Děčínské LTO se vrátily k soudu

  • 1
Na lavici obžalovaných stanuli opět obchodníci s lehkými topnými oleji Jiří Martin a Miroslav Dvořák z děčínské firmy Madokar. Od většiny obžalovaných u ústeckého Krajského soudu se lišili na první pohled. Oblečeni byli do kvalitních obleků stejně jako jejich obhájci.

Trestné činnosti se podle obžaloby měli oba dopustit před jedenácti lety. Tehdy podnikali s auty.
 
Obžaloba je viní slovo od slova, že "nakupovali lehký topný olej a další ropné produkty bez spotřební daně, které administrativní operací měnili na naftu".

Stát jim proto nevyměřil spotřební daň 103 milionů a oni tudíž odvedli nižší DPH o dvacet tři milionů, které měli na transakci vydělat.
 
LTO a ropa jedno jsou
Vtip tkví totiž v tom, že lehký topný olej a nafta je táž látka. Liší se použitím (olej se lije do kotlů, nafta do motorů), jménem a daní. Proto se na jejich podvodné záměně dalo vydělat.
 
Martin i Dvořák už ústecký Krajský soud dobře znají. Kvůli svým obchodům tam byli obžalováni už v roce 1997, byl to tehdy vůbec první proces s lehkými topnými oleji v České republice.

Senát je tehdy uznal vinnými, ale Vrchní soud, ke kterému se oba odvolali, případ vrátil policii k došetření. Uložil jí mimochodem sehnat dobový vzorek lehkých topných olejů.

Senát tak opět začal od píky přečtením obžaloby a výslechy obžalovaných. Ti toho ale moc neřekli.

Obžalovaní spíše mlčeli
Jiří Martin se krátce po začátku líčení vzdálil s tím, že je v pracovní neschopnosti. Dvořák v ohrádce pro obžalované postál také jen pár minut, aby odkázal na své předchozí výpovědi.

"Utekla velmi dlouhá doba, nemám, co bych doplnil," řekl pouze Dvořák. Čím se tedy obchodníci s oleji hájí? V podstatě tvrdí, že daň platit nemuseli.
 
"Třikrát jsme konzultovali naše obchody s pracovníkem ministerstva financí Ondřejem Denksteinem a ten nám potvrdil, že nejsme plátci daně," uvedl při vyšetřování Dvořák ve výpovědi, kterou soudkyně Jana Kurešová přečetla.
 
Většinou obžalovaní vůbec nepoužívají slovních spojení "lehký topný olej" a "nafta", ale neutrálního "ropné produkty" a dodávají, že podle čísel přesně nevěděli, co je v cisternách.
 
Historie se opakuje
"Současný proces bude v podstatě reprízou sedm let starého líčení s několika novými důkazy. Bude záležet jenom na současném právním názoru," potvrdil na chodbě obhájce Jiřího Martina, děčínský advokát Narcis Tomášek.
 
Líčení by mělo skončit v pátek. "Na úterý bude naplánován výslech svědků. Uvidíme, jak to půjde," ukončila líčení předsedkyně senátu Jana Kurešová. Podotkla, že některé svědky se s odstupem jedenácti let vůbec nepodařilo vypátrat a jeden dokonce zemřel v roce 1999.

Madokar není nejznámější kauzou spojenou s lehkými topnými oleji. Známější jsou jména obchodníků Milana Šišmy a Vratislava Kutala ze Šumperku, kteří jsou podezřelí i z objednávání vražd jiných obchodníků s touto komoditou. Ti ale s Madokarem nijak nesouvisí.
 

Důležitá data v kauze Madokar

1993 - Madokar obchodoval s ropnými produkty
1994 - začalo vyšetřování firmy, její jednatelé putovali do vazby
1995 - u autoservisu Madokar vybuchuje časovaná bomba, o souvislosti s oleji se jen spekuluje
1997 - konalo se první líčení u Krajského soudu v Ústí nad Labem
1999 - Vrchní soud vrací případ k došetření policii
2004 - obnovený proces u Krajského soudu

Spisy v kauze podvodů s lehkými topnými oleji, z nichž se zodpovídají dva společníci děčínské dopravní firmy Madokar. V pozadí sedí soudci. (23. února 2004)


Video