Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


18:30
Vážení čtenáři, končíme náš on-line přenos z prvomájových oslav. Děkujeme za pozornost a hezký zbytek volného dne.
18:15
Podívejte se, s jakým nasazením operoval v ulicích fotoreportér iDNES.cz Petr Topič. více zde
17:19
Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana je už v ulicích metropole klid. "Obě dvě problémová shromáždění už skončila a jejich účastníci se rozešli," vzkázal Hulan.
16:57
První máj dnes na pražském Petříně oslavila i Občanská demokratická strana. Na akci, kterou zahájil pražský primátor Bohuslav Svoboda v parku u rozhledny, se postupně představili kandidáti ODS pro podzimní senátní volby v Praze. Prvomájové oslavy pod taktovkou ODS nabídly k občerstvení zlevněné klobásy, pivo nebo limonádu a děti si mohly zasoutěžit o jízdní kolo či auto na dálkové ovládání.
16:43
"Policie kvůli šarvátce na Můstku zadržela 22letého muže pro podezření z výtržnictví a napadení úřední osoby," uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Při incidentu byli lehce zraněni tři policisté a dva demonstranti.
16:06
anarchisté
Anarchisté dorazili zpět na Střelecký ostrov, kde v 11:00 začala jejich akce.
  • Záchranáři ošetřují zraněné po šarvátce anarchistů a příznivců DSSS na Můstku.

    Záchranáři ošetřují zraněné po šarvátce anarchistů a příznivců DSSS na Můstku. (2012) / Autor: Jiří Meixner, iDNES.cz

15:54
Mítink DSSS na Můstku skončil. Asi stovka příznivců strany se podle plánu vydala na pochod směrem k náměstí Jiřího z Poděbrad.
15:35
Záchranáři ošetřili na Můstku tři zraněné. "Nejednalo se o nic vážného," řekla iDNES.cz mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.
15:17
Šarvátka na Můstku trvala asi deset minut. Mimo plastové lahve letělo i několik kamenů a sklenic. Žádné vážnější zranění ale nezpůsobily. Průvod anarchistů se poté vydal znovu na pochod. Chtějí dojít zpět na Střelecký ostrov, kde se dopoledne sešli.
15:15
Místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier v proslovu připomněl myšlenku sociálního státu. "Dnes čelíme snaze o likvidaci evropského modelu sociálního státu," řekl. Vláda podle něj odstraňuje podmínky pro důstojný život, zavádí nespravedlivý sociální systém. "Myslím, že je čas na co nejrychlejší změnu," uvedl.
  • Průvod anarchistů prošel velmi blízko demonstrujících příznivců krajní pravice.

    Průvod anarchistů prošel velmi blízko demonstrujících příznivců krajní pravice. Skupinky se za dohledu policistů "pošťuchovaly". (1.5. 2012) / Autor: Petr TopičMAFRA

15:12
Sociální demokraté začali odpoledne na pražském Výstavišti oslavovat dnešní Svátek práce. Na místě jsou stovky lidí, v oranžových stanech se rozdávají letáky a propagační materiály ČSSD, děti dostávají oranžové balonky s logem ČSSD.
15:06
anarchisté
Anarchistům se podařilo dojít na Můstek. Od akce DSSS je odděluje jen policejní kordon těžkooděnců. Vzduchem létají plastové lahve.
15:03
Vandase vystřídal za řečnickým pultem šéf bavorské pravicově nacionalistické strany. Trochu ale drhne překlad. Jak jinak si vysvětlit pojmy jako "kamenoví zaměstnanci".
14:53
"Všichni nelegální přistěhovalci musí domů. Půl milionu nezaměstnaných a tři čtvrtě imigrantů. Na to bychom se měli zaměřit. Chceme podporovat české podnikatele," řekl mimo jiné Vandas.
14:37
Tomáš Vandas kritizuje odposlechy, reformu policie, vadí mu vládní podpora serveru Romea.cz. Poslouchá ho asi stovka příznivců.
  • Tomáš Vandas na Můstku při prvomájové demonstraci Delnické strany sociální

    Tomáš Vandas na Můstku při prvomájové demonstraci Delnické strany sociální spravedlnosti. (2012) / Autor: Petr TopičMAFRA

14:18
Šéf DSSS Tomáš Vandas zahájil demonstraci. Na začátku svého projevu žádal policisty, aby na akci pustili příchozí. Policie totiž uzavřela prostor ve spodní části Václavského náměstí, kde se setkání koná. Nyní Vandas mluví o Věcech veřejných a chybách současné vlády.
14:13
Policie částečně uzavřela výstup z metra ve stanici Můstek. Kvůli demonstraci DSSS se nedá vystoupit ve spodní části Václavského náměstí.