Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Demonstrace odborářů proti snížení platů
16:56
On-line reportáž z demonstrace v Praze končí. Redakce iDNES.cz děkuje všem čtenářům za pozornost.
16:11
"Vláda by se měla alespoň zamyslet," rekapituluje demonstraci šéf policejních odborů Milan Štěpánek. "Záleží na lidech a jednotlivých odborových svazech, zda se rozhodnou v akcích pokračovat. My máme jako hranici demonstraci," připomněl, že policisté nemohou stávkovat jako například zdravotníci.
15:38
Zítra ráno bude o záměru změnit i tabulky tarifních platů znovu jednat s odbory ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Premiér Petr Nečas přitom podle šéfa odborů Jaroslava Zavadila slíbil, že tato sporná část opatření nebude ve středu uzavřena.
15:26
Přemysl Sobotka, předseda Senátu, se nad incidentem na vnitru zarazil.
"Jsem velmi překvapen chováním části demonstrantů, kteří dnes při demonstraci vtrhli do budovy ministerstva vnitra a poničili zařízení vestibulu. Pokud je pravda, že tito demonstranti jsou z řad policie a hasičů, jde o šokující zprávu. Respektuji právo vyjádřit demonstrací svůj postoj a názor, ale naprosto odmítám, aby se demokratický institut demonstrace změnil v příležitost ničit. To jsou již kriminální delikty, které nemohou být tolerovány.
Obrazy rabujících policistů a hasičů jejich zájmům nepomohou a obrátí se proti nim," uvedl Sobotka.
15:24
Šéf policejních odborů Milan Štěpánek se omluvil za incident, kdy demonstranti vnikli do budovy ministerstva vnitra a údajně převrátili bezpečnostní rám a pronikli za něj. "Pokud způsobili nějakou škodu, omlouváme se a zaplatíme to," řekl.
15:17
Demonstrace bude ještě ve zřejmě menším rozsahu pokračovat. Plakátky vylepené na sloupech zvou lidi na Palackého náměstí na 16:00. Je ovšem otázkou, kolik lidí volání na náměstí vzdálené několik stanic tramvají proti Vltavě vyslyší.
14:51
Odboráři se rozcházejí. V ulicích kolem náměstí Jana Palacha je klid.
14:50
"Zatímco demonstranti demonstrovali, my jsme pracovali v parlamentu," komentoval dění na ministerstvu vnitra jeho šéf Radek John a naznačil tak, že v budově svého resortu v době, kdy tam demonstranti vnikli, nebyl.
Dodal, že peníze, které jsou třeba na platy zaměstnanců, půjdou částečně i na opravu poničeného zařízení. Vyšetřování se ale nechystá.
14:44
"Vyzývám vás a občanskou veřejnost, aby byla ostražitá a aby si tyto věci nenechala líbit. Děkuji vám. Jsou země, kde lidé po takovýchto reformách utíkají do lesů. Ale jsou země, kde po nich do lesů utíká vláda," uzavřel Zavadil.
14:44
Podle mluvčí pražské záchranné služby Jiřiny Ernestové při demostraci zkolabovala jedna žena. "Jednou naši záchranáři skutečně zasahovali, ženu po kolapsu odvezli do nemocnice Na Františku, pocházela z řad demonstrujících," potvrdila Ernestová.
14:38
"Když vládu upozorňovali, že přijde krize, tak se ministři chovali jak tři indické opice. Neviděli, neslyšeli, nemluvili," kritizuje předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil ještě Topolánkův kabinet. Někteří jeho ministři jsou ve vládě i nyní, například premiér Petr Nečas či ministr financí Miroslav Kalousek.
"Že nejsou peníze? Ale jsou. A je jich hodně. Nikdo neřeší daňové úniky, kterých jsou desítky miliard," zlobí se Zavadil.
14:37
Z reproduktorů opět zní hlas Karla Kryla.
Tak hle, jak se perou, jen pohleďte na ně,
jak úplatky berou a svrbí je dlaně,
jen pohleďte na ně, jak zatančí tance,
když namísto daně jim dají kus žvance.
Pít, klít, rouhat se víře, pak sedět v díře nějaký rok,
klít, pít, co hrdlo ráčí, vždyť osud stáčí už poslední lok...


