Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kritizovaná delfíní show roste v Libuši. Nemá povolení, tvrdí radnice

  18:30aktualizováno  18:30
Pořadatel akce Delfíni v Praze se vypořádal s tím, že mu magistrát odmítl pronajmout pozemek pro stavbu bazénů a zázemí. Pronajal si soukromý pozemek na jihu Prahy v Libuši. Akci chce proti původním plánům prodloužit o dva měsíce. Radnice Prahy 12 ale tvrdí, že ke stavbě bazénů zatím nemá povolení.

Pořadatelé chtějí akci s delfíny přesunout na soukromý pozemek v pražské Libuši a prodloužit o dva měsíce. | foto: Miroslav Sieber

Delfíní představení se měla původně v Praze konat mezi 25. dubnem a 19. květnem. Pořadatelé ale narazili u magistrátu, který jim odmítl pronajmout pozemek na Rohanském ostrově. Situaci proto vyřešili pronájmem soukromého pozemku.

"Kvůli komplikacím se zajištěním části pozemku na parkování jsme se rozhodli pro jiné místo - ulici Novodvorskou, kde budou mít diváci k dispozici přes 250 parkovacích míst. Toto místo jsme volili i s ohledem na mimopražské návštěvníky, kteří nebudou muset zajíždět do centra," řekl  pořadatel Artur Kaiser.

Tvrdí, že na představení už prodali desítky tisíc vstupenek. Z toho důvodu chce akci prodloužit na tři měsíce. Trvat má od 20. června do 29. září. Lidé, kteří si již vstupenky zakoupili, si prý pouze změní datum konání od 13. dubna na webu www.delfinivpraze.cz.

Radnice Libuše a Prahy 12 v pondělí společně upozornily, že pořadatelé zatím nemají ke stavbě bazénů pro delfíny stavební povolení. "Podobný projekt nebyl schválen žádným z dotčených úřadů ani projednán se samosprávnými orgány uvedených městských částí. Pro realizaci takovéto stavby je nezbytné územní rozhodnutí a stavební povolení, neboť skupinu několika bazénů, byť by byly umístěny ve stanu, nelze považovat za cirkusový stan," píší ve společném prohlášení starostové Petr Prchal a Jiří Koubek. 

Podobná produkce prý navíc povede k nárůstu dopravy a nároků na parkování v obou městských částech. Dále se budou muset pořadatelé někde napojit na elektrickou energii, pitnou vodu a odpad. "Vzhledem k tomu odmítáme naprosté ignorování standardních postupů a zahájení černé stavby," uvedli dále starostové a doplnili, že už podali podnět k odboru výstavby Prahy 12, aby celou věc prošetřil a případně zahájil proti majitelům pozemku správní řízení.

S tím ale pořadatelé nesouhlasí. "Já nestavím bazén, ale vodní scénu. Vodní scéna samozřejmě nepodléhá stavebnímu zákonu, celý prostor jako takový mu nepodléhá," tvrdí Kaiser.

Zdůraznil také, že pozemek vyčistil od odpadků, injekčních stříkaček a náletových křovin. V lokalitě se podle jeho vyjádření dříve pohybovali bezdomovci, kteří se po zahájení terénních úprav stáhli pryč.

Protestovaly i zoologické zahrady

Představení by mělo zahrnovat dvě části - stominutové vystoupení delfínů a plavání s delfíny. Toho se může zúčastnit i veřejnost. Zájemci podle webu za sedmiminutové plavání zaplatí 1 700 korun.

Proti představení ale protestovali ředitelé pěti zoologických zahrad. Podle nich je samotná přeprava z Turecka do Prahy pro zvířata extrémně stresující. Navíc se domnívají, že to může být i protiprávní. Zákon na ochranu zvířat zakazuje provozovat mobilní zařízení typu pojízdných zvěřinců, exotárií, terárií a akvárií (více čtěte zde).

Proti této kritice se ohradili provozovatelé. Tvrdí, že zákon neporušují. Prý se zvířaty budou cestovat odborníci a lidé, na které jsou delfíni zvyklí. Vše je prý plánováno už několik let a pečlivě připraveno. "Naši delfíni se narodili již pod dohledem člověka. Jsou tak odmala zvyklí na péči lidí a jejich společnost," doplnil Kaiser (rozhovor s pořadatelem čtěte zde).

Podle Kaisera už organizátoři z Ukrajiny mají vývozní povolení CITES, v němž se dokazuje původ zvířat. Na české ministerstvo životního prostředí přišla žádost o dovozní povolení CITES minulý týden v pátek, potvrdil ČTK mluvčí ministerstva Matyáš Vitík. "Teď poběží správní řízení, na které je zákonná lhůta 30 dní. Více informací poskytneme po završení řízení," dodal Vitík.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz