Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Demokraté řekli: chceme za prezidenta Gorea

  12:34aktualizováno  12:34
Al Gore korunoval své vítězství nad ostatními prezidentskými kandidáty demokratů. Výroční sjezd v Los Angeles ho nominoval oficiálním kandidátem strany na prezidenta Spojených států v nadcházejících podzimních volbách. Výsledku hlasování předcházel dramatický okamžik, kdy současný viceprezident měl podporu jen 2139 delegátů, avšak k oficiální nominaci potřeboval 2170 hlasů.
Jak si Bill Clinton načasoval svůj projev na sjezdu se dočtete ZDE.

Když vyzývala jeho dcera delegáty k hlasování, nečekaně vstoupil na pódium a za mohutných ovací ji objal. Florida mu krátce poté nabídla svých 186 hlasů a nominace na prezidenta byla jasná.

"Doufám, že jak pro dobro této země, tak pro dobro naší budoucnosti, bude můj otec zvolen prezidentem. Ale vám všem bych ráda řekla, že pro mě, pro mě už vítězem je. Je to totiž ten nejbáječnější táta na světě," prohlásila těsně před hlasováním Goreova dcera Karenna. 

Středeční večer na demokratickém sjezdu byl plný emocí, slov chvály na politiku demokratů i na nominovaného kandidáta Al Gorea, vizí o krásné budoucnosti. Všichni řečníci se snažili ve svých projevech maximálně vyzvednout Goreovu osobnost. Podle posledních průzkumů veřejného mínění se daří Al Goreovi pozvolna vymanit ze stínu Billa Clintona a snižovat náskok svého republikánského souputníka George W.Bushe.

Zraky Ameriky budou proto ve čtvrtek večer upřeny na slavnostní projev současného viceprezidenta, který bude podle politických pozorovatelů pro následující vývoj volebních preferencí americké veřejnosti naprosto rozhodující.

Senátor za stát Connecticut Joseph Lieberman, 58letý ortodoxní Žid, jehož si Gore nedávno vybral jako svého budoucího viceprezidenta, hrál ve svém projevu na strunu americké národní hrdosti a nejzákladnějších hodnot, kterých si Amerika vždy nejvíce cenila. "Není Amerika prostě skvělá země?", obdivným tónem zahájil svoji řeč Lieberman.

Kritika republikánů
Podobně jako republikáni na svém nedávném sjezdu zhodnotili ne zrovna nejpříznivěji akce demokratů, i Lieberman zdůraznil, že jsou mezi nimi a jejich soupeři velké rozdíly. "Podle toho, co mají republikáni v úmyslu, to jednoduše vypadá, že zatímco boháči budou dostávat hodně, střední třída dostane jenom málo. Jejich daňový program se řídí starou teorií, podle které je nejlepším způsobem, jak nakrmit ptáky, dát koňům co nejvíce otrub," řekl.

Upozornil na to, že zatímco Bush má plno řečí o životním prostředí, kvalita vzduchu a vody je v Texasu nejhorší v zemi. A v zajištění zdravotního pojištění pro ženy a děti je Texas druhým nejslabším státem v Americe.

Kritika republikánů se ale nestala osou Liebermanova projevu. Senátor se spíše soustředil na otázky diversity, nabídnutí stejných příležitostí pro všechny bez rozdílu a možností každého jedince zařadit se do společnosti. Tyto otázky důkladně okořenil historkami z vlastní minulosti. Pro mnohé Američany totiž Lieberman ztělesňuje americký sen – jeho otec byl řidičem pekařského vozu a jeho babička imigrovala do Ameriky před rostoucí vlnou antisemitismu.

Lieberman a jeho vztah k menšinám
Lieberman se rovněž snažil rozptýlit nepříjemné pocity i obavy v určitých kruzích strany, vyvolané odhalením jeho komentářů z roku 1995 na velmi citlivou afirmativní politiku" Spojených států. Lieberman údajně tenkrát řekl, že afirmativních akcí už bylo v Americe dost. Tato politika v minulosti vyvolala řadu diskusí a kontroverzních reakcí některých vrstev americké společnosti. Vláda přišla s tímto programem v 80.letech, kdy na tlak liberálních sil i představitelů etnických menšin zavedla určitá opatření, podle nichž se snažila naplnit určité kvóty zaměstnanců – příslušníků menšin, a která usnadňovala menšinám zařadit se do společnosti.

Už v úterý se senátor sešel se zástupci Demokratické černošské konference, která určovala tón voličským preferencím černošských delegátů sjezdu, a úspěšně je přesvědčil o tom, že to nemyslel tak, jak bylo interpretováno. Aby si to skutečně pojistil, na sjezdu vystoupil těsně před ním John Lewis ze státu Georgia, prominentní aktivista v boji za lidská práva, který vášnivě vyzvedl Liebermanovy zásluhy o posun v otázce černošských práv. Jako student opustil v 60.letech pohodlný New Haven v Connecticutu a šel na jih, aby registroval černošské voliče, uvedl Lewis.

 

Gore byl v záři reflektorů ještě před svým projevem
Al Gore dorazil na konvent ve středu večer a hned ve svém prvním projevu ke svým stoupencům shromážděným na letišti, řekl: "Bude to velmi těžké rozhodování, které nás čeká. Těším se na to, až budu moci na sjezdu oslovit celý národ. Jak jsem řekl, rozhodování bude těžké, ale o to zářivější bude budoucnost, kterou máme před sebou."

Lieberman označil Gorea za vůdce v oblasti hodnot i víry. "Doufám, že dojdete ke stejnému závěru, k jakému jsem došel já, a to je, že Al Gore se pro svou poctivost, sílu, integritu své politiky a pro svůj charakter musí stát prezidentem Spojených států, "prohlásil.

Ala Gorea vychválil i známý hollywoodský herec Tommy Lee Jones, bývalý Goreův kolega ze studií na Harvardské universitě a jeho dlouholetý přítel. "Ačkoli jsem si tenkrát nebyl jistý, co bude Al v životě dělat, věděl jsem, že mu to pálí a že má takové srdce, se kterým je schopný změnit celý svět, " popsal Jones.

Většina Američanů bude večer s napětím i očekáváním sledovat Al Goreův projev.

Al Gore nečekaně vstoupil na pódium na sjezdu demokratů v Los Angeles, aby se objal s dcerou Karennou, která právě vyzvala delegáty k hlasování o nominaci svého otce na prezidentský úřad. O necelou hodinu později bylo vše rozhodnuto - Al Gore se stal oficiálním kandidátem demokratů na prezidenta Spojených států v nadcházejích podzimních volbách. Slavnostní projev přednese Gore ve čtvrtek večer. (17.8.2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Pakt Zeman-Babiš funguje i po jmenování vlády, píše slovenský tisk

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Nejhorší možná kombinace vládnutí, fungování paktu Babiš-Zeman, či možný začátek krásného přátelství mezi prezidentem a...

Velká prohra pro Mayovou. Poslanci prosadili finální hlasování o brexitu

Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu utrpěla jednu z největší porážek na postu premiérky. Parlament si proti její...

V Británii soudí chirurga, který se podepisoval laserem na játra pacientů

Simon Bramhall  odchází od soudu (13. prosince 2017)

Soud v britském Birminghamu ve středu uznal vinným 53letého chirurga, který vypaloval své iniciály do jater pacientů....Najdete na iDNES.cz