"Tak doufejme, že to tak nedopadne," rozloučil se Středula.
14:32
Josef Středula, předseda Odborového svazu KOVO: "Vrcholem arogance moci této vlády bylo prohlášení předsedy Senátu Přemysla Sobotky, že dnešní demonstrace se zúčastní ti méně kvalitní. Jste méně kvalitní?" ptá se. Odpovědí mu pochopitelně je hlučný nesouhlas.
14:24
"Hanba této vládě," skandují odboráři během proslovu zdravotnické odborářky Dagmar Žitníkové.
14:17
Odboráři pustili do reproduktorů píseň Karla Kryla "Král a klaun", respektive její první sloku. Bohužel není vidět, jak se na jednu z nejznámějších "krylovek" tváří poslanci KSČM, kteří na demonstraci dorazili téměř všichni. Tleskat ale zrovna u této písně autora, kterého komunisté dříve zakázali a dohnali k emigraci, do rytmu, to zní přinejmenším nezvykle.
14:12
"Na zorganizování této demonstrace jsme měli tři týdny. Je vidět, že lidé jsou velmi nespokojení. Odpovídá tomu účast i celková atmosféra. Politici by měli přestat být arogantní a přezíraví, měli by si uvědomit, že dnešní demonstrace je jasným signálem vůči rozhodování této vlády a vůči jejím nekompetentním škrtům," řekla předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová.
  • Demonstranti před ministerstvem vnitra v Praze. (21. září 2010)

    Demonstranti před ministerstvem vnitra v Praze. (21. září 2010) / Autor: Ministerstvo vnitra

14:04
"Budíčkem pro občany by mohl být krátkodobý výpadek státu," vyzval nepřímo ke stávce šéf Unie bezpečnostních sborů Miloš Plechatý.

Diskuse

aharp: p.s. aharp je obracene praha. nic jineho me nenapadlo protoze jina hesla to nechtelo vzit. Nic proti Prazakum. (17:16)

tommix: ahooj (17:13)

aharp: Kluci - diky za diskusi. Musi jit a budu se tesit na pristi. Ahoj!!! (17:13)

tommix: jj..v poho (17:12)

aharp: zkouknu!!!!! (17:12)

tommix: ok (17:12)

tommix: doporučuji zkouknout ...trvá to asi hodinu...a je to hooodně poučný (17:11)

aharp: tommix: diky - podivam se (17:11)

tommix: aharp: :-)) (17:11)

tommix: aharp: to je 3 díl ze 4...tenhle díl je o ČR (17:10)

aharp: V roce 1978-79 jsem pracoval v Brazilii s tatou vaseho ministra Jiriho Pospisila. Parkrat jsem ho vozil v kocarku - bylo mu 1-2 roky (17:10)

tommix: 3díl (17:09)

tommix: 3.díl (17:09)

tommix: je (17:09)

tommix: to (17:08)

tommix: http://www.viddler.com/explore/pravyblok/videos/9/ (17:08)

aharp: tommix: na 10mil puvodnich obyvatel Cech je to trosku velke procento. Stala se chyba (17:08)

tommix: jsou tady desítky mafiíí, mmt najdu odkaz.....to je video ,to jsi ještě neviděl a pak si můžeš udělat názor... ostatní samozřejmě taky (17:08)

tommix: aharp: přesně tak .... odhady těhlech "cizinců" se pohybujou kolem 200 000-300 000,ale neoficiálně jich je tady jednou tolik... (17:07)

aharp: tommix: hranice se otevrely bez velkejch cavyku a uz to bylo - proud z vychodu zacal. Muj nazor. (17:01)

tommix: aharp: no jo ,ale tady byla tak nějak civilizovaná Evropa a né východní džungle... (16:59)

aharp: lokut99: poslednich 5 let jsem stravil v USA. Hranice Kanada/USA bych prirovnal k hranici mezi CZ/NSR v 60ch letech. To zacalo po 9/11. Odpadky je malej proble (16:59)

tommix: lokut99: to asi jo,no... (16:57)

lokut99: aharp:Řekl bych,že tam imigrační politika funguje správně:-)V jednom dokumentu jsem si všiml,že mezi Kanaďany a Američany,jenž žijí na hranici, je trochu nepřátelství kvůli US odpadkům. (16:57)

aharp: Tommix: jeste neco = zil jsem par let v Brazilii kde je to ve vetsich mestech dost vo hubu. Clovek musi umet plavat ve vode, v jake se prave nachazi. (16:56)

tommix: aharp: tak to jo...já jsem z Prahy a tady je to šílený ! Zrovna včera okradli cigoši v tramvaji dceru mýho kolegy. A to tam běžej pořád dokola varování ať jsou lidi opatrný... (16:55)

lokut99: tommix: Souhlasím,že i mezi Vietnamci jsou problémoví lidé,jako všude,ale bude to určitě menší procentní část oproti takovým "Indočechům",kde je to naopak:-D (16:55)

shaun the sheep: a proto se chystá pan John reorganizovat/téměř zrušit cizineckou policii, která má tuto problematiku na starost. Podle něj je v době, kdy jsme v Shengenu zbytečná (16:54)

aharp: diky za varovani. Je mi to jasne. Ja bych jel domu na vesnici u lesa s malou hospodou. Nejsem narocnej. (16:53)

tommix: lokut99: no nefíím,nefíím..ty jejich tajný výrobny cigaret,alkoholu,drog. Je fakt,že k nám jsou zatim slušný....ale ta kriminalita ,daň.úniky...děs běs teda ! (16:53)