Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Děkanovy děti vrátí kvůli rychlostudiu diplomy z trenčínské univerzity

  16:12aktualizováno  16:12
Dcera a syn děkana jedné z fakult univerzity ve slovenském Trenčíně vrátí kvůli podezřele krátkému studiu diplomy. Aféra s rychlostudenty na škole tím ale nekončí. Naopak, kontrola čeká celou univerzitu. Ústav navíc zažalovali někteří bývalí zaměstnanci. Prý museli odejít, protože poukázali na nezákonné praktiky při udělování diplomů.

Trenčianská univerzita Alexandra Dubčeka | foto: Lucia MachováSME.sk

Aféra s pochybným získáváním titulů na Trenčianské univerzitě Alexandra Dubčeka vypukla minulý týden. Provalilo se například, že nezvykle rychle získali titul i potomci děkana Fakulty sociálních a ekonomických věd. Jeho dcera Daniela Bánociová si odnášela diplom ze školy místo po pěti letech už po roce studia, stihla přitom i půlroční pobyt v Bologni.

Ministr školství reagoval na informace slovenského tisku hloubkovou kontrolou, která zatím na fakultě odhalila tři podezřele rychle získané tituly. "Mám potvrzeno, že děti děkana Daniela Bánociho své diplomy vrátí, k třetímu případu se ještě vrátíme," řekl podle serveru SME.sk rektor univerzity Miroslav Mečár. Dodal, že se kontrola nyní rozšíří i na zbytek univerzity.

Ministerstvo školství prozatím zakázalo škole udělovat bakalářský titul v oboru Lidské zdroje a personální management, což znamená, že univerzita nemůže na tento obor přijímat nové studenty.

Aféra s rychlostudenty na Slovensku

Trenčínská univerzita nesmí udělovat tituly

Rektor představil na tiskové konferenci čtyři opatření, která by měla pomoci řešit situaci na škole. Kromě rozšíření kontrol by chtěl zavést třeba "komplexní systém kvality" na univerzitě a během příštích několika měsíců přistoupit i k personálním změnám. On sám o odstoupení neuvažuje a děkan FSEV Daniel Bánoci podle SME.sk také ne.

Univerzitu mezitím zažalovali tři bývalí učitelé. Tvrdí, že přišli o práci, protože poukázali na nezákonné praktiky při udělování diplomů. Propustil je rektor Mečár, uvedl server Pravda.sk. Děkan Bánoci i rektor Mečár míní, že se jedná o pomstu propuštěných pedagogů.

Problémy s udělováním akademických titulů po podezřele krátké době studia řeší i několik vysokých škol v Česku. Nejznámější je případ Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, kde chyběly desítky diplomových a dizertačních prací absolventů. - přečtěte si Benda uznal chybu, je připraven v Plzni znovu obhajovat titul

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Unijní právo už nebude nadřazeno britským zákonům, odsouhlasili poslanci

Ilustrační snímek

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu v souvislosti s chystaným odchodem z Evropské unie odsouhlasili...

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

SPD se vzpírá koalici s Merkelovou, Schulzovi vytýká přílišné ústupky

V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií...

Jen co minulý týden v berlínském sídle socialistů (SPD) skončily sondovací rozhovory mezi nimi a konzervativní unií...

Najdete na iDNES.cz