Snímek Václava Klause a Vladimíra Mečiara na zahradě brněnské vily Tugendhat se

Snímek Václava Klause a Vladimíra Mečiara na zahradě brněnské vily Tugendhat se stal symbolem rozpadu federace před dvaceti lety. | foto: Jef Kratochvíl

Češi byli lépe připravení, vzpomíná Mečiar na jednání o dělení federace

  • 606
Před dvaceti lety spolu zasedli pod stromem na zahradě vily Tugendhat dva hlavní aktéři rozdělení Československa Václav Klaus a Vladimír Mečiar, aby dohodli rozvod obou zemí. Češi byli mnohem lépe připraveni. Ale i tak jsme byli v některých věcech chytřejší, vzpomíná Mečiar v rozhovoru pro slovenský Nový Čas.

Oba politici spolu v létě 1992 vedli úmorná jednání o tom, jak pokud možno bezbolestně rozdělit Československo. Nejdůležitější debaty se odehrály na neutrální půdě, v zahradě slavné vily Tugendhat v Brně.

"Pod tímto stromem jsme právě v době, kdy nás fotili z dálky teleobjektivy, rozebírali možnost, co když učiníme politické rozhodnutí, že zůstaneme spolu? Jak dlouho by to potom vydrželo? (...) Nehrozí v takovém případě, že se situace vymkne kontrole tak, že na Slovensku a v Česku budou zasahovat mezinárodní jednotky?" vzpomíná pro slovenský Nový Čas Vladimír Mečiar.

Oba politici si podle něj tehdy uvědomili, že si musí důvěřovat. "Pokud jde o jednání, on byl lepší ve finančních věcech, já zase ve státoprávních. Museli jsme se doplňovat, ne jít proti sobě," popisuje někdejší slovenský politik zpětně Václava Klause.

Tehdejší premiér byl dle něj dobrý partner, byl prý bez emocí, poslouchal, analyzoval, navrhoval a hledal dohodu. A to i v okamžicích, kdy mezi oběma delegacemi začaly narůstat emoce. "Ta jednání byla velmi dlouhá (...) Někdy jsme vůbec nespali, bylo to velmi horečné období," popisuje Mečiar.

V rozhovoru také vzpomíná na to, jak složitá jednání museli českoslovenští politici vést i se zahraničními partnery: Američany, Němci, Poláky, Maďary. "Rozhovor s ruským prezidentem Borisem Jelcinem měl dva poločasy - první byl pro nás nepříznivý, druhý už dopadl dobře. To místo jsme si museli zkrátka vydobýt," vysvětlil bývalý šéf strany HZDS.

V něčem jsme ale Čechy přechytračili, říká

Připustil také, že Češi byli na dělení federace připraveni lépe než Slováci. "Jejich delegace zastávala jednotný názor a měli rozdělené úlohy - jeden byl laskavý, druhý přísný, třetí člověk kompromisu... My jsme nebyli připraveni vůbec. Česká vláda měla připravený plán jednostranného vystoupení z federace, na Slovensku o tom nikdo nevěděl," líčí.

Největší rozpory panovaly kolem poměru, v jakém dělit federální majetek. Češi ho chtěli dělit podle území, Slováci v poměru 2:1. Dělení ale nakonec bylo férové, tvrdí Mečiar s tím, že nemůže říct, česká strana vědomě Slovensko poškodila.

"I když ve vícero věcech byli chytřejší. Například civilní letectvo před dělením převedli na francouzskou společnost, a ta jim ho vrátila. My jsme dostali figu borovů. V dopravě, při dělení vagonů a lokomotiv, jsme dostali většinou ty starší. Ale i my jsme byli v něčem chytřejší...," upozorňuje Mečiar.

V čem Slováci Čechy během jednání podle něj předčili, prozradit nechce. "Pokud dovolíte, ještě o tom pomlčím. Ti aktéři ještě žijí... Ale nebyli jsme úplně bezzubí," uzavírá Vladimír Mečiar.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video