Shromáždění na Albertově hlídali policejní těžkooděnci (17. listopadu 2015).

Shromáždění na Albertově hlídali policejní těžkooděnci (17. listopadu 2015). | foto:  David Neff, MAFRA

Policejní blokáda Albertova zneuctila 17. listopad, míní děkan i studenti

  • 1508
Studenti i jejich učitelé letos v listopadu ztratili na Albertově svobodu, uvedl v prohlášení na webu děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Bohuslav Gaš. Reagoval tak na skutečnost, že policie v úterý nepustila studenty k pamětní desce kvůli chystané akci Bloku proti islámu za účasti prezidenta Miloše Zemana.

Studenti si chtěli Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva tradičně připomenout u studentské pamětní desky. Krátce před polednem k ní ale nebyli vpuštěni, protože o několik hodin později měl na místo dorazit prezident. Policie byla ochotna do střeženého prostoru vpustit jen několik z nich, to ale studenti odmítli.

Skutečná oslava

Skutečnou oslavu 17. listopadu uspořádají v neděli 22. listopadu od 15 hodin studenti, kterým se nelíbí to, že na výročí listopadových událostí roku 1989 a 1939 nemohli přijít k pamětní desce na Albertově. Akci nazvanou Skutečná oslava 17. listopadu na Albertově založili organizátoři zatím pouze na sociální síti Facebook. Od úterka se k ní virtuálně připojily skoro 4000 lidí. "Nechceme, aby to vyznělo jakýmkoliv způsobem jako politický aktivismus nebo demonstrace," řekla Tereza Kuglerová z organizačního týmu. "Jenom chceme důstojně uctít památku, což nám bylo znemožněno."

Podle děkana Přírodovědecké fakulty, která sídlí na Albertově, bylo se studenty zacházeno „jako s vetřelci“.

„Argument, že to bylo z bezpečnostních důvodů kvůli účasti pana prezidenta na akci pořádané jeho příznivci je neospravedlnitelný, protože pan prezident měl přijet na Albertov až za tři hodiny a celý dvacetimetrový prostor byl prošpikován policií a členy ochranky,“ uvedl děkan.

Kriticky se k úterním událostem vyjádřili také studenti Přírodovědecké fakulty. Ani oni nesouhlasí s argumentem, že k pamětní desce nesměli kvůli bezpečnosti. „Šlo by možná pochopit, kdyby byl prostor zcela uzavřen po celou dobu návštěvy hostů vyžadujících speciální ochranu. Upozorňujeme však, že nedlouho poté, co bylo studentům zabráněno ve vstupu k památníku, se prostor otevřel pro skupinky příznivců pana prezidenta,“ uvedli.

Premiér Sobotka se k postupu policie vyjádřil už v úterý. O den později zopakoval, že ho situace mrzí.

„Předpokládám, že to bylo v důsledku zpřísněných bezpečnostních opatření, a předpokládám, že se policie v zásadě velmi důsledně snažila, aby nedošlo k nějakému smíchání různých typů demonstrantů,“ řekl novinářům. Policie podle něj v tomto případě mohla udělat výjimku a studenty na místo pustit, protože nepředstavovali žádné výrazné bezpečnostní riziko.

Nesmí se to opakovat, řekl Zima

S „policejní blokádou“ pamětní desky připomínající studentské hnutí nesouhlasí ani členové Studentské rady Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

„Ostře protestujeme proti snaze zneužít studentskou symboliku pro potřeby specifické politické reprezentace a neshledáváme ji jako legitimní důvod k záboru místa tohoto typu,“ uvedli.

Apelovali také, aby si akademická obec nenechala vzít 17. listopad „politickými populisty pohybujícími se na hraně extremismu“.

Hned v úterý postup policie kritizovala řada politiků i rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. „Naplňuje mě to hořkostí. Je to špatně a to, k čemu dnes došlo, se nesmí opakovat,“ řekl Zima. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka studenti mohli přijít na Albertov jindy než v době, kdy se blížil prezidentův projev.

Opačný názor na celou věc má prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Celé to bylo od počátku připravená provokace,“ řekl v České televizi ke snaze studentů a zástupců Univerzity Karlovy projít k pamětní desce. Podle něj měli studenti na Albertov přijít jindy a ne v době, kdy se blížil Zemanův projev.

Demonstrace na podporu prezidenta byla ohlášena na 14:00. Studenty však policie na Albertov podle České televize nevpustila již v 10:45.

Prezident Zeman na závěr svého projevu na shromáždění Bloku proti islámu uvedl, že se s jeho účastníky za rok opět setká. Zda to bude znovu na Albertově, není jasné. Shromáždění se totiž oznamují nejdříve šest měsíců před jejich konáním, sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Považujete prezidentovo letošní uctění památky 17. listopadu na Albertově za vhodné?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 21. listopadu 2015. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 16135
Ano
Ano 10166
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue