Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Demonstrace proti USA: tři mrtví

  12:50aktualizováno  12:50
Oběti mezi civilisty nepřinášejí jen nálety spojenců na Afghánistán. Lidé umírají i při protestech proti nim. Pákistánská policie střílela blízko afghánské hranice do davu demonstrantů, kteří odmítali odvetné útoky USA. Střelbu nepřežili tři lidé. Ostré srážky policie s protestujícími zažila i Indonésie - nejlidnatější muslimská země na světě. Bezpečnostní složky musely asi 500 militantních demonstrantů proti náletům na Afghánistán rozehnat varovnými výstřely, slzným plynem a vodními děly.

Pákistánští demonstranti se podle policie snažili vzít útokem banku a policejní služebnu ve městě Kučlak. "Policisté stříleli nejdříve do vzduchu a až poté do davu," uvádí pákistánská policie. Několik lidí bylo při incidentu zraněno.

Mnoho demonstrantů bylo při protestech, které v Pákistánu pokračují už druhý den, zadrženo policií.

Demonstraci v Indonésii rozehnaly až varovné výstřely
Demonstranti, kteří patří k radikální Frontě na obranu islámu, protestovali v blízkosti budovy velvyslanectví Spojených států v Jakartě.

Vláda jasně ukázala, že hodlá protiamerické násilnosti rázně potlačovat. Policisté zasáhli v okamžiku, kdy demonstranti začali třást hrazením z ostnatého drátu. Pustili se do protestujících obušky.

Přes tvrdý zásah podle očitých svědků žádný z demonstrantů zřejmě zraněn nebyl a nikdo ani nebyl zatčen. Skupina se rozprchla po varovných výstřelech nad jejich hlavami.

ON-LINE ZPRÁVY
9. října

Americká raketa zabíjela v budově OSN

Letouny útočily poprvé ve dne
(bombradování v noci z 8. na 9. října)

Radikálové dali vládě lhůtu
Fronta na obranu islámu dala indonéské vládě do středy lhůtu, aby přerušila diplomatické styky s Washingtonem. V opačném případě hrozí útokem na velvyslanectví USA a pronásledováním Američanů i občanů z jejich spojeneckých zemí v Indonésii.

Velvyslanectví zůstalo i dnes zavřeno, naopak například britské zastupitelství svou bránu otevřelo.

Kolem 90 procent z více než 216 milionů obyvatel Indonésie vyznává islám. Nemálo z nich také sympatizuje s Usámou bin Ládinem, nejhledanějším mužem planety, a fundamentalistickým hnutím Taliban, který mu poskytl na území Afghánistánu útočiště.

Indonésané protestovali i na jiných místech
Protiamerické protestní akce se konaly i v dalších místech Indonésie. Ve městě Makassaru na ostrově Sulawesi demonstranti pálili americké vlajky a poničili billboard firmy McDonald's.

Rovněž se pokusili vypudit americké občany žijící ve městě, které leží asi 1400 kilometrů severovýchodně od Jakarty.

Asi dvě tisícovky protestujících Indonésanů pochodovaly také ulicemi javánského Bandungu. Americké vlajky byly páleny také v Medanu na Sumatře.

V Pákistánu umírali demonstranti již před útoky
Obyvatelé Pákistánu, kteří podporují teroristu bin Ládina, umírali při srážkách s policií i před zahájením útoků na Afghánistán.

Již deset dní po útoku na New York a Washington zemřeli při demonstracích na podporu bin Ládina čtyři lidé. Prudké srážky s policií tehdy s končily rabováním obchodů a stávkami po celé zemi. - více

Indonéští muslimové pálí před americkou ambasádou v Jakartě vlajky Spojených států a Velké Británie.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

EU přitvrzuje jednání s Londýnem, volný pohyb chce i dva roky po brexitu

Donald Tusk během projevu v Evropském parlamentu (16. ledna 2017)

Brusel bude podle informací serveru Politico prosazovat, aby byla zachována stávající práva občanů EU žijících ve Velké...

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

Američané v Sýrii staví armádu s Kurdy. Teroristy rozdrtíme, hrozí Turci

Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) v Rakce. (16. října 2017)

Spojené státy oznámily, že na severu Sýrie vznikne jednotka o 30 tisících vojácích. Ti by měli ochránit území, které...

Najdete na iDNES.cz