Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Debaty o homosexuálech k výuce nepatří, trvá na svém ředitel

  13:05aktualizováno  13:05
Ředitel gymnázia v Horních Počernicích trvá na tom, že některé debaty do školy nepatří. Reagoval proto na článek iDNES.cz o tom, že dětem zakazuje například besedy o homosexuálech. "Netvrdím, že mé názory jsou neomylné. Ale když nemám jistotu, vždy preferuji bezpečí a zájem dětí," napsal.
Je na rodičích, jak děti o homosexualitě poučí, říká ředitel Podešva

Je na rodičích, jak děti o homosexualitě poučí, říká ředitel Podešva | foto: Profimedia.cz

Stanovisko k článku iDNES.cz – "Ředitel zakázal gymnazistům debaty o homosexualitě"

Ve zmíněném článku jsem vylíčen jako člověk nedemokraticky diskriminující určité skupiny obyvatelstva. Je na pováženou, že na podporu těchto tvrzení autoři neváhají citovat texty, na kterých bych rád viděl svůj podpis. Navíc záměrně a emotivně celou skutečnost zkreslují.

Jak tedy situaci vidím já, člověk pověřený kompetencí a zodpovědností.

popisek Ředitel zakázal debaty
Hlasování čtenářů iDNES.cz

Ve škole jsou učitelé, kteří předávají žákům látku podle státem daných osnov a dnes i podle školních vzdělávacích programů. Ředitel zodpovídá za to, že jsou osnovy naplňovány kvalifikovanými lidmi, na což dohlíží Česká školní inspekce.

Tuto zákonem danou povinnost dodržujeme, ale máme možnost doplňovat učivo i z různých zdrojů včetně přednášek odborníků. Vedle zmíněných odborníků je škola často atakována skupinami, jednotlivci a sdruženími s nabídkou přednášek a projekcí na rozličná témata.

Za 13 let, co jsem ředitelem, jsem byl nucen mnoho takových nabídek odmítnout. K některým zamítnutím mě vedla povinnost ze zákona, někdy jsem se musel rozhodnout na základě svého přesvědčení. V minulosti jsme byli osloveni církvemi, firmami propagujícími zdravý životní styl a zboží všeho druhu zaměřené především na mládež, politiky, obhájci i kritiky jaderné energie, pamětníky, ochránci čehokoliv v přírodě, zastánci měst bez aut, informacemi o drogách, AIDS, alkoholismu, trestné činnosti mládeže, sexuálními minoritami, sportovními i vojenskými náboráři atd.

Bohužel, ne každý, kdo se domnívá, že má mladým co říci, musí nutně dostat slovo. Nikdo si dosud na diskriminaci nestěžoval, i když s mým rozhodnutím nesouhlasil.

Na osmiletém gymnáziu studují děti ve věku 12 – 19 let. Míra poučení o lidské sexualitě je upravena zmiňovanými školskými předpisy. Dětem se dostávají informace v pubertě a v průběhu vyšších ročníků mají přednášky odborníků o antikoncepci, nebezpečí AIDS apod. Vždy klademe přednášejícím na srdce, aby se vyhýbali drastickým líčením, které někdy provázejí informace o AIDS nebo pohlavních nemocech.

Možná mi dáte za pravdu, že děti a mladí lidé vnímají sexualitu jinak než my dospělí. Pro ně je to téma, ke kterému musíme přistupovat s taktem a maximálním citem. Přednášky o homosexuálech a lesbičkách překračují rámec zákonem dané povinnosti a je tedy na řediteli, aby posoudil, zda je povolí.

Osobně se domnívám, že vzhledem k věkové kategorii a delikátnosti tématu by řada rodičů mohla zásadně protestovat. Proto nechávám plně na jejich rozhodnutí, kolik informací chtějí k danému tématu svým dětem poskytnout ať už osobně, prostřednictvím literatury nebo internetu.

Rodina má svá práva, která jim stát ani škola nemohou odpírat. "Cílem gymnaziálního vzdělání je, vedle přípravy studentů na vysokoškolské studium, pěstovat v nich zároveň psychickou i fyzickou odolnost, rozvíjet intelektuální schopnosti a upevňovat pozitivní morální hodnoty získané v rodině" - (školní řád gymnázia).

K přednášce o čečenských uprchlících:
V současném světě asi není více zla než v minulosti, ale díky médiím o něm mnohem více víme. Každodenně můžeme sledovat hrůzy z různých koutů světa, což prohlubuje u mnohých nezdravý nihilismus a pesimismus. Jsem přesvědčen, že jsme povinni aspoň částečně chránit děti, které to vše vnímají citlivěji, neboť jim chybí otrlost dospělých.

Proto nepovažuji za nezbytné realizovat ve škole přednášky a besedy, které mohou být doprovázeny otřesnými svědectvími plnými bolesti, násilí a smrti. To jistě neznamená, že s postiženými lidmi hluboce necítím nebo že úctyhodná organizace Člověk v tísni nedělá záslužnou práci.

Jen beru ohledy na věk a zranitelnost dětské duše. "Gymnázium je založeno na tradičních kulturních a etických hodnotách, jakými jsou humanismus, solidarita, úcta k životu, přírodě, zdraví i vzdělání" - (školní řád gymnázia).

Nikdy jsem netvrdil, že moje názory, z kterých pro někoho vyplývají tzv. nedemokratická rozhodnutí, jsou neomylně správné. Ale když nemám jistotu, vždy preferuji bezpečí a zájem dětí a jejich rodin.

Děkuji všem, kdo mi v dopisech a mailech vyslovují podporu.

Bylo přijato následující opatření:
Pokud budou chtít ve škole působit aktivisté, skupiny i jednotlivci, jejichž právo vystoupit nám nepředepisuje zákon, vždy vyzvu rodiče studentů, aby se vyjádřily, zda s konáním akce souhlasí.

(Text dopisu neprošel žádnou redakční úpravou.)
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Kocumová s Baxou opouštějí Změnu, vadí jim Korytářovy názory

Lídr Změny Zuzana Kocumová.

Jan Korytář obhájil pozici lídra i do dalších komunálních voleb, liberecké hnutí Změna, kterou vede, tím ale přišlo o...Najdete na iDNES.cz