Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


14:51
Pochod i samotná demonstrace proběhly v klidu. "Došlo pouze k zajištění muže, který vyvolával potyčky. Naměřili jsme mu přes 2,8 promile. Dopustil se přestupku výtržnictví," potvrdila informace reprotéra iDNES.cz mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Lidé se podle ní pokojně rozcházejí, policie bude situaci dál monitorovat.
14:40
"Už je toho dost. Kradou, kradou a kradou," podotkl iDNES.cz k počínání vlády demonstrující z Plzeňska. Další z odcházejících účastníků si přál předčasné volby.
14:35
Podle poslance ODS Michala Doktora zaznělo na demonstraci mnoho nepravd. Výzvu k vypovězení poslušnosti vládě označil za fašizující tendenci.
14:29
Podle reportéra iDNES.cz záchranka na místě ošetřovala několik lidí. Mluvčí pražské záchranné služby Klára Fikejzová iDNES.cz řekla, že nikdo z nich nebyl odvezený do nemocnice.
14:26
Václavským náměstím zní česká hymna, demonstrace končí. Lidé se rozcházejí.
14:23
"Odmítáme, aby se ze zaměstnanců stali daňoví soumaři," přečetl z prohlášení účastníků demonstrace předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula. Rýpl si i do prezidenta Klause, když vyzval, aby si lidé dali pozor na pera.
14:20
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) označil demonstraci za současné situace za nesmyslnou. "Upřednostňuji korektní jednání před výkřiky na náměstí. Chápal bych demonstraci, kdyby vláda nechtěla s odbory jednat. Ale byly to odbory, které odmítly jednání," uvedl.
14:09
Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása připustil dohodnutý kompromis s ministerstvem práce a sociálních věcí ohledně sociální reformy. Podle něj však postiženým nepřináší žádné plus. "Vláda je proti lidem a je legitimní, aby lidé byli proti vládě. Bojíme se reforem a nechceme je," řekl Krása.
13:55
Předsedkyně odborových svazů zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková kritizovala, že o zdravotní péči bude rozhodovat to, kolik mají lidé ve své peněžence. "Je to normální ve 21. století?" zeptala se davu a odpovědí jí byl pískot a mnohohlasé "Ne".
13:48
"Ručička vládního kompasu ukazuje jasným směrem. Rozdíly mezi lidmi se budou zvyšovat. Otevřme oči, než se nám je někdo pokusí vystřelit," pokračovala v emotivním slovníku i mluvčí iniciativy ProAlt Tereza Stöckelová.
13:41
"Odhadujeme, že je na demonstraci přes 40 tisíc lidí," řekla iDNES.cz mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Počet se však podle ní ještě může zvýšit, protože na náměstí přichází další lidé.
13:31
Přestávky mezi projevy vyplňují písničky, které se mají tematicky hodí k účelu akce. Například zazněla Money, money, money od kapely Abba.
13:35
  • Na demonstraci proti reformám se sešlo několik desítek tisíc lidí.

    Na demonstraci proti reformám se sešlo několik desítek tisíc lidí. (21. května 2011) / Autor: iDNES.cz

13:23
Zavadilův projev je rázný a expresivní. Vládu nazval bratrstvem kočičí pracky, Nečasův kabinet prý vede Česko do prčic.
13:20
"Skláním se před vámi s pokorou a úctou, že jste sem vážili cestu," přivítal účastníky demonstrace předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. Vláda podle něj lže. Před časem tvrdila, že se nebudou zvyšovat daně a poplatky ve zdravotnictví, uvedl.
13:12
Demonstranty přišel podpořit i bývalý premiér Jiří Paroubek (ČSSD). "Je dobře, že lidé z celé republiky přijeli vyjádřit odpor proti vládě a jejím takzvaným reformám," řekl iDNES.cz a ČTK.
13:07
Celý průvod už dorazil na Václavské náměstí. Pásmo projevů moderuje herečka Táňa Fišerová. "Reformy můžou uvrhnout tuto zemi do chaosu," prohlásila v úvodu.
12:59
Dav lidí už obsadil horní část náměstí až k Opletalově ulici, kterou na prostranství proudí zbytek průvodu. Pomalu se schyluje k projevům.
12:56
Mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová počet účastníků demonstrace odhadla na 48 tisíc lidí.
12:43
Další lidé s bubny a trubkami zaplňují Václavské náměstí.
zpravodaj Zprávy zpravy.idnes.cz domaci Domácí Odbory mají nečekaného spojence. Reformu penzí trhají zaměstnavatelé http://zpravy.idnes.cz/odbory-maji-necekaneho-spojence-reformu-penzi-trhaji-zamestnavatele-1jv-/domaci.asp?c=A110520_084606_domaci_kop 2011-05-20T14:53:00 Od masivní demonstrace proti sociální, zdravotní a důchodové reformě odbory ani po mnohahodinovém jednání s vládou neustoupily. "Zatím nejsou žádné výsledky, nedocílili jsme ničeho," řekl odborový předák Jaroslav Zavadil. Jen slovo stávka ještě není akutní. Penzijní reformu už vedle odborů kritizují i zaměstnavatelé. http://i.idnes.cz/10/093/superfototyp/ABR360b92_p201009210545101.jpg Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil během stávky v Praze. A110520_084606_domaci_kop

Diskuse

zlyjazyk: Proboha,buďte rádi,že za vás někdo vyšel do ulic..nebo se vám líbí připravovaný odchod do důchodu v 73 letech,na L-denkách ležícím všechno sebrat,v důchoďácích to samé,z nemocnic lidé rovnou pod mosty (14:25)

Saarinen: Prosím,nevíte co je to za estrádu se zpěvy na tom Václaváku? (13:51)

S vládou ČSSD za státní bankrot!: Demonstrace místo práce, to je naše agitace! (© Zavadil, budoucí senátor ČSSD) (12:20)

jihor: To jsou rudé demagogické odbory. Jsem rád, že už nejsem členem odborů. (12:01)

kostej-nesmrtelny: STOP zákeřným odborářům. Zatím ještě nepřišli s ničím konstruktivním. Zrovna tak jako jejich vůdčí strana ČSSD. Heslo bořit a ničit stále přetrvává. (11:59)

Ksilt: kdyby radsi vsichni "odborari" sli neco delat, vsem by se nam ulevilo (11:57)

c00ler: souhlas, jako treba ve francii, tam je to bezne kdyz vyjde milion lidi do ulic a nici vse co jim stoji v ceste..pak si vlada jich zacne vsimat.. (11:50)

trudoch: Takéto demonštrácie, že človek nevie, či to náhodou nie je procesia za dážd, je k ničomu. Kým nebudú lietať zápalne fľaše a horieť policajtom autá, nie je to poriadny protest, ktorý by vláda brala váž (11:13)