Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatel hodlá postavit v Bechyni delfinárium. Chvátá kvůli dotaci

  17:02aktualizováno  17:02
Až 1 500 turistů denně má do Bechyně na Táborsku přitáhnout lákadlo, jaké jinde v Česku nenajdete. Místní podnikatel chce na okraji města vedle fotbalového hřiště postavit delfinárium - areál s vycvičenými delfíny a akvárii s rybami a dalšími mořskými živočichy.

Vizualizace plánovaného Aqua zoo v Bechyni. | foto: archiv Libora Hrubého

Aqua zoo Bechyně plánuje postavit táborský podnikatel Libor Hrubý. Muž, který provozuje v Táboře zoologickou zahradu, kde některé přístřešky pro zvířata vznikly bez povolení.

Delfinárium - oválná kopulovitá budova o rozměrech 76 krát 32 metrů by měla stát 200 milionů korun. Vyrůst má vedle fotbalového hřiště, kde dnes stojí bývalá jatka.

Jak Libor Hrubý podnikal

Rodák z Bechyně stál v 90. letech za stavbou rodinných domků na Svaté Anně v Táboře, kde přecenil své investorské síly a firma zkrachovala, měla dluhy. Lidé museli řešit vybudování přístupových cest, bez kterých by domky nikdo nezkolaudoval. Až nakonec pomohla radnice. V té době byl také obviněn z podvodu za 82 milionů korun vůči Komerční bance, kdy zmizely smlouvy o úvěru. Trestní stíhání nakonec bylo zastaveno, podvod se neprokázal. Teď Hrubý říká, že vše je minulost, žádné dluhy nemá a svůj nový podnikatelský záměr myslí vážně.

Bazén pro delfíny, kde chce Hrubý organizovat i terapie, jako je plavání s delfíny, bude mít hlediště pro 487 lidí. Areál podle podnikatelových odhadů navštíví denně až patnáct set lidí a investice se vrátí za sedm let.

Podnikatel má málo času

Hrubého teď ale tíží čas. Na projekt chce získat až 90 procent dotací, o které musí požádat nejpozději do konce února. Jinak má smůlu a musel by vše platit ze svého.

"Záleží na úřadech, jestli to zvládneme. Budeme se snažit dát všechny podklady dohromady v co nejkratší době. Doufám, že když město o to stojí, tak nebude žádný problém," řekl Hrubý.

Podle bechyňského starosty Jaroslava Matějky by projekt přinesl oživení turistického ruchu ve městě a nová pracovní místa. Investor slibuje, že zaměstná přes 80 lidí.

V sobotu byla ve Větrovech u Tábora otevřena nová zoologická zahrada.

Libor Hrubý (vpravo) je majitelem zoologické zahrady v Táboře. Na otevření zoo se přijeli podívat i herci Květa Fialová a Václav Vydra.

"Projekt má samozřejmě celou řadu rizik a otazníků. Přinese zvýšený dopravní nápor, v lokalitě není vůbec kanalizace. Problémem může být i dodávka pitné vody, přístupová cesta a parkovací místa," vypočítává Matějka z SNK - Evropští demokraté.

Právě tyto otázky trápí obyvatele Zahradní ulice, z níž by k delfináriu měla vést příjezdová cesta. "My jsme si kupovali parcelu a stavěli dům proto, že máme výhled na les a klid. A o ten přijdeme," obává se třeba jedna z obyvatelek.

A právě proto, že otazníků je ještě mnoho, kritizují projekt i někteří zastupitelé. Nejvíce komunista Josef Válek.

"To, co tu slyšíme, jsou jen povídačky naší Kačky. Já chci záruky a více podkladů, abych se mohl rozhodovat," řekl předtím, než zastupitelé v pondělí nejtěsnější možnou většinou schválili, že mají zájem pozemek prodat.

Kanalizace může zhatit plány

Hrubý už má vše vymyšlené - tu část areálu, kde bude bazén s delfíny, a tudíž bude zisková, bude provozovat akciová společnost, stejně jako expozice s mořskými rybami.

Druhou část - tedy environmentální centrum - dostane na starost obecně prospěšná společnost. To proto, že právě ona může požádat o dotace, ale její zisk si podle zákona nesmí zakladatelé rozdělit, ale musí být použit na poskytování obecně prospěšných služeb.

Vše je nyní na začátku a Hrubého plány může naprosto zhatit chybějící napojení na kanalizaci a přívod pitné vody.

A právě proto je i Zdenka Sosnová, ředitelka Vodárenského sdružení Bechyňsko, které provozuje kanalizační a vodovodní síť ve městě, skeptická, že Hrubý získá stavební povolení do konce února.

"Jen získat stavební povolení na kanalizaci odhaduji na rok," řekla Sosnová.

Vizualizace plánovaného Aqua zoo v Bechyni.

Mapa se zakresleným Aqua zoo v BechyniHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO ale nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Najdete na iDNES.cz