Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Demokracie v ohrožení

  1:00aktualizováno  1:00
Naši političtí představitelé nás horem dolem přesvědčují, že se nic neděje: prezident mluvil ve svém novoročním projevu o standardní demokracii. Havel a lidé z jeho okruhu (Jiří Pehe) zjevně vsázejí na Paroubka a bagatelizují nebezpečnost komunistů.

Paroubkova vláda už nyní vyvíjí tlak na média. | foto: Dalibor GlückMF DNES

Paroubek to od nich rád převzal: nehrozí nebezpečí, že u nás bude nastolen totalitní režim dirigovaný z Východu. Představa, že všechno ostatní je v zásadě dobré, mi připadá hodně skromná.

Přitom vláda už nyní plánuje a vyvíjí tlak na média. Nejde jen o pořad Bez obalu. Rada pro tevizní a rozhlasové vysílání, v níž mají KSČM a ČSSD většinu, má nástroje (například hojně využívané pokuty za "nemravnost"), jak tlačit na to, aby se soukromé televize v komentování politiky chovaly pokud možno vstřícně.

Nový tiskový zákon může šikovně formulovaným právem na odpověď způsobit, že stránky novin budou zaplněny vládními "odpověďmi".

Na konferenci ČSSD zazněl požadavek na "dialog" strany s médii. Strana nemá co vést dialog s médii, je jejich objektem, média a politika mají být odděleny jako výkonná moc a soudy (podobně podezřelý je i plán ministra kultury na dialog s církvemi - vzhledem k tomu, že u nás nebyla provedena odluka církve od státu, má ministerstvo kultury církve podle nějakých transparentních pravidel podporovat, to je vše). Slovo "dialog" vypadá v této souvislosti jako synonymum pro "nátlak".

Změny, které prosazuje nový ministr zdravotnictví, směřují k obnově monopolu ve zdravotní péči. Postupně získává kontrolu nad pojišťovnami, Českou lékařskou komorou, lékařskými odbory.

Brutální mocenský postup proti lékárnické komoře a proti nemocnicím v regionech je provázen demagogií, jaká u nás po Listopadu nemá obdoby (řeči o milionářích, pokrytecké argumentace pacienty, zvlášť věrohodné z úst člověka, který kdysi prohlásil, že lékařská stávka musí pacienty bolet, komunistické pojetí zisku jako něčeho nemravného).

Tato politika už je a do budoucna má být zajištěna spoluprací s KSČM (zatím nikoli na vládní úrovni). Přitom KSČM se fakticky hlásí ke všemu podstatnému ze své minulosti, příležitostná distance je nedostatečná a nevěrohodná. Je to strana nevypočitatelná, ovšem kromě jediného: že to, oč jí jde, není demokracie a svoboda v evropském, západním pojetí.

Ústup od demokracie
Pokud se tento projekt politiky a tato konstelace prosadí, čekají nás nejpronikavější politické změny od roku 1989. Změny, které budou ve větší nebo menší míře znamenat přechod k autoritativnímu způsobu vlády a k omezení názorové plurality. Tváří v tvář tomuto nebezpečí je nemožné stavět se do pozice "nad věcí": politický život je u nás nyní polarizován jako dosud nikdy.

Přitom problém není ČSSD sama o sobě. Hlavní problém je stávající stojedenáctičlenná většina KSČM, která může být v červnových volbách velmi snadno obnovena.

Vyhlídky na její zlomení jsou přitom problematické: ODS si ponechala v programu agresivní národněsocialistické vlastenectví a hysterické hájení "národních zájmů", které ji spojuje s komunisty a kvůli němuž už prohrála jedny volby.

Po Klausovi zdědila zálibu v jednoduchých originálních řešeních, jež nejsou příliš věrohodná (důchodová reforma). Její vedení se vyznačuje mimořádně nízkou politickou kulturou.

KDU-ČSL zastává v mnoha věcech (potraty, registrované partnerství) odpudivě fundamentalistická stanoviska, v mocenských záležitostech se oddává bezmeznému oportunismu.

Mimoparlamentní strany představují dohromady pátý prvek, který v systému našich politických stran chybí: tento morbidní rozhádaný ples politických upírů nechtě pečuje o to, aby žádný takový prvek nevznikl.

V příštích měsících půjde o hodně: stát stranou je nemožné, naděje skrovná.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz