Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Demokracie musí do Číny přijít zevnitř, řekl dalajlama na pražské konferenci

  12:16aktualizováno  18:00
V pražském kulturním středisku Pražská křižovatka diskutují světové osobnosti o demokracii v Asii. Tibetský duchovní vůdce dalajlama na úvod konference poznamenal, že Čína musí k demokracii dojít sama. Na setkání promluvil i někdejší českých prezident Václav Havel.

Zleva bývalý jihoafrický prezident Frederik de Klerk, exprezident Václav Havel, tibetský duchovní vůdce dalajlama a ujgurská aktivistka Rebija Kadírová debatovali na konferenci Mír, demokracie a lidská práva v Asii (11. září 2009) | foto: ČTK

"Demokracii nelze Číně vnutit, musí přijít zevnitř země," řekl tibetský duchovní vůdce dalajlama. Ujgurská aktivistka Rebija Kadírová souhlasila, ale současně doplnila, že pro zlepšení stavů lidských práv v Číně je také nutný velký tlak mezinárodního společenství na Peking.

Oba významní obhájci lidských práv v Číně se spolu s dalšími osobnostmi účastní konference, kterou pořádá Nadace Forum 2000, jejímž spoluzakladatelem je exprezident Václav Havel.

Disidenti potřebují podporu zvenčí, řekl Havel

Bývalý český prezident řekl, že konference je podporou pro bojovníky za demokracii a svobodu v Číně, Tibetu, v ujgurské oblasti, KLDR, Barmě i jinde. Podle Havla je zahraniční pomoc pro barmskou disidentku Su Ťij a další disidenty velice významná a potřebná.

Exprezident připomněl, že mluví ze své zkušenosti z dob komunistického Československa, kdy byl disidentem. "Bylo to velké povzbuzení od lidí, kteří cítí podobnou odpovědnost jako vy," uvedl v úvodu konference.

Účastníci konference debatují o svobodě myšlení, náboženství, ochraně kulturních práv, náboženských a etnických menšin či právu na vzdělání.

S dalajlamou se sešel Fischer

Tibetského duchovního vůdce dalajlamu dnes v Praze přijal český premiér Jan Fischer. "Byla to soukromá schůzka," řekl mluvčí předsedy vlády Roman Prorok.

Podle organizátorů konference o lidských právech v Asii, které se dalajlama účastní, se sešli v premiérské Kramářově vile. Na Slovensku, odkud dalajlama do Prahy přicestoval, se setkání s vůdcem Tibeťanů vládní politici vyhnuli.

Dnešní schůzku Fischera s dalajlamou kritizovali komunisté. Údajně to považují za provokaci, která poškodí zájmy Česka. "V tomto by slovenská zahraniční politika mohla být inspirací pro vládu České republiky," uvedli v prohlášení.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Po chladném začátku týdne přijde oteplení, můžeme očekávat až osm stupňů

Ilustrační foto

Začátek týdne přinesl mráz, ráno teploty klesaly až pod -5 stupňů Celsia. Během pondělí bude sněžit, sníh ale postupně...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz