Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Demolice brněnského domu skončí v neděli

  16:27aktualizováno  16:27
Příčina pondělního výbuchu obytného domu v Brně-Černovicích zatím není jasná. Městská část ještě nehledala revizní zprávu, která může objasnit příčinu neštěstí. Nejprve chce dokončit demolici poničeného domu, která bude probíhat až do neděle.

"Budeme se snažit je dokončit v neděli, abychom mohli obnovit dopravu v naší městské části," uvedl starosta městské části Brno-Černovice Jiří Hladík, který má na starost likvidaci následků tragédie.

"Především se musíme postarat o lidi, kteří přišli o bydlení. Zprávu budeme hledat, až bude větší klid," poznamenal.

Kromě poničeného domu museli vyklidit své byty i obyvatelé sousední budovy. Ti se mohli do domovů vrátit už ve čtvrtek, přes den však musí kvůli demoličním pracem dům opět vyklidit.

Ve zbořeném domě žilo pětadvacet rodin. Dvanáct z nich už souhlasilo s nabídnutými náhradními byty a budou se moci v nejbližší době stěhovat. Šest postižených rodin nabízené byty odmítlo a čekají na další možnosti.

"Rozhodli jsme se, že dáme tři nabídky a dost. Pak se obrátíme na právníky a budeme to řešit touto cestou," řekl starosta Černovic Hladík.

Mezi nespokojené patří například Miroslav Šudák, který žil v Tržní ulici ve dvoupokojovém bytě. Úředníci mu sice nabídli náhradou byt dva plus kuchyňský kout, ale on jej odmítl.

"Je to na staré Osadě v přízemí, kde jsou okna metr a půl nad úrovní chodníků a měl bych strach, že mi někdo ukradne i to, co mi ještě zbude. Samozřejmě na přechodné období by to člověk vzal, ale raději bych dal přednost normálnímu bydlení, které by mi zbylo už napořád, abychom se jako starší lidé už nemuseli stěhovat,“ vysvětlil.

Příští týden mu proto úředníci nabídnou další možnost bydlení. Ta je však zatím velice omezená a až v pondělí přijdou nové možnosti z bytového odboru brněnského magistrátu, který je zprostředkovává. Lidí jako je Šudák, je přitom z Tržní hodně.

Téměř všichni navíc přišli o vybavení domácností a tak je jim každá koruna dobrá. Tu by mohli získat nejen z vlastních pojištění domácnosti, které však mělo pouze pět z pětadvaceti domácností, ale také z pojištění samotného domu.

"Máme pojištěny všechny domy, které máme ve správě. Je jich celkem sto padesát. Předpokládám, že pokud budou lidé žádat, že nikoliv vlastním zaviněním přišli o majetek, bude jim určitá částka náhradou vyplacena. Zatím ale nechci spekulovat v jaké výši," dodal starosta Hladík.

Pro starostu je podle jeho slov důležité, aby uspokojili všechny obyvatele zničeného domu v Tržní ulici. Chce však také zabezpečit lidi ze sousedních domů z Tržní čtyři a Olomoucké dva.

Postiženým pomůže show i sbírka
Pomoc lidem, kteří zůstali kvůli výbuchu bez střechy nad hlavou, přichází nejen od černovické radnice. Ta již několikátý den zajišťuje pro postižené celodenní stravu v takzvaném Sociálním domě, kde se lidé scházejí, ale také jejich ubytování v bývalém hotelu Fontána na Brněnské přehradě.

Mimo to, dostal každý z obyvatel domu hned dva tisíce korun a podle potřeby pak ještě kolem deseti tisíc korun jako sociální dávku.

"O víkendu navíc pořádáme takzvanou Černovickou letní show, jejíž výtěžek chceme věnovat právě postiženým. Předpokládám, že výtěžek z ní bude kolem sto tisíc korun, které budeme moci rozdělit mezi postižené domácnosti," uvedl Hladík.

Další pomoc, především v prvních dnech, nabídla rodinám Oblastní charita Blansko, která se postarala o to, aby dostaly oblečení a hygienické potřeby. Navíc charita plánuje zřídit i speciální konto, kam budou moci zájemci přispět libovolnými částkami.

Zvláštní pomoc zorganizovali brněnští hasiči pro svého kolegu, jehož čtyřletá dcera při výbuchu domu zahynula v sutinách. "Okamžitě jsme našemu kolegovi poskytli 25 tisíc korun od odborů, které jsou v takových situacích vždy připraveny pomoci," uvedl ředitel Územního odboru hasičského záchranného sboru Brno Antonín Osvald.

Hasiči pro kolegu, který je se svojí rodinou v péči psychiatrů, organizují i celorepublikovou sbírku v ostatních hasičských organizacích. "Odezva je veliká, každý hasič ví, že ho může stihnout stejná tragédie," dodal Osvald.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz