Tomáš Pitr

Tomáš Pitr | foto: Dan Materna, MAFRA

Dejte mi pokoj, nebo začnu mluvit, varuje Pitr z vězení české politiky

  • 348
Tomáš Pitr tvrdí, že nemá nic kompromitujícího na politiky a že chce mít klid ve Švýcarsku. Nemám ani Mrázkův archiv, vzkázal. Co nám chce vlastně říct tímhle vzkazem, který dostala MF DNES?

Mezi řádky lze vyčíst hlavně to, že se Tomáš Pitr bojí o život. Ten, kdo se bude veřejně hlásit k tomu, že má někde schované zbytky Mrázkova archivu, si vlastně sám dělá červenou tečku (pro odstřelovače) na hlavě. Protože jestli je pravda, co všechno Mrázek nasbíral, může kvůli tomu někdo i zabíjet.

I jedna oficiální verze policie, která vraždu Mrázka vyšetřovala, zněla, že to mohla být poprava za vydírání politiků a za to, co všechno na ně měl ve svém archivu. (Legendami opředený svazek materiálů údajně obsahoval různé dokumenty na politiky, policisty a soudce. V "pozůstalosti" tak měly podle policistů zůstat i videokazety, na nichž jsou zachyceni politici, jak si berou úplatky nebo jak jsou v objetí sličných žen v nevěstinci.)

Co dělá Pitr ve švýcarském kriminálu?

Dívá se na filmy, cvičí a čte si práva

Mrázkův archiv skutečně existoval. Když policie dělala v roce 2006 prohlídku v Pitrově firmě, našla tam část těchto dokumentů. I kdyby Pitr – jak možná i dnes účelově tvrdí – neměl Mrázkův archiv, je i tak on sám pro řadu politiků postrachem. Ono totiž stačí, kdyby Pitr začal vypovídat o všem, co za posledních deset let v Česku prožil, viděl na vlastní oči nebo sám zařizoval. Pitr už sám o sobě je vlastně takový "Mrázkův archiv". Pokud Pitr kompromitující informace má, nosí je ve své hlavě.

Kdyby začal vypovídat, je schopen zrekonstruovat finanční toky, kterých se účastnil, a na jejich konci jsou prý i někteří politici nebo jejich skryté projekty. "Všechny peníze se tu nerozdávaly jen keš v igelitkách. Ale občas se uskutečnily i nějaké převody na účty do ciziny, na tajemná konta do Švýcarska. Nebo se prostě někomu koupila auta, pozemky či nemovitosti," řekl MF DNES jeden z Pitrových spolupracovníků. Pitrovi tak jde údajně i o život.

Dejte mi pokoj, nebo začnu mluvit

Hlavním motivem, proč nakonec došlo po třech letech i na jeho zatčení, může být majetek. Pitr si totiž nechal jako svou stěžejní akvizici v Česku energetickou firmu Energy, která sídlí v areálu potravinářské firmy Setuza v Ústí nad Labem. To je "zlaté vejce", které mu nese ročně půl miliardy korun.

A teď se navíc ještě chystal podnik rozšířit. Zatím byla jeho produkce rozdělena tak, že z osmdesáti procent vyráběla firma Energy zejména páru pro podnik Setuza a z dvaceti procent energii pro nedaleké sídliště Střekov. Po rozšíření by však tento miliardový podnik byl schopen z devadesáti procent vyrábět energii, kterou by dodával přímo do rozvodných sítí, a deset procent produkce by tvořila pára pro Setuzu.

Letos na jaře se začalo vyjednávat o stavebním povolení pro Pitrovu teplárnu a elektrárnu, ale dosud nebyla řízení ukončena. Pokud by se podařilo Pitrův podnik rozšířit, mohl by se stát významným hráčem na energetickém trhu.

Nedá se tedy za Pitrovým zatčením, k němuž došlo až po dlouhých třech letech, najít varování: "Vzdej se svého byznysu v Česku"? Pokud ano, Pitrova reakce vlastně zní: "Majetku se nevzdám. Ale jestli mi nedáte pokoj, budu proti politikům mluvit." Případ Tomáše Pitra je tak i hrou o majetek a informace.


Video