Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Děda Mráz v 50. letech přijel přes Jičín, Mikuláše a Ježíška nezničil

  9:49aktualizováno  9:49
V roce 1950 se v hlavě jičínské tajemnice Svazu československo-sovětského přátelství zrodil nápad, jak dětem z myslí vytěsnit Mikuláše i Ježíška. Nahradit je měl příběh o strastiplném putování dědy Mráze z nejsevernějšího bodu sovětské pevniny, který vzápětí používala propaganda v celé zemi.

Historická vánoční pohlednice s dědou Mrázem | foto: Archiv MF DNESMF DNES

"Pozor, pozor! Zvláštní vysílání pro děti. Právě nám došla zpráva z mysu Čeljuskin, že děda Mráz nasedl do ruské trojky, aby už 2. prosince přijel do naší sokolovny na velký dětský karneval," hlásil na konci listopadu 1950 městský rozhlas v Jičíně.

V té době komunistický režim v Československu už třetím rokem upevňoval moc a Mikuláš s Ježíškem se do tohoto scénáře vůbec nehodili. Přišel nápad jak je nahradit a navíc oslavy odsunout na Silvestra a Nový rok jako v Sovětském svazu.

"Vrcholem této snahy byl legendární projev Antonína Zápotockého na Štědrý den v roce 1952, ve kterém tehdejší předseda vlády konstatoval, že Ježíšek vyrostl a zestárl, narostly mu vousy a stal se z něho děda Mráz," připomněl v pátek večer na přednášce v jičínském zámku historik Petr Koura, který společně s manželkou Pavlínou napsal knihu České Vánoce od vzniku republiky do sametové revoluce.

Komunistická "antikoleda" z 50. let od Soni Svaté

Svátky ze všech nejkrásnější Vánoce, z bílých oblak hustě sněží tichounce.
Napadá sníh do hlubokých závějí, kéž by přišel mír i k dětem v Koreji.
U nás svíčky na stromečcích září, kéž by i jim zaplál úsměv na tváři.
Plamínek se k hvězdě vzhůru upíná, světu míru svítí hvězda Stalina.
Zdroj: České Vánoce od vzniku republiky do sametové revoluce

Jičínský karneval vymyslela a uspořádala tajemnice místní organizace Svazu československo-sovětského přátelství Anna Jirásková.

"Sestavila pásmo, které nepostrádalo prvky napětí. Už od 21. listopadu se ve školním i městském rozhlase několikrát denně vysílaly zprávy, které informovaly děti o cestě dědy Mráze z nejsevernějšího místa Sovětského svazu do Jičína," popisovala Kourová.

Dědovi šlo cestou o život, líčilo pásmo

Díky pečlivě sepsanému scénáři nebylo do poslední chvíle jasné, zda se dědovi Mrázovi podaří do cíle daleké cesty skutečně dorazit.

"Poslední zprávy o dědu Mrázovi jsou z poušti Karakum. Strašný žár sálá z oblohy i z rozpálené země. Na tohle nebyl děda Mráz připraven. Je mu nevolno. Každou minutou omdlí. K vlaku se však v poslední chvíli sbíhají dělníci, kteří zde prokopávají velkolepé zavodňovací zařízení, dávají hlavy dohromady a už přinášejí dědovi Mrázovi mísu nedostižné moskevské zmrzliny. Děda pookřál a chce hned pokračovat v cestě," líčilo další hlášení.

Lékař mu to však nechtěl dovolit. "Copak jsme někde v Anglii, abyste mi zabraňovali účastnit se jičínské manifestace," bouřil se v relaci děda Mráz, "naše země, je zemí svobody. Jedem!"

A po bezmála čtrnácti dnech strastiplného "putování" děda Mráz do Jičína skutečně přijel.

Herci se moc nechtělo, ale co mohl dělat...

"Poprvé se objevil u dnešního Biografu Český ráj a odtud se mezi špalíry lidí přesunul do sokolovny, kde byl karneval. Dědu Mráze představoval nestor jičínských ochotníků Jaroslav Fric, kterému se do toho moc nechtělo, ale dostal to za úkol a to se v 50. letech dalo jen těžko odmítnout," vzpomínal bývalý jičínský starosta Ivan Matějka, který se příjezdu dědy Mráze v roce 1950 osobně zúčastnil jako patnáctiletý školák.

Příjezd dědy Mráze do Jičína se nad očekávání vydařil, a tak Anna Jirásková sepsala své zkušenosti a poslala je na ústředí Svazu československosovětského přátelství. To její nápad využilo o rok později pro první celostátní příjezd dědy Mráze do Československa.

Ten se však už přesně v souladu s komunistickou snahou o "vymazání" Mikuláše a Ježíška z dětských hlav neodehrál 2. prosince, nýbrž až 31. prosince a děda Mráz nenavštívil jen Jičín, ale všechny kraje. Zastávky dědy Mráze komunističtí propagandisté rovněž využili k osvětě o Sovětském svazu. Děda Mráz proto během své cesty tentokrát z Čukotky navštívil například Stalinovo rodné Gori, Leninovo mauzoleum v Moskvě nebo partyzánské muzeum na Ukrajině.

Děti překvapily Mráze otázkami v ruštině

Školy měly připravené mapy Sovětského svazu, na kterých žáci špendlíky se žlutými praporky vyznačovali cestu, kudy děda Mráz do Československa putoval.

"Akce se potom opakovaly i v dalších letech. Ale v některých místech organizace mírně skřípala i proto, že se pořadatelé nedrželi rady Anny Jiráskové, která důrazně doporučovala, aby dědu Mráze představoval zkušený herec, kterého děti jen tak něčím nevyvedou z míry," popisoval Koura.

Opakovaně například docházelo k tomu, že děti začaly na dědu Mráze mluvit rusky a on rusky neuměl. Zvídavým dětem také bylo divné, že se děda Mráz v Československu vyskytuje na několika místech najednou.

"Proto v roce 1953 o celostátní akci Příjezd dědy Mráze dokonce jednal ústřední výbor komunistické strany, který ji doporučil rozdělit na putování sovětského dědy Mráze a nadílku československého dědy Mráze," líčil Koura.

I přes velkou snahu špiček komunistického režimu doprovázenou masivní propagandou většina společnosti snahu o prosazení dědy Mráze nepřijala. "Lidé doma dál slavili Mikuláše a Ježíška a na přelomu 50. a 60. let se už objevují spíš kritiky a parodie na dědu Mráze než snaha o jeho větší popularizaci," upozornil Koura.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...

Činnost NBÚ bude kontrolovat Rozner. Je to slušný člověk, hájí ho SPD

Poslanec Miloslav Rozner (SPD)

Předsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu se stal poslanec hnutí Svoboda a přímá...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Audi A5 2.0 TFSI 2014 · S-line,ČR
Audi A5 2.0 TFSI 2014 · S-line,ČR

r.v. 2014, naj. 62 374 km, benzín
700 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz