Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dobytku! Všichni vetřelci půjdou pryč, hlásali radikálové na Vyšehradě

  17:24aktualizováno  17:24
Kolem dvou set lidí dorazilo na Vyšehrad na demonstraci proti přijímání uprchlíků a imigrantů a za vystoupení z EU. Akci pořádala neparlamentní Národní demokracie. Během protestu došlo ke střetu, který musel řešit antikonfliktní tým policie.

„Všichni, kdo přišli ve vetřelecké vlně, půjdou pryč! Do jednoho!“

Hlavní motiv demonstrace na pražském Vyšehradě, konající se v době závěru festivalu Prague Pride na jiném místě metropole (o pochodu Prague Pride jsme psali zde), nebylo těžké předem uhodnout.

Fotogalerie

Akci totiž pořádala neparlamentní Národní demokracie, sázející na xenofobní radikální rétoriku - tak radikální, že se zčásti rozchází i s mediálně známějším spolkem Islám v České republice nechceme (tomu například oficiálně nevadí přijímání křesťanských uprchlíků, byť se jeho lídr Martin Konvička zejména na Facebooku také vyjadřuje velmi vyhraněně).

Národní demokracie na akci zvala pomocí plakátů o „trefování do černého“, přičemž o uprchlické a imigrační vlně, jíž Evropa čelí, zároveň plošně hovoří jako o „nadržených negrech“.

Citaci zmíněnou na začátku článku během demonstrace přednesl předseda strany a antisemitský publicista Adam B. Bartoš. Ten nyní kvůli svým výrokům a činům z posledních týdnů, včetně například demonstrace s maketami šibenic určených „vlastizrádcům“, čelí několika trestním oznámením.

Bartoš během demonstrace vyzval účastníky protestu, aby poklekli, sám učinil totéž. Pak odříkal slova přísahy ‚bojovat proti nepřátelům vlasti‘.

Protest se neobešel bez menšího konfliktu. Mezi radikály se vmísilo několik lidí v tričkách s židovskou hvězdou a Václavem Havlem. „Kalousek, oni mají Kalouska, no to snad není možný,“ zaúpěl kdosi z davu směrem k dalšímu z triček.

Radikálové se kolem skupinky shlukli, verbálně ji napadli a zničili jim letáky, které si muži přinesli. Na jednom z nich stálo: „Pravda a láska proti náckům, komunistům, extrémnímu islamismu, antisemitismu a demenci“. Když začala fyzická strkanice, oddělili je od sebe policisté z antikonfliktního týmu.

Na akci zaznělo i skandování „Čechy Čechům“, „USA, Izrael, táhněte do pekel“ či „Dobytek! Dobytek!“ směrem ke zmíněné dvojici mužů, která demonstranty pozlobila Davidovou hvězdou a Václavem Havlem na tričku.

Demonstranti se večer vydali na Kavčí Hory, kde sídlí Česká televize, kterou označují za manipulující a lživé médium „pravdoláskařské propagandy“. Před mediálním komplexem skandovali „Mluvte pravdu!“ a „Dvořáku, vypadni!“ za přihlížení televizních zaměstnanců.

Po sedmé hodině večerní organizátor akci rozpustil. Podle policejního mluvčího Tomáše Hulana nenastaly už žádné komplikace.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Najdete na iDNES.cz