Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dělníci objevili zkamenělý strom starý 250 milionů let

  7:29aktualizováno  7:29
Dělníci, kteří včera bagrovali základy pro budoucí supermarket v Nové Pace, narazili na pozůstatky lesa starého 250 milionů let. Objevili tři kusy zkamenělých stromů z někdejšího prvohorního pralesa, který se rozkládal v Podkrkonoší.

Stavební mistr Jan Vlach ukazuje kus zkamenělého stromu nalezený při stavbě Lidlu v Nové Pace. | foto: Ondřej LiteraMF DNES

Tehdy tu byla krajina připomínající horkou poušť s mělkými jezery. Rostly tu obrovité přesličky a plavuně. Přestože v minulém století sběratelé občas nacházeli v okolí Nové Paky různé kusy zkamenělého dřeva, tento nález je za posledních několik desítek let vůbec největší.
 
"Zatím ještě přesně nevíme, jak jsou zkamenělá dřeva velká, protože zeminu opatrně odhrabáváme. Ale jsou tam asi dva kusy metr a půl dlouhé, široké 40 až 50 centimetrů, a ještě jeden menší kus. Je to buď přeslička nebo araukarit," uvedl vedoucí odboru kultury Městského úřadu v Nové Pace Bohuslav Benč.

Kusy zkamenělých dřevin se našly na místě bývalé továrny na kamna před železničním viaduktem v Nové Pace.

"Asi sto metrů od tohoto místa směrem k nádraží v bývalém lomu se našlo už dřív větší množství zkamenělých stromů araukaritů, což byl jehličnatý strom z prvohor. Na rozdíl od jiného rostlinného materiálu nezuhelnatěl, ale dostal se do styku s kyselinou křemičitou a zkameněl," uvedl ředitel Muzea v Nové Pace Miloslav Bařina.

"U Suchardova domu máme ve vitríně největší kmen araukaritu - 8,2 metru dlouhý, který sem byl přemístěn v roce 1954. Je to největší nález zkamenělého stromu v Česku," dodal Bařina.

Unkátní nález zřejmě skončí v muzeu
Pracovníci radnice i muzea sledovali pozorně stavební práce už od jejich počátku, protože předpokládali, že by možná mohli narazit na zkamenělé stromy.

"Kopat se začalo asi před týdnem a právě dnes bagr narazil téměř pod povrchem na něco tvrdého a když jsme část hlíny odkryli, viděli jsme, že jde o zkamenělý strom. Je to mimořádný nález," řekl včera Bařina.

Nálezci předpokládají, že celé místo se zkamenělými kusy dřevin se podaří přenést do muzea. "I kdyby to byly jen otisky, předpokládám, že to bude největší nález zkamenělin plošného rozsahu," dodal Benč.

Nová Paka už opatruje jeden unikát
Ve skleněné vitríně u muzea v Nové Pace je přes osm metrů dlouhý araukarit, který rostl před 230 miliony lety. Nalezen byl v září roku 1953 ve vrstvě načervenalého pískovce.

Zkřemenělý kmen je silný u paty 120 a v nejužším konci 90 centimetrů. Při převozu musel být zalit do železobetonového obalu a na speciálním nákladním voze převezen do města. Araukarity byly předky dnešních nahosemenných rostlin, byly podobné bukům či borovicím. Dosahovaly výšky až 40 metrů.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nemáme planetu B. Macron v Paříži pořádá klimatickou konferenci

Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger přijel do Paříže na...

Dva roky po klimatické konferenci v Paříži, která přinesla mezinárodní dohodu o boji s globálním oteplováním, se ve...

Smráká se nad uprchlickými kvótami? Tusk je hodlá označit za neúčinné

Nový předseda Evropské rady Donald Tusk (30. srpna 2014)

Přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země Evropské unie podle kvót je neefektivní nástroj, který státy bloku...

Zeman u Kisky o dobrých vztazích: Slováka jsem jmenoval českým premiérem

Prezident Miloš Zeman na své poslední zahraniční cestě před vypršením mandátu...

Prezident Miloš Zeman v úterý zavítal na Slovensko. Jde o jeho poslední cestu do zahraničí před lednovými...Najdete na iDNES.cz