu 1989.

Tajemství vzal do hrobu

Pro historiky i pro pamětníky a aktéry tehdejších událostí však zůstává nevysvětlena jedna zásadní otázka. Jak přišel šestnáctiletý učeň Zbyšek Jindra ke stovkám plakátů, které vyzývaly k demonstraci?

Podhoubím prvních protestů byl s největší pravděpodobností okruh teplického undergroundu. Do něj patřili lidé rozšiřující mezi své známé zakázané tiskoviny, jako byly například Lidové noviny, a především lidé napojeni na místní punkové a nezávislé kapely.

"O uspořádání nějakého hapennigu v plynových maskách nebo podobné provokaci jsme se v té době několikrát bavili. Rozebírali jsme to i v restauraci U Ptáčků a mám dojem, že u toho tehdy byl i Oněgin. Nepamatuji si ale, že by někdy padlo nějaké konkrétní datum, místo nebo že by se mluvilo o tištění plakátů," vzpomíná Sajdl.

U výslechu na policii vzal Jindra všechno na sebe. "Jako pisatel a rozšiřovatel letáků v Teplicích vyzývajících k protestním shromážděním byl zjištěn čs. občan Zbyšek Jindra, který se k činu doznal," píše se v denní situační zprávě StB z 10. listopadu 1989.

Ti, co Oněgina znali, však této verzi příliš nevěří. "Byl to mladej kluk. Je pravda, že neměl žádné zábrany a byl schopen udělat cokoli. Zorganizovat takovou akci ale podle mě bylo nad jeho síly. K tomu, aby vytiskl tři sta letáků, což v té době bylo obrovské množství, navíc neměl žádné vybavení," myslí si Sajdl.

Jak to s plakáty doopravdy bylo, už Oněgin nikomu neprozradí. Koncem roku 1996 tragicky zemřel při automobilové nehodě nedaleko Oseku.

"To tajemství si vzal s sebou do hrobu," říká jeho kamarád Jindřich Uhlíř, který mu jedenáct dní před vypuknutím revoluce pomáhal s výlepem.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Z mrazu konečně do tepla. Už dnes bude 17 stupňů, o víkendu i přes 20

26. dubna 2024  8:21

Chlad a mráz zřejmě končí. Meteorologové avizují už na pátek teploty přes patnáct stupňů, o víkendu...

Ukrajinci dočasně stahují tanky Abrams. Jsou zranitelné při nasazení dronů

26. dubna 2024  8:01

Ukrajina dočasně stáhla z boje americké tanky Abrams M1A1, které se ukázaly být zranitelné při...

„Smrt režimu.“ Za nápis si má nezletilá ruská studentka odpykat 3,5 roku

26. dubna 2024  6:20

Ruský vojenský soud odsoudil žákyni desáté třídy, sedmnáctiletou Ljubov Lizunovovou ke 3,5 roku...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb se utkají v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42

Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která bude...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...