Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Děkujeme, i když letadla nestála za nic

  14:04aktualizováno  14:04
Před padesáti čtyřmi lety, těsně po vzniku státu Izrael, prodalo tehdejší Československo mladému židovskému státu ruční zbraně a několik letounů. Praha také pomohla vycvičit piloty. Dělostřelectvo a obrněnou techniku získal Izrael jinde. Letouny z Československa nestály za to, ale měli jsme je, říká po více než půl století Uri Brialer z hebrejské univerzity v Jeruzalémě. "Celkově jsme Československu vděčni," dodává.

Pro opravdový obraz historie Brialer doplňuje: Čechoslováci si nechali za letouny velmi dobře zaplatit. Současně navíc dodávali zbraně Sýrii i Egyptu. Izraelci ale podle něj byli čilejší obchodníci, měli více peněz a dokázali lépe využít nabízených zbraní i šance.

Diskuse o pomoci Izraeli po 54 letech
V panelové diskusi o československé vojenské pomoci státu Izrael, kterou uspořádal český generální konzulát v New Yorku, se hovořilo i o výcviku prvních izraelských vojenských letců. Ti dostali v roce 1948 na letištích v Českých Budějovicích a v Olomouci v do rukou německé messerschmity.

Vzpomínky účastníků bojů tak dostaly debatu mimo široké historické kategorie.
Hugo Marom odešel z Československa v roce 1939 jako dítě. K létání se dostal po válce v Olomouci, kde se cvičil jako budoucí izraelský vojenský pilot.

George Lichter je Američan židovského původu. Z USA se do tehdejšího ČSR za železnou oponu vydal poloilegálně. Pilotní výcvik chtěl absolvovat, protože chtěl pomoci.

"Za letenku se zaplatilo 349 dolarů, to byla třetina ceny nového buicku," vzpomíná. O messerschmitech si ale myslí své. "Bylo to monstrum, nejhorší stroj, s nímž jsem kdy létal," dodává.

Český plukovník v záloze Josef Prokopec, který cvičil izraelské piloty v Českých Budějovicích, se s Lichterem v New Yorku setkal po 54 letech. S odstupem času tvrdí, že měl s nováčky plno práce.

Většina podle něj napsala do kvalifikačních požadavků nadnesený počet nalétaných hodin na těžkých strojích. Ve skutečnosti ale vzduch poznali jen z lehkých sportovních letounů.

Poznalo se to podle něj tak, že malé stroje, které na přistávací ploše po dotyku podvozku poskočí, vyžadují při přistávání přidávání plynu. U desetinásobně těžších a výkonnějších "mezků" (messerchmitů) se to ale dělat nesmí. Mnoho strojů tak skončilo v nejbližším bramborovém poli.

Historie
Sotva první izraelský premiér Ben Gurion vyhlásil nový stát, rozezněly se nad tehdejší metropolí Tel Avivem, sirény. Šlo o falešný poplach, ale na hranicích Izraele už stály arabské armády. Byly připraveny nad šesti sty tisíci Židů vyhrát.

Izrael vznikl podle plánu OSN o rozdělení Palestiny z roku 1947. Židé vznik vlastního státu většinou přivítali. Arabové jej ale odmítli. Nebyli totiž sto uznat nezávislý židovský stát na území, jež považovali za vlastní tamnější palestinští Arabové.

Čechoslováci - spojenci i nepřátelé

Československo bylo Židům i Palestincům postupně spojencem i nepřítelem. Nejdříve dodávky československých zbraní pomohly Izraeli uhájit holou existenci během první války v roce 1948. Dorazily jako první velká zásilka z ciziny ve chvíli, kdy slabě vyzbrojení Izraelci byli u konce s dechem. Později, jen během příměří v červnu 1948, jsme dodali izraelskému emisarovi Jehudovi Avrielovi osm milionů kusů munice, 400 kulometů a 22 tanků. Legendu však nabourává fakt, že zbraně se prodávaly i Sýrii. Praha půjčila Izraelcům rovněž letiště v Žatci, poskytla letouny a vycvičila piloty, parašutisty a tankisty. K nasazení se cvičila i dobrovolnická brigáda.

Později ale Československo provedlo obrat. Začalo dodávat zbraně Egyptu a dalším arabským zemím. Podpora Arabů vyvrcholila v roce 1967, kdy po šestidenní válce přerušily všechny socialistické země kromě Rumunska s Izraelem diplomatické styky.


Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Ty ženy neznám, jde o kampaň demokratů, brání se Trump nařčení z obtěžování

Americký prezident Donald Trump během setkání se zástupci NASA v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump v úterý odmítl výzvy k vyšetřování svých údajných prohřešků vůči ženám a nařčení z...

Další obvinění Polanského. Policie šetří sexuální obtěžování z roku 1975

Režisér Roman Polanski

Americká policie se zabývá novým obviněním na adresu Romana Polanského. Slavný režisér polského původu podle trestního...

Útočník z Manhattanu se radikalizoval na internetu, živil se jako řidič

Akajíd Ulláh

Bangladéšan Akajíd Ulláh, který se v pondělí pokusil v autobusovém terminálu na Manhattanu spáchat teroristický útok,...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz