Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dědičce Schwarzenbergů vrátil soud naději. Ale jen na rodinnou hrobku

  5:04aktualizováno  12:31
Ústavní soud dal naději Alžbětě Pezoldové, která usiluje o Schwarzenberskou hrobku v Domaníně u Třeboně. Zrušil původní rozsudky a případ vrátil k novému projednání. Pezoldová bojuje o navrácení majetku hlubocké větve rodu Schwarzenbergů už řadu let. Dosud ale u českých soudů nikdy neuspěla.

Alžběta Pezoldová spojila spor o Schwarzenberskou hrobku se zrušením zákona z roku 1947 o konfiskaci majetku hlubockých Schwarzenbergů. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Podle Ústavního soudu bylo porušeno právo na majetek a soukromí dědiců a hrobka v Domaníně u Třeboně jim na základě zákona Lex Schwarzenberg z roku 1947 vůbec neměla být konfiskována.

"Rozhodnutí soudů nižších instancí porušila právo na ochranu rodinného života stěžovatelky a soukromého rodinného majetku. Neresektovala právo na rodinný život," řekla Eliška Wagnerová.

Zároveň upřesnila, že se nejednalo o klasickou restituční žádost, ale o určovací žalobu. Pezoldová pouze žádá, aby soudy určily, zda majetek spadá do pozůstalosti, a nikoli to, kdo ho konkrétně zdědí.

To je i jeden z důvodů, proč se Ústavní soud nezabýval zákonem lex Schwarzenberg. "Pokud jde o hrobku, neměl být vůbec aplikován," řekla Wagnerová.

"Jsem šťastný. Po šestnácti letech je to první rozhodnutí v náš prospěch," řekl syn žadatelky Georg Philipp von Pezold, který soudu přihlížel.

Podle advokáta Pezoldové Jana Dáni se rozsudek vztahuje pouze na samotnou hrobku a pozemek pod ní, nedotkne se například velkého parku kolem budovy.

Rodina bude usilovat i o zámecký inventář

"Je to první úspěch na dlouhé cestě. Bylo mimo jiné řečeno, že zákon se nevztahuje na osobní majetek a od toho se budou odvíjet další kroky," řekl iDNES.cz Dáňa. 

Následovat podle něj budou další žaloby, které budou žádat navrácení majetku z inventářů zámků, které rodina chápe také jako osobní majetek.

Schwarzenberskou hrobku v Domaníně nevydal Pezoldové Okresní soud v Jindřichově Hradci ani Krajský soud v Českých Budějovicích. Její dovolání odmítl také Nejvyšší soud. Případ se nyní vrátí k okresnímu soudu.

Hrobka z 19. století, ve které je uloženo 26 rakví, se nachází v parku jihovýchodně od rybníka Svět a patří ke známým památkám. Novogotická kaple je zasvěcena Božskému Vykupiteli.

Ty byly konfiskovány v roce 1947 speciálním zákonem. Tuto právní normu navrhl jako první sociálnědemokratický poslanec Blažej Vilím. "Je nesporné a proti duchu doby a proti vývoji, jež s sebou v myšlenkovém nazírání přinesla světová válka, aby majetek takového rozsahu zůstal v rukou jednotlivce," zněl jeho důvod.

"Počkáme si na písemné odůvodnění a pak se s klientkou poradíme, jak postupovat dále," odpověděl Dáňa na otázku, zda bude Pezoldová nyní žádat o další nemovitosti.

Druhá, orlická větev Schwarzenbergů, ke které patří například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, získala majetek zpět.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © PLANstudio

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...Najdete na iDNES.cz