Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dělníky v Krupce poštípala ředidla po Sovětech

  9:18aktualizováno  9:18
Dělníci v Krupce na Teplicku narazili na podivný štiplavý plyn. Ten jim silně podráždil oči. Přivolaní hasiči určili, že jde o páry ředidla. Zřejmě tu zbylo po sovětských vojácích, kteří v Krupce v minulosti měli kasárna.

Jáma v Krupce na Teplicku, ze které unikal dráždivý plyn | foto: Karel KopáčekMF DNES

Poté co dělníci v úterý odkryli zeminu při stavbě potrubí k tovární hale na výrobu vegetariánských jídel v průmyslové zóně Krupka, začal přímo z hlíny unikat velmi dráždivý a štiplavý plyn. Pracovníkům i přivolaných hasičům ihned slzely oči.

Do Krupky dorazila speciální jednotka chemiků z Třemošné u Plzně. S sebou měli chemickou laboratoř, odebrali vzorky půdy a vzduchu a oznámili výsledky.

Chemik Josef Urbánek, jenž vzorky půdy analyzoval, mluví o chlorovaných uhlovodících. To jsou například páry ředidla. "Naměřené koncentrace jsou extrémní, nebezpečí hrozí ale jen v bezprostředním blízkosti výkopu, lidé v Krupce se obávat nemusí," uvedl. Tím nebezpečím myslí právě dráždění očí a slzení.

Hasiči později upřesnili, že v jámě byla celá směs nebezpečných látek. "Nebezpečná je zvláště látka trichlornitrometan, která je pod názvem chlorpikrin známa jako dusivá látka s výraznými dráždivými účinky," uvedl mluvčí severočeských hasičů. Lukáš Marvan.

Jáma o rozměrech několika metrů je podle něj uzavřená a nepřístupná veřejnosti. Investor se zástupci města a kraje jedná o likvidaci nebezpečných plynů.

Dráždivá látka zbyla po sovětských vojácích
Podle jednatele liberecké společnosti Investorská inženýrská Pavla Koudelky se jedná o "lokální záležitost." "Půda v místě výskytu látky bude vytěžena," řekl.

Domnívá se, že rozpouštědla sloužila k mytí vojenské techniky. V Krupce totiž kdysi sídlila Rudá armáda a na pozemku dnešní průmyslové zóny měli sovětští tankisté garáže, střelnici a sklady. Rozpouštědla zůstala v zemi přesto, že místo bylo na začátku 90. let vyčištěno.

Stejný názor o původci dráždivé látky mají i obyvatelé Krupky. Proto je prý událost vůbec nepřekvapuje. Jsou si jistí, že jde o "dědictví" po sovětské armádě a je podle nich jen otázkou času, kdy zem v okolí Krupky vydá další nebezpečné svědectví o dvacetiletém působení tankové jednotky Rudé armády.

"Dodnes nikdo neví, co se může v zemi v Krupce a okolí po vojácích ukrývat," říká Jiří Breu, ředitel bohosudovského gymnázia v Krupce. Škola v polovině devadesátých let dostala budovy od církve, před tím sloužily jako kasárna sovětské armády.

Co ještě po Rudé armádě zbylo?
"Myslím, že to není naposledy, kdy tady někdo odhalil pozůstatky po sovětské armádě. Například my jsme ještě nedávno v areálu školy v nevyužívané studně objevili tunu munice," dodává ředitel gymnázia, jehož budovy dodnes nesou stopy po dvacetileté přítomnosti vojáků. Na stěnách jsou rudé hvězdy, nápisy v azbuce, v horním patře jedné z budov polorozbořený kinosál s plakáty rovněž v ruském jazyce. "Bude ještě stát hodně peněz, než všechno opravíme," dodává.

Hned vedle zóny a jen pár set metrů od místa, kde dělníky ve středu vyděsil neznámý štiplavý a dráždivý plyn, žije Josef Grus. "Ani se nedivím, že tady dělníci vykopali nějaké jedy," říká. "Tady všude kolem byl tankodrom, sklady a střelnice," vzpomíná a ukazuje na louky a pozemek průmyslové zóny.

"Nikdo ani netuší, co všechno tu po nich zbylo. Do vojenského prostoru nikdo nesměl a žádná evidence látek, které měli ve skladech, se samozřejmě nevedla," dodává Grus, jenž v domku žije už skoro čtyřicet let.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Vrchní soud potvrdil mladíkovi 17 let vězení za brutální vraždu babičky

Osmnáctiletý Jakub Š. na lavici obžalovaných při minulém líčení, závěrečného...

Devatenáctiletý Jakub Ševčík si za brutální vraždu a okradení své babičky odsedí sedmnáct let ve vězení. Pražský vrchní...

Z náklaďáku v Prostějově spadly ocelové tyče, zasypaly místo u přechodu

Na prostějovské křižovatce se z nákladního auta vysypaly převážené ocelové...

Z nákladního vozu, který projížděl Prostějovem, spadly v pondělí ráno ocelové tyče, které se sesunuly hned vedle...

V Průhonicích hořel rodinný dům, škoda se odhaduje na milion

Hasiči zasahovali u požáru rodinného domu v Průhonicích. (16.1.2018)

V pondělí v podvečer vzplál rodinný dům v Průhonicích u Prahy. Než přijeli hasiči, vyhořelo celé horní patro. V objektu...

Najdete na iDNES.cz