Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dějiny vytěsňujeme z paměti

  10:35aktualizováno  10:35
Rok za rokem ve mně narůstá dojem, že povědomí o svých dějinách pomalu ale jistě vytěsňujeme z paměti mysli i srdce. Zapomínáme na svou minulost, nevážeme se na ni, neznáme ji, nepoučili jsme se z ní (a proto dostáváme za vyučenou). Toneme v beznadějné úzkosti z nejisté budoucnosti, usilujeme se žít plně jen přítomností a to je nebezpečné. Vede to ke konzumu dní a ne ke tvorbě a investicím do života a budoucnosti.
Nevíme, co sami ze sebou. A přitom máme ve svých dějinách na tak malý národ veliký oblak svědků, vzorů a duchovních vůdců.  Je paradoxem, že v našem dnes křesťansky plochém národě byly největší postavy našich dějin hluboce věřícími, v Bohu zakotvenými lidmi.

Cyril a Metoděj, kníže Václav, Hus, Komenský, T. G. Masaryk, M. Horáková... "Otázka česká je vskutku otázka náboženská..."  My většinou z jejich odkazu vnímáme jen ten mytický opar zkřivený fangličkařením a velkohubými hesly. Utíkáme se k nim, jen když nám teče do bot. Jako bychom podvědomě cítili, že v nich byla a v odkazu i je "v plné síle to, co v nás už je zastláno peřinami: hloubka duch, odvaha z víry, ochota k oběti, poctivost srdce..."

Tomáš Garrigue Masaryk napsal, že nejsme dosud národem Husovým, byť se jím tak vehementně oháníme, protože v našem národě je velký nedostatek vnitřního, duchovního života. Jak aktuální slovo do těchto svátečních dnů! Kéž nám odkaz našich velkých předků neslouží jen k oslavným projevům, ale "nakopne" nás - křesťany i nekřesťany - k hlubší a důslednější věrohodnosti života před Bohem i před lidmi.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Najdete na iDNES.cz