Dejme ministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi čas, řekl po jednání vedení ODS premiér Petr Nečas.

Dejme ministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi čas, řekl po jednání vedení ODS premiér Petr Nečas. | foto: ČTK

Dejme čas panu ministrovi, říká Nečas. Pospíšil cítí podporu své ODS

  • 194
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ustál při jednání výkonné rady ODS svou pozici ve vládě. "Všichni očekávají stabilizaci situace. Dejme čas panu ministrovi," řekl po jednání premiér Petr Nečas. "Cítím podporu od svých spolustraníků," odvětil Pospíšil na dotaz, zda má po jednání pocit, že má podporu strany a premiéra.

V resortu spravedlnosti, konkrétně mezi státními zástupci, to přitom v poslední době vře. Jak ministr Pospíšil, tak nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se v minulých dnech vyjádřili, že pokud ve funkci zůstane vrchní státní zástupce v Praze Vlastimil Rampula, stěží by mohli ve funkci zůstat oni.

Čím se zabývalo vedení ODS

- premiér Nečas dostal podporu výkonné rady při jednání o smlouvě o rozpočtové unii, kterou odmítl podepsat
- ODS označila za zásadní prioritu přijetí finanční ústavy, která má brzdit zadlužování země
- výkonná rada podpořila úmysl vlády přijmout úsporná opatření, tak aby se podařilo v příštím roce snížit zadlužení o dalších 42 miliard korun a v roce 2014 o 84 miliard korun (jedná se například o růst DPH a zmrazení či omezení růstu důchodů)
- do 19. března má grémium ODS navrhnout výběr prezidentského kandidáta
- vedení ODS podpořilo reformu vysokých škol a zavedení finanční spoluúčasti studentů
- za chyby v novém systému sociálních dávek má podle ODS plnou odpovědnost ministr práce Jaromír Drábek a jeho TOP 09

Pospíšil i Zeman usilují o odchod Rampuly kvůli opakovaným selháním ve funkci, například při vyšetřování okolností privatizace Mostecké uhelné společnosti, a obecně proto, že se pod jeho vedením pražským žalobcům "nedaří" dotáhnout do konce zásadní kauzy, které mají politické pozadí.

Snahu Pospíšila se Zemanem sesadit Rampulu zastavil Městský soud v Praze, ale ministr i nejvyšší státní zástupce dál prosazují, aby skončil.

"Jsme v procesu rozhodování nezávislých soudů," řekl po jednání výkonné rady občanských demokratů premiér Nečas. Největší vládní strana se podle něj situací na státním zastupitelství zabývala a platí podle něj, že ministr Pospíšil musí dostat "určitý čas" a že zároveň některé kroky nejsou v jeho moci, protože rozhodují nezávislé soudy.

O tom, jak dlouhý čas by měl Pospíšil dostat, aby otevřená válka mezi žalobci skončila, premiér po jednání špiček ODS mluvit nechtěl. "Na nějakých střetech nemá nikdo zájem," řekl Nečas.

Rampula dobrovolně odejít nehodlá a po svém návratu do funkce naopak zaútočil na Stanislava Mečla, který jeho funkci vykonával půl roku. V pátek zveřejnil záběry z bezpečnostních kamer zachycujících dění na Vrchním státním zastupitelství v Praze (podrobnosti můžete číst zde).

Podle záznamů v noci 17. února pustil Mečl do kanceláře náměstka Libora Grygárka dvě neznámé osoby. Nejvyšší státní zástupce Zeman to vysvětlil tím, že to byla akce bezpečnostních složek a Rampula tak zveřejněním záběrů vlastně vyzradil utajované informace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